Які загрози для України можуть виникнути внаслідок виборів у Литві?
Литва справедливо вважається одним із найвірніших та найпослідовніших партнерів України.
Зокрема, загальноприйнято вважати, що в цій державі всі основні політичні партії мають проукраїнську орієнтацію.
Однак цьогорічні парламентські вибори можуть стати несподіваним поворотом подій, як зазначає редактор "Європейської правди" Юрій Панченко в своїй статті "Проукраїнська коаліція програє, але не здається: що показали вибори у Литві". Нижче представлено короткий виклад її змісту.
За підсумками першого туру парламентських виборів у Литві було обрано 70 депутатів за багатомандатним округом.
Соціал-демократи здобули 18 місць, тоді як правляча партія "Союз Вітчизни - Литовські християнські демократи" (консерватори) отримала 17 місць. Партія "Зоря Німану" зайняла 14 місць.
Тож правляча партія уникла розгрому, який їм прогнозували соціологи.
До нового скликання Сейму також потрапили Союз демократів "В ім'я Литви" (8 мандатів, 9,24%), Рух лібералів (7 мандатів, 7,7%), а також Союз селян та зелених Литви (6 мандатів, 7%).
Загалом у литовському парламенті 141 місце. Ще 71 депутата мають обрати на одномандатних округах. До речі, вісім із них уже обрали під час першого туру виборів, а решту оберуть у другому турі, який відбудеться 27 жовтня.
І хоча отримані результати не дають остаточної картини політичних розкладів, очевидно, що всі партії, які входять до нинішньої коаліції, зазнали падіння популярності.
З огляду на заяву лідерки литовських соціал-демократів і ймовірної кандидатки у прем'єри Вілії Блінкавічюте, яку вона зробила перед виборами, найрейтинговіша партія країни не відкидає створення коаліції навіть із антисистемною "Зорею Німану", проте не з консерваторами.
Хоча Блінковичюті згодом прийшлося офіційно оголосити про свою відмову від створення коаліцій з "Зорею Німану", існує ймовірність, що співпраця з цією політичною силою стане необхідною, особливо якщо вона продемонструє успіх у другому турі виборів.
Ось чому цю партію слід розглянути окремо.
Лідер політичної партії "Зоря Німану" Ремігіюс Жемайтайтіс взяв участь у весняних президентських виборах у Литві, де зайняв четверте місце, отримавши близько 9% голосів. Крім того, йому вдалося стабільно утримати цей показник.
Це не завадило навіть великому скандалу – Жемайтайтіс вирішив добровільно відмовитися від свого депутатського мандату, не дожидаючись голосування. Причиною такого кроку стали його висловлювання про Ізраїль, в яких він порівняв дії цієї країни з агресією Російської Федерації.
Проте, виявилося, що образ антисеміта не став на заваді отриманню підтримки в селах та малих містечках — саме в цих регіонах проживає основний електорат "Зорі Німану".
При цьому, на відміну від інших радикалів, Жемайтайтіс (принаймні останніми роками) уникає відверто проросійських заяв.
У той же час він закликає до відновлення комерційних зв’язків з державами Центральної Азії, не уточнюючи, яким чином це можливо в умовах конфлікту з Російською Федерацією. Крім того, він пропонує підготуватися до відновлення відносин з Білоруссю під керівництвом Лукашенка, для чого вже зараз слід вигнати з країни білоруських опозиціонерів.
Литовські консерватори вважають, що цього цілком достатньо, аби кваліфікувати Жемайтайтіса як проросійського радикала, причому навіть більш загрозливого, ніж явні "друзі Путіна".
Чи може зміна влади вплинути на зовнішню політику Литви? Навряд. Проте є підстави вважати, що новий уряд не виявлятиме такої ж рішучості та принциповості, як уряд прем'єрки Інгріди Шимоніте.