Усім українським споживачам переглянуть тарифи на доставку газу: хто і чому отримає збільшення в рахунках.
В Україні вартість доставки газу перерахують всім з 1 січня 2025-го. В нових платіжках будуть враховувати споживання за газовий рік з жовтня 2022-го до кінця вересня 2023-го. І хоча сам тариф не зміниться, через зміну об'ємів споживання суми в платіжках зміняться для всіх. А ті, в кого зросло споживання, більше платитимуть за доставку блакитного палива.
Детальніше про вартість доставки та причини різноманітних тарифів у різних регіонах дізнайтеся в статті на OBOZ.UA.
Чому існують різні тарифи, і чим вони так суттєво відрізняються один від одного?
В Чернівецькій області за доставку кожного кубометру газу доведеться платити 2,388 грн. Якщо в середньому ви споживаєте 200 кубів, щомісячна плата складатиме 477,6 грн. Але це тільки в тому випадку, якщо ви живете в Чернівецькій області. За доставку також об'єму газу мешканцю Києва доведеться платити значно менше.
У столиці вартість доставки становить лише 0,384 гривні. Таким чином, за 200 кубічних метрів споживач буде сплачувати всього 76,8 гривні на місяць. Це в 6,2 рази нижче, ніж сума, яку доведеться викласти мешканцеві Чернівецької області.
"Плата за розподіл газу використовується на обслуговування та утримання газових мереж, роботу аварійно-диспетчерської служби, оплату праці фахівців, які щодня підтримують роботу газопроводів на належному рівні. Крім того, "Вінницягаз" інвестує в реконструкцію і модернізацію газових мереж", - пояснюють тариф на доставку в "Вінницягаз" . До речі, в Вінниці один з найвищих тарифів.
Чим більші газові мережі та менша кількість споживачів, тим вищий стає тариф. Саме тому в найбільш населеному місті України, Києві, зафіксовано найнижчий тариф на доставку природного газу. Менше двох гривень за кубічний метр також сплачують мешканці Волинської, Донецької, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Луганської, Одеської, Рівненської, Сумської, Харківської, Херсонської, Хмельницької та Черкаської областей. У решті регіонів тарифи перевищують 2 гривні за куб.
Як відбуватиметься перерахунок цін з 2025 року і чому важливо своєчасно звітувати про покази лічильників?
В Україні платять за доставку того об'єму газу, який витратили за попередній газовий рік: з 1 жовтня по 30 вересня. Зараз українці платять, виходячи з того об'єму, який вони використали з жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А в 2025-му платитимуть залежно від об'ємів споживання з жовтня 2023-го до вересня 2024-го.
Дуже важливо, щоб українці своєчасно надсилали показники своїх газових лічильників. В іншому випадку, постачальники газу будуть змушені використовувати середні значення, які можуть виявитися вищими за фактичний обсяг споживання. Розглянемо конкретний приклад: якщо протягом газового року 2022-2023 в Київській області ви спожили 1100 кубометрів газу, то ваша щомісячна плата становитиме 163,9 грн, що еквівалентно 91,6 кубометрам газу.
Якщо ви протягом періоду з жовтня минулого року до завершення вересня цього року спожили, наприклад, 1300 кубометрів газу, то з 1 січня 2025 року вам потрібно буде щомісячно сплачувати 193,7 грн, що відповідає 108,3 кубометрам. Обсяги споживання за газовий рік діляться на 12 місяців. Отриману величину множать на тариф, встановлений для вашого міста, що і визначає розмір щомісячного платежу.
Існує певний мінімальний об'єм споживання газу. Якщо у вашому користуванні лише газова плита, то протягом року вам буде виставлено рахунок на щонайменше 39 кубометрів доставки газу, навіть якщо ви його не використовували. Якщо ж у вас є ще й газовий бойлер, то мінімальний об'єм споживання зростає до 126 кубометрів, а в разі наявності системи опалення — до 314 кубометрів.
Для визначення мінімальної вартості послуг доставки використовують обсяги газу, які встановлюються Оператором ГРМ на основі фактичного споживання пального клієнтами за попередній газовий рік. Важливо зазначити, що мінімальна плата за доставку природного газу встановлена для таких категорій споживачів: нові споживачі, а також домогосподарства, що користуються газом менше дев'яти місяців, і домогосподарства, які тривалий час не використовували газ, зокрема ті, у яких розподіл газу було зупинено шляхом опломбування, - повідомили в "Газорозподільних мережах".
Чи буде змінено вартість доставки газу?
В Україні, принаймні до завершення воєнного стану, не планується змінювати тарифи на доставку газу, так само як і на сам газ. Таким чином, тарифи, які діють на сьогодні, залишаться в силі й на наступний рік. Рішення про поділ тарифу на кілька складових, включаючи оплату за газ як продукт та за його транспортування, було прийнято кілька років тому.
Це рішення було обґрунтоване бажанням розділити компанії, що займаються обслуговуванням мереж, від тих, які займаються постачанням газу. Це дозволило споживачам обирати постачальників блакитного пального. Проте, з початком повномасштабної війни, "Нафтогаз" зайняв 98% ринку постачання газу для населення. Таким чином, фактично ринок у цьому сегменті перестав функціонувати: українці змушені купувати газ у національної компанії за тарифами, встановленими урядом.
Починаючи з 1 травня 2025 року, тарифи на доставку газу зростуть для споживачів, які використали більше газу в порівнянні з періодом 2022-2023 років. Натомість ті, хто зменшив своє споживання, матимуть можливість сплачувати за газ меншу суму.