Яка погода очікує нас у листопаді: прогноз, який вас шокує!


На такий прогноз ми не були готові.

Жовтень вразив українців своїми погодними сюрпризами, проте вже на горизонті листопад, і синоптики поділилися своїми прогнозами. Які регіони ще зможуть насолодитися теплом, а де варто готуватися до холодів? Дізнайтеся в ексклюзивному матеріалі від Вікторії Гнатюк на TSN.ua про погодні очікування на листопад 2024 року.

Якщо в жовтні на одному з днів можна було одягнути зимову куртку, а на іншому — насолоджуватися легким осіннім вбранням, то в листопаді спостерігатимемо стабільність у погоді. А саме — стабільний холод. За прогнозами Укргідрометцентру, середня температура повітря в Україні в листопаді коливатиметься від 1 до 8 градусів тепла. Це, в основному, відповідає нормі для більшості регіонів, проте на сході та південному сході країни очікується дещо вища температура. Таким чином, листопад буде на 5-7 градусів холоднішим, ніж жовтень, середня температура якого становила 8-13 градусів. Щодо опадів, синоптики прогнозують, що їх кількість коливатиметься від 34 до 77 мм, а в Карпатах місцями навіть досягне 100 мм, що також вписується в межі норми.

Листопад - пора передзим'я, що починається після переходу середньої добової температури через 5 градусів тепла у бік зниження - в основному в першій декаді листопада.

Наприклад, вже в перший день листопада вночі на крайньому сході, зокрема в Приазов'ї та Криму, а вдень у північно-західних областях очікуються невеликі дощі. В інших частинах України погода залишиться без опадів. Проте на вихідних українці в більшості регіонів зможуть спостерігати як дощ, так і перший сніг.

"У суботу, 2 листопада, під впливом активного циклону очікується нестійка та вітряна погода. Пройдуть невеликі, подекуди помірні дощі. Вдень у північних та місцями західних областях можливий невеликий мокрий сніг та снігова крупа. Вітер північно-західний, 9 - 14 м/с, пориви 17 - 22 м/с. Температура повітря протягом доби коливатиметься в межах +6...+11 °С, у західних та північних областях +2...+7 °С. У неділю, 3 листопада, вночі без істотних опадів, вдень у північних та західних областях пройде дощ із мокрим снігом, в решті регіонів без істотних опадів. Вітер західний, 7 - 12 м/с, вночі окремі пориви, 15 - 17 м/с. Температура повітря вночі -3...+2 °С, вдень +2...+7 °С.".

І якщо минулі вихідні були сонячними й теплими, то вже наступні вихідні будуть холодні, каже синоптикиня Наталка Діденко.

Наступні вихідні суттєво відрізнятимуться від теперішніх. З 2 по 3 листопада прогнозується зниження температури, вночі можливі легкі заморозки, а вдень у суботу температура не підніметься вище +4+10 градусів. У неділю, 3 листопада, в денний час стовпчик термометра не перевищить +1+6 градусів. Тож варто як слід насолодитися найближчими днями, адже вони ще залишаються приємно теплими.

Ну а взагалі, дані багаторічних спостережень свідчать, що середня місячна температура повітря в листопаді становить від 0 до 4 градусів тепла, на Закарпатті та півдні місцями 5-9 градусів тепла. Абсолютний мінімум температури повітря траплявся від мінус 15 до мінус 24 градусів морозу, у північних, Дніпропетровській, Запорізькій, східних областях, а в Карпатах місцями від мінус 25 до мінус 31-го градусів морозу, на півдні Криму та Одеської області спостерігалося 8-13 градусів морозу. Абсолютний максимум температури повітря фіксували від 6 до 24 градусів тепла, в Криму, Чернівецькій, центральних, південних областях, а на Закарпатті бувало позначка термометра досягала місцями від 25 до 29 градусів тепла. Середня місячна кількість опадів складала 35-63 мм, місцями в гірських районах 70-108 мм, на високогір'ї Карпат до 135 мм, місцями на Прикарпатті та південному сході країни від 29 до 34 мм.

Нагадаємо, що середня температура повітря літа 2024 року у Києві склала 23,0 градусів тепла, що на 2,6 градусів вище за кліматичну норму. Літо посіло другу позицію після літа 2010 року, коли було майже 24 градуси серед найтепліших у столиці з 1881 року. За це літо було встановлено 18 температурних рекордів. Та й вересень був доволі теплим в Україні. Зокрема, в Києві було встановлено 11 температурних рекордів. Метеорологічна осінь прийшла в Київ із запізненням на два тижні 30 вересня. Яка причина такої аномальної погоди цього року, в інтерв'ю 24 Каналу пояснила метеорологиня Віра Балабух.

"Аномально висока температура повітря у вересні й на початку жовтня була зумовлена потужним антициклоном, у якому за безхмарної погоди атмосфера суттєво прогрівалася. Завдяки циркуляції атмосфери на територію України також надходили теплі й сухі повітряні маси з субтропіків."

Експерт зазначила, що загальне підвищення температури на Землі, викликане посиленням парникового ефекту, також сприяло виникненню аномалій.

"Активність сонця, що зростала протягом 25-річного циклу і досягла піку в жовтні 2024 року, також посилила підвищення температури повітря. Взаємодія цих факторів призвела до аномально теплої погоди," - зазначила вона.

Цікаво, що метеоролог зазначила: дослідження поточних тенденцій та кліматичних прогнозів свідчать про те, що літо в Україні стане довшим.

"Цей процес стартуватиме раніше та триватиме довше. Отже, затяжне і спекотне літо, яке ми бачили цього року, ймовірно, незабаром стане нашою новою кліматичною реальністю", - зазначила вона.

Нещодавно Віра Балабух поділилася своїми прогнозами щодо того, якою буде зима в Україні.

Отже, цієї зими середня температура повітря очікується на 1-2 градуси вище звичайних норм, коливаючись між +5 і -5 градусами. Як зазначає Балабух, підвищення зимових температур стало помітною тенденцією останніх років. Все частіше спостерігається, що січневі температури наближаються до характерних для листопада значень.

Водночас, вона зазначила, що метеорологи з різних куточків світу попереджають про потенційні загрози цієї зимової пори, пов'язані з недостатньо дослідженим явищем — різким потеплінням у стратосфері. Саме це, а також ряд інших чинників, визначатиме, чи зможе арктичне повітря пробитися на територію України.

Речниця Українського гідрометеорологічного центру Наталія Птуха поділилася інформацією про те, що зима в Україні не обіцяє бути надто суворою. Експерт підкреслила, що наразі говорити про точний прогноз ще передчасно. Проте, враховуючи останні роки, можна зробити певні припущення. Птуха також зазначила, що в поточному осінньому сезоні, незважаючи на холодний початок жовтня в західних регіонах, спостерігаються температури, які перевищують кліматичну норму.

Птуха звернула увагу на те, що метеорологи не відкидають ймовірності проникнення в Україну холодних арктичних мас повітря.

Related posts