"Закручування гайок" або ж бажане нововведення: українці отримають нові можливості для в'їзду в Європу.
Вже з 10 листопада ЄС вводить на кордоні нову систему реєстрації в'їзду та виїзду EES, а з наступного року - авторизації подорожей ETIAS. УНІАН з'ясував, чи ці зміни спрямовані проти українців або, навпаки, покликані полегшити нам перетин кордону.
З 10 листопада 2024 року Європейський Союз вводить у дію нову систему реєстрації в'їзду й виїзду іноземців Entry/Exit System (EES, з англійської: Система "Вхід-вихід"). Її мета заявлена як "зменшення бюрократії" на кордоні, адже штамп у паспорті відходить у минуле. Але експерти кажуть, що реальна мета інша - посилення контролю за іноземцями.
Остання теза підкріплюється тим, що вже наступного року ЄС вводить другу систему - European Travel Information and Authorisation System (ETIAS, "Система інформації та авторизації подорожей").
Як ці дві системи разом діятимуть, як їх оцінюють українські посадовці, перевізники та експерти, і як це все вплине на українських вимушених переселенців, біженців, заробітчан та туристів? УНІАН знайшов відповіді на усі питання.
Система Entry/Exit System (EES) давно стала актуальною потребою. У 21 столітті, в умовах об'єднання розвинених держав, досі існувала система перетворення кордону, що нагадувала методи середини 20 століття – з використанням паспортних штампів. Ця реформа затягнулася більше ніж на десять років через те, що 29 країн Шенгенської зони не могли досягти згоди щодо її деталей.
Потрібно додати, що у ЄС 27 країн, але до "Шенгену" входять 25 з них. Кіпр "застряг" на етапі підготовки до вступу, а Ірландія залишила собі "право на неучасть", щоб зберегти безвіз з Великою Британію (яка вже вийшла з ЄС). Проте ще є Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія, які не є членами Євросоюзу, але натомість є учасниками "Шенгену". Так і набирається 29 країн, які є учасниками "Шенгену" й впроваджують Entry/Exit System.
Олена Вінтоняк, народний депутат України та керівниця підкомітету Верховної Ради, що займається питаннями регіонального і транскордонного співробітництва з країнами Європейського Союзу, в інтерв'ю УНІАН зазначила, що реформа в ЄС стартувала ще у 2017 році з внесення змін до Регламенту Євросоюзу. З цього моменту європейські країни активно займалися технічною підготовкою для впровадження EES.
Ця система буде здійснювати реєстрацію особистих даних, включаючи ім'я, тип проїзного документа, біометричні характеристики – відбитки пальців та зображення обличчя, а також дату і місце в'їзду та виїзду, дотримуючись основних прав та норм захисту даних, – зазначила Олена Вінтоняк. – Крім того, вона фіксуватиме випадки відмови у в'їзді. EES стане новою альтернативою для чинної системи ручного проставлення штампів у паспортах, яка займає багато часу, не забезпечує достовірної інформації про перетин кордону і не дозволяє ефективно виявляти осіб, що перевищили термін перебування.
У Міністерстві закордонних справ України, до якого також звернувся УНІАН, підкреслюють інші аспекти. Зокрема, акцентують, що нова система стосується лише короткотермінових поїздок, які не пов'язані з роботою чи навчанням, а також зазначають, що з 10 листопада не будуть введені жодні додаткові збори.
Важливо зазначити, що наразі не виникає питань щодо додаткових зборів або ускладнень при в'їзді. Процедура безвізового в'їзду для українських громадян до країн Європейського Союзу та Шенгенської зони залишається незмінною, - інформує пресслужба Міністерства закордонних справ. Для полегшення збору біометричних даних на контрольних пунктах планується встановлення спеціальних терміналів самообслуговування. У рамках системи EES буде запроваджено новий онлайн-сервіс, який стане альтернативою Шенгенському калькулятору. Він дозволить мандрівникам дізнатися, скільки днів перебування в Шенгенській зоні у них залишилось. Крім того, запуск EES є необхідною умовою для впровадження системи електронних дозволів на в'їзд до ЄС, відомої як ETIAS.
Цікаво, що на запит УНІАН відповіла "консульська представниця" Міністерства закордонних справ Вікторія Ші, де "Ші" символізує "Штучний інтелект". Це означає, що інформація про цифрову систему перетворення кордону була згенерована штучним інтелектом, який працює на МЗС. Цифровізація стає все більш помітною в нашому житті. Хоча живі експерти підтверджують тези "Вікторії", вони також наголошують на важливості "людського фактора" під час перетину кордону.
Хочу підкреслити, що отримання дозволу в системі не є гарантією автоматичного пропуску до країн Шенгенської зони. Остаточне рішення приймає прикордонник, і на нього впливають такі фактори, як наявність зворотного квитка, підтвердження бронювання житла та інші деталі, - зазначає Василь Воскобойник, експерт з міграційних питань. - Якщо ж говорити про технічну сторону, то вона стала простішою. Тепер прикордонник має доступ до всіх ваших оцифрованих даних, і якщо ви заздалегідь виконали всі вимоги, то повинні проходити контроль швидше. У разі відсутності проблем із законом чи інших порушень, процес перетину кордону повинен бути максимально зручним для вас.
Експерт підкреслює, що ці висловлювання охоплюють саме поєднання двох систем – EES та ETIAS. Як зазначила "Вікторія Ші", EES є лише першим кроком на шляху до впровадження ETIAS, темі якої ми присвятимо наступну частину нашої розмови.
ETIAS - це Європейська система для збору інформації та надання авторизацій для подорожей. Як можна зрозуміти з назви, її основна мета - забезпечити безпеку подорожей до Європи.
"Система діятиме для громадян 60 країн, які не є членами ЄС, але мають безвізовий режим з Європейським Союзом. Україна також входить до цього списку. Наявність дозволу на поїздку ETIAS є необхідною умовою для в’їзду безвізових мандрівників. Цей дозвіл прив'язується до паспорта особи і залишається чинним до трьох років або до моменту закінчення терміну дії паспорта, залежно від того, що настане раніше. У разі отримання нового паспорта, особі потрібно буде оформити новий дозвіл ETIAS", - зазначила народний депутат Олена Вінтоняк.
За словами нардепки, на перших порах для перетину кордону по безвізу буде достатньо біометричного паспорту. Документ дає право подорожувати у межах ЄС впродовж 90 днів, а для наступної безперервної поїздки треба почекати 180 днів.
"Після впровадження ETIAS перед від'їздом потрібно також додатково оформити спеціальний дозвіл. Зробити це можна буде онлайн, але не пізніше, ніж за 96 годин до запланованого перетину кордону - для різних видів транспорту крайні строки будуть відрізнятися, тож це треба буде перевіряти", - продовжує Олена Вінтоняк.
Для реалізації всіх цих ідей буде розроблено мобільний додаток і окремий веб-сайт (портал вже існує, але наразі там відсутня система дозволів — є лише список правил в'їзду).
Подання заявки на отримання дозволу на поїздку ETIAS вимагатиме сплати збору в розмірі 7 євро.
"Деякі особи будуть звільняються від сплати цього збору. Зокрема це особи віком до 18 років і старше 70 років, члени сімей громадян ЄС або громадян, які не є громадянами ЄС, але мають право вільно пересуватися по території Євросоюзу. У разі якщо особі не погоджено дозвіл на поїздку ETIAS ці 7 євро за заявку не повертаються, - додає юридичних тонкощів пані Вінтоняк. - Щодо України слід зазначити, що якщо в особи є біометричний паспорт, вона може подати заявку на отримання дозволу на подорож ETIAS. А якщо в особи є паспорт будь-якого іншого типу, то їй знадобиться віза".
У світлі зауважень, висловлених Оленою Вінтоняк, виглядає досить дивним ствердження європейських чиновників та Міністерства закордонних справ про те, що нововведення "зменшать бюрократію" на кордонах. Якщо це і станеться, то, в першу чергу, вигоду отримають самі єврочиновники, адже єдина цифрова онлайн-система дійсно є більш зручною в порівнянні з 29 окремими базами даних (для кожної країни) з фізичними печатками у паперових паспортах.
Цікаво, чи вплине впровадження EES та ETIAS на схему контрабанди "піджаків". Так називають людей, які перевозять комерційні товари через кордон як "особисті речі", щоб уникнути сплати мита. І перетинають кордон дуже часто протягом тижня та навіть доби. А тепер ЄС зможе фактично у режимі онлайн контролювати кожен факт такого перетину кордону та ідентифікувати особу.
Це дізнаємось вже після фактичного впровадження системи. Але питання нових правил в'їзду та виїзду цікавить не лише "комбінаторів", але й відповідальних українців, які через війну змушені жити "на дві країни" і постійно перетинати кордон.
Але ж як нова система працюватиме на практиці та виглядатиме у деталях? Аби з'ясувати це, УНІАН звернувся за коментарем до перевізників. Втім, "Укрзалізниця" поки відповіді не надала, а автобусні перевізники, у свою чергу, прямо сказали, що ще самі до кінця не знають, як працюватимуть ці нововведення - особливо щодо ETIAS.
Безумовно, це не поліпшить ситуацію з перевезеннями. Черги, ймовірно, зростуть. Наразі автобуси переповнені, і багато хто не усвідомлює, що з 10 листопада відбудуться зміни, - зазначила Наталія Волк, представник перевізника Euroclubbus. - Відверто кажучи, я сама поки не до кінця розумію, як це працюватиме. Одне, що точно відомо, - потрібно буде зареєструватися в системі. Це може стати складністю для людей, які не мають відповідних навичок, особливо для літніх людей.
Окрім цього, перевізники заперечують думки фахівців і державних службовців, які стверджують, що нові заходи з боку ЄС справді зменшать бюрократичні перешкоди на кордоні.
"Раніше людина могла в разі бойових дій або потреби купити квиток і відразу їхати. Тепер їй доведеться під ракетами реєструватися і чекати погодження. На мою думку, під час війни, з боку Європи це зайві перепони, - наполягає пані Волк. - Ми і зараз страждаємо, бо поляки вимагають перевірки нами паспортів. Ми в цьому не маємо компетенції, але платимо штрафи. Коротше кажучи, замість покращення - погіршення".
Експерт з міграційних питань Василь Воскобойник прагне зняти занепокоєння у скептиків, вважаючи, що процес перетворення кордону залишиться практично незмінним.
"Алгоритм перетину кордону не дуже зміниться. Просто тепер, як єврочиновники просять, вам бажано хоча б за тиждень до поїздки оновити свої дані та отримати дозвіл на окремо створеному під це сайті. Потрібно буде внести дані про себе та свій паспорт у EES та ETIAS. Після чого система одразу надасть відповідь, чи відмовлено вам. А сама реєстрація у системі ETIAS з наступного року коштуватиме оці 7 євро", - каже пан Воскобойник.
Безпосередньо алгоритм перетину кордону "по-новому" надає УНІАН Олена Вінтоняк, яка теж наполягає, що "автоматизація замінює трудомісткі ручні перевірки", а тому "розгрузить" черги на кордоні. Принаймні, колись потім, коли мине перехідний період.
За її словами, держави Європейського Союзу продовжать впроваджувати "автоматизацію" на кордонах з метою ліквідації черг. Основою реформи стане "система самообслуговування", яка є важливим технічним нововведенням. Отже, це не останні зміни в прикордонній політиці ЄС.
За наявності на пункті пропуску, система самообслуговування дозволятиме:
- здійснювати реєстрацію під час перетворення кордону;
- підтвердити наявність інформації про особу в EES;
- завантажити їх для подальшої перевірки працівником паспортного контролю.
Реєстрацію можна буде здійснити безпосередньо на кордоні в спеціально облаштованих пунктах самообслуговування. Проте, як зазначають експерти та європейці, рекомендується проходити цю процедуру заздалегідь, щоб уникнути черг і не зіткнутися з відмовою "від воріт" під час спроби виїзду.
Використовуючи систему самообслуговування, особа може перейти до зони прикордонного контролю, де співробітник паспортного контролю матиме доступ до інформації з цієї системи (включаючи дані з інших баз). Це дозволяє підтвердити особу, перевірити тривалість її перебування та дізнатися, скільки часу залишилося. Як пояснює пані Вінтоняк, після цього працівник контролю має можливість задати додаткові питання, перш ніж ухвалити рішення про дозвіл або заборону в'їзду на територію.
Ця система обслуговування натякає, що питань від прикордонника повинно буде менше. Адже ви, як відповідальний громадянин, вже отримали дозвіл. Але практика покаже. Втім, не дуже зрозуміло, як бути вимушеним переселенцям після 10 листопада - чи доведеться їм в'їжджати на загальних умовах?
У двох словах, так, для вимушених переселенців не буде жодних винятків, хоча в офіційних документах Європейського Союзу їх все ж таки зазначають окремо.
"Оця система EES взагалі не націлена на біженців чи вимушених переселенців. Якщо не буде якогось окремого роз'яснення саме про цю категорію людей ближче до старту EES восени та ETIAS навесні, то ці правила будуть діяти для всіх", - каже Василь Воскобойник.
Олена Вінтоняк підкреслює, що в законодавстві Європейського Союзу є певні посилання на вимушених переселенців у контексті "нового" перетину кордону. Проте ці посилання викликають додаткову плутанину. Наприклад, у статті 2 (3) Регламенту (ЄС) 2017/2226 йдеться про категорії осіб, на яких не поширюється система EES, серед яких:
Громадяни країн, які не є членами Європейського Союзу, що здійснюють поїздки до Європи в межах внутрішньокорпоративних передач або з метою навчання, досліджень, волонтерства, участі в програмах обміну учнями чи освітніх ініціативах, а також в рамках програм Au-pair.
- особи, які мають посвідки на постійне проживання та довгострокові візи;
- особи, які володіють чинним дозволом на регіональний прикордонний перетин та інші.
Також варто зазначити, що біженці, особи без громадянства або ті, хто не підпадає під жодну національність, не зобов'язані отримувати дозвіл на поїздку ETIAS, якщо вони перебувають у Європейському Союзі та мають проїзний документ, виданий будь-якою країною Європи, для якої необхідно оформлення ETIAS.
Однак визнаним біженцям і особам без громадянства може знадобитися подати заявку на отримання дозволу ETIAS для своїх подорожей. Для цього важливо перевірити вимоги до в'їзду для кожної країни, яку планується відвідати. Оскільки в європейських країнах існують різні правила, можливо, що для в'їзду в деякі з них буде потрібен ETIAS, тоді як для інших — віза. Цю інформацію можна знайти в спеціальному розділі на офіційному веб-сайті ETIAS, - зазначає Олена Вінтоняк, що створює ще більше заплутаності.
Виявляється, що навіть якщо ви володієте особливими правами (наприклад, статусом біженця) або є особою похилого віку чи неповнолітнім, вам все одно необхідно пройти процедуру реєстрації та попередньої перевірки в системах EES та ETIAS.
У результаті ми отримуємо системи, які формально зменшують бюрократію через посилення цифровізації, але залишають ключовим "людський фактор" та додають хоч і низький, але все ж майновий ценз. 7 євро - це близько 315 грн по актуальному курсу, що небагато для працюючої людини, але може стати проблемою для реального біженця, який дійсно втратив все.
Ще один важливий аспект полягає в тому, що українців фактично ставлять на один рівень зі всіма іншими державами, які мають безвізовий доступ до Європейського Союзу. Після 24 лютого 2022 року українці користувалися особливим статусом, що забезпечував їм певні пільги на національному та центральному рівнях. Проте в останні часи європейські чиновники поступово починають скасовувати ці "переваги".
Це викликає припущення, що основною метою реформи може бути регулювання українських мігрантів і трудових мігрантів, однак фахівці не поділяють таке трактування.
"EES сприятиме боротьбі з нелегальною міграцією та забезпечить безпеку громадян Європи. Ця нова система також полегшить подорожі для добросовісних громадян з третіх країн. Вона дозволить ефективніше виявляти осіб, які перебувають у країні без законних підстав, а також випадки документального шахрайства і проблеми з ідентифікаційними номерами. Окрім цього, система надасть можливість більш активно використовувати автоматизовані перевірки на кордонах та системи самообслуговування, що забезпечить швидкість і зручність для мандрівників," - підкреслила пані Вінтоняк.
"Ці ініціативи не є ворожими щодо українців. Світ навколо України не обертається лише навколо неї. Ці нововведення ЄС охоплюють всі країни, що мають безвізовий режим зі Шенгеном. Наприклад, Грузія також потрапляє під їхній вплив. У майбутньому це може стосуватися і Вірменії, і Туреччини, з якими ЄС активно веде переговори," - зазначає Василь Воскобойник.
Слова пана Воскобойника підтверджує й те, що на офіційному сайті travel-europe.europa.eu, є роз'яснення про EES та ETIAS на всіх мовах ЄС, а також турецькою, арабською та навіть китайською (які не мають безвізу), але не українською. Втім, роз'яснення є на тих мовах, звідки їдуть найбільше туристів та бізнесменів, а не заробітчан чи біженців. ЄС наочно показує, кого в себе бажає бачити.
"Європейський Союз прагне залучити туристів та підприємців, щоб вони витрачали свої кошти на території держав-членів. Проте, одночасно, ЄС має намір виявляти і виключати осіб, які можуть становити загрозу для безпеки країн Шенгенської зони. Влада Євросоюзу планує заздалегідь відмовляти таким особам у можливості перетворення кордону. Тому, в першу чергу, оцінка громадян відбуватиметься на основі їхньої історії правопорушень," - додає пан Воскобойник.
Основною практичною метою реформи прикордонної служби є протидія підробкам паспортів та інших документів, що дозволяють перебування в країнах Європейського Союзу. Цю ініціативу варто аналізувати в контексті інших заходів, які спрямовані на боротьбу з нелегальною міграцією та були активізовані разом з запуском EES.
"Основна мета нової системи полягає в унеможливленні підробки паспортів, оскільки вона 'пов'язує' документи з біометричними даними особи. Як EES, так і ETIAS спрямовані на досягнення однієї мети - забезпечення максимальної безпеки в межах ЄС", - зазначає пан Воскобойник.
На його думку, всі інші нововведення EES є "не настільки важливими".
"Оскільки кількість бажаючих потрапити до Європи зростає, європейські держави фокусуються на забезпеченні власної безпеки. Запровадження ETIAS, яке планується на весну або літо 2025 року, стане другим етапом реформ. Основна мета цієї ініціативи – ідентифікувати осіб, яких ЄС не бажає приймати", – зазначає експерт у сфері міграції.
Введення систем EES та ETIAS відбувається з більш ніж піврічною різницею, хоча обидві ініціативи є частинами однієї великої реформи. Їх основна мета – спростити процедури на кордонах, але також вони слугують інструментом для боротьби з нелегальною міграцією. Проголошене "полегшення процедур" відчують, в першу чергу, не пасажири українських автобусів чи поїздів, а самі європейські чиновники, яким стане значно простіше виконувати перевірки.
Це рішення затверджувалося довго, проте його мета є стратегічною — забезпечення повного контролю над кордоном. Однак, безпосередньо восени процедура перетину кордону майже не зазнає змін. Основна "інновація" полягає в тому, що з 10 листопада мандрівникам потрібно заздалегідь перевіряти свої дані в EES. А в 2025 році виникне необхідність також проходити перевірку в ETIAS. Не варто забувати й про оплату збору в розмірі 7 євро після запуску ETIAS навесні або влітку наступного року. Наразі ж подорожувати до ЄС можна без додаткових витрат.