Залежні від хвороб та прикордонників: чому Україна дозволяє виїзд лише "ухилянтам"


Мирослав Олешко, Спартак Субота, Руслан Ханумак, Артем Дмитрук без проблем перетнули кордон України. Для решти чоловіків у держави існує якийсь інший закон. УНІАН розбирався, що не так з його трактуванням щодо осіб, які не підлягають мобілізації.

Уявіть собі картину: в одному з європейських міст проходить конференція для донорів, метою якої є збір коштів на підтримку України. Ви – український громадянин, який через інвалідність багато років не служить у збройних силах. Однак ваші навички та досвід дають змогу вам сприяти країні іншим чином: беручи участь у згаданих конференціях, організовуючи транспортування необхідної допомоги через кордон та виконуючи інші важливі завдання.

Ви задовго до "мобілізаційного закону" відмітились в ТЦК та СП, маєте на руках посвідчення про інвалідність, довідку МСЕК та всі інші документи, які держава вимагає для того, щоб дозволити громадянину перетин кордону. Ба більше, ви з 2022-го вже неодноразово їздили "туди" й "назад" - тобто, не тікали, повертались.

Організатори заходу беруть на себе всі витрати, пов'язані з вашим перебуванням у Європі, і навіть забезпечили вас квитками. Проте, на кордоні ви стикаєтеся з несподіваною відмовою. Співробітники Державної прикордонної служби вказують на необхідність надати додатковий документ — витяг з територіального центру комплектування про відстрочку від мобілізації. Цю нову вимогу озвучив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко на початку липня.

Але чи законна така вимога? І що з нею не так? Давайте розбиратись.

З початку повномасштабного російського вторгнення для чоловіків в Україні кордон закритий. Звісно, законодавство передбачає, що виїжджати за межі країни можуть чоловіки старше ніж 60 років. Окрім них - ті, хто мають право на відстрочку чи не підлягають призову. Доказом цього слугує цілий список документів, які людина пред'являє на кордоні. А загалом, всі підстави перетину кордону для чоловіків регламентуються постановою Кабміну №57 (зі змінами).

Як повідомив юрист "гарячої лінії" громадської організації Fight For Right, що захищає права осіб з інвалідністю в Україні, Ярослав Бочко, перші корективи у правилах перетину кордону в умовах воєнного стану були впроваджені лише наприкінці березня 2022 року. До цього часу не було жодного чіткого нормативного регулювання щодо цієї проблеми.

"Втім, ніяких труднощів не виникло. Співробітники прикордонної служби в цей період діяли відповідно до свого правового усвідомлення: коли вони зустрічали особу з інвалідністю, яка бажала перетнути кордон, вони дозволяли це на основі посвідчення про інвалідність або документу від МСЕК, якщо такий був при собі. Пізніше вони запитували підтвердження про виключення особи з військового обліку," - підкреслив він.

Ситуація почала змінюватись (і не в кращу сторону) в грудні 2023 року. Як зазначив Ярослав Бочко, саме тоді до нього вперше звернулися з питанням перетину українського кордону, попри наявність усіх необхідних документів.

"Юрист зазначив, що виникла потреба в отриманні додаткового документа, який підтверджував би, що ця особа має право на відстрочку від призову."

Суть "проблеми" полягає в тому, що особи з інвалідністю не підлягають мобілізації. Внаслідок цього, вони також не отримують відстрочки через бронювання, адже їх неможливо забронювати. Тому, коли йдеться про підготовку документів для виїзду за кордон, у багатьох не виникає думки звертатися до ТЦК та СП за спеціальним витягом про відстрочку від мобілізації — адже у них вже є інші підтверджуючі документи, які визнаються військкоматами та підтверджують неможливість мобілізації, крім випадків, коли особа бажає служити добровільно.

Після набрання чинності нового закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у травні, а також з огляду на постійні зміни в постанові Кабміну №57, що регулює питання виїзду за кордон під час воєнного стану, могло б здаватися, що вимога Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСПС) до осіб з інвалідністю надавати витяг з ТЦК та СП про відстрочку від мобілізації можна було б пояснити цими законодавчими змінами. Проте, жодних змін насправді не було!

Цікаво, що на сайті Державної прикордонної служби України з роз'ясненням щодо нюансів застосування нового "мобілізаційного закону", зазначається: "Громадяни України, які мають право на виїзд згідно з пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону України, повинні надати військово-обліковий документ з інформацією про звільнення від мобілізації, або виключення з військового обліку за станом здоров'я" (тут, до речі, криється ще один підводний камінь нового закону: люди з інвалідністю, які мають законні підстави виключитись з військового обліку за станом здоров'я, але не встигли зробити це до змін в законодавстві, тепер не можуть потрапити на ВЛК - ТЦК не мають права їх туди направляти. Утім, примусово мобілізувати - теж).

Спеціалісти прикордонної служби підкреслюють, що це має відношення до:

Проте "це не стосуватиметься тих категорій осіб, які вказані в окремих пунктах Правил перетворення державного кордону громадянами України". Серед них можна виділити:

Для зазначених категорій людей процес виїзду залишається "стабільним", запевняють представники ДПСУ. Але звідки ж виникають вимоги до осіб з інвалідністю щодо отримання витягу про відстрочку від мобілізації, зірвані поїздки за кордон та переповнені запитами на непотрібні довідки з ТЦК та СП (черги в яких після введення нових законодавчих норм зросли в геометричній прогресії)?

Останні, до речі, вже в липні не надто справлялись з цим потоком (УНІАН відомі випадки, коли відповідь на запит в ТЦК та СП готували понад 30 днів замість відведених законом 10-ти). А згодом багато з ТЦК припинили навіть відповідати на відповідні заяви, надіслані поштою (постанова Кабміну таку можливість передбачає) листами (далеко не всі особи з інвалідністю мають змогу особисто вистоювати багатогодинні черги, тож письмове звернення та письмова відповідь у десятиденний термін - мала б стати нормальною практикою. Та не судилось).

Усе це викликає певні тривожні роздуми. Чи не доцільніше автоматизувати процес там, де це можливо? Наприклад, в ТЦК та СП деякі особи з інвалідністю, які намагаються виконати вимоги прикордонників, повторно надають однакові документи щонайменше раз на три місяці (адже саме на цей термін нещодавно ТЦК та СП видавали витяги про відстрочку). А іноді й частіше.

Сучасна ситуація призводить до того, що, по-перше, багато людей не можуть вчасно отримати необхідні документи для запланованого виїзду. Це відбувається через великі черги в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також, в деяких випадках, через можливі корупційні дії окремих військових комісарів. Не випадково виникла справа щодо керівників Бориспільського та Бучанського ТЦК, у яких під час обшуків було знайдено понад 1 мільйон доларів. Окрім того, Державне бюро розслідувань повідомляє, що з початку повномасштабного вторгнення ними було розпочато 408 кримінальних проваджень, пов'язаних із діяльністю ТЦК та СП.

Більше того, навіщо особам, які не підлягають мобілізації, постійно звертатися за підтвердженням про відстрочку? Хто ж придумав цю нібито "обов'язкову" вимогу та запровадив її на пунктах перетвору кордону?

Щоб отримати відповіді на ці запитання та незвичайні ситуації, УНІАН звернувся до Державної прикордонної служби України, Міністерства внутрішніх справ (яке здійснює керівництво прикордонниками) та Міністерства оборони, зокрема до Командування Сухопутних військ Збройних сил України, відповідальних за функціонування ТЦК та СП. Які ж результати вдалося з'ясувати?

Якщо відкинути всі канцелярські терміни, то "нові" вимоги, з якими стикаються українці на пунктах перетину кордону, не мають жодного нормативного підґрунтя! Вимоги щодо осіб з інвалідністю (та деяких інших категорій, які ми згадували раніше) про обов'язкове надання витягу про відстрочку від мобілізації, отриманого в ТЦК та СП, є просто проявом самодіяльності прикордонників. У разі необхідності, все це можна звинуватити на окремих працівниках пунктів пропуску, мовляв, це була їхня особиста ініціатива. І все залишається нез'ясованим.

Чому ми прийшли до таких висновків? Справа в тому, що в відповідних міністерствах ніхто не має інформації про ці нововведення.

У Державній прикордонній службі України повідомляють, що довідка про відстрочку є лише "одним із документів", необхідних для перетворення на кордон. Отже, мова не йде про її обов'язковість [яка б нібито існувала!]. Особи з інвалідністю, які не підлягають мобілізації і які оновили свої дані в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також мають підтвердження свого медичного статусу (наприклад, пенсійне посвідчення або довідку МСЕК), діючи у рамках закону, можуть здійснювати спроби перетнути кордон, не порушуючи жодних норм законодавства.

Державна прикордонна служба України повідомила УНІАН, що з 18 липня цього року до 26 серпня було відмовлено у виїзді з країни 5550 громадянам. Однак точна кількість осіб, яким було відмовлено через відсутність документів про відстрочку від мобілізації, залишається невідомою, оскільки "в адміністрації Держприкордонслужби не ведеться відповідний облік цих випадків".

Цікаво, що питання "інновацій", які без зрозумілих причин і без належних правових основ почали запроваджувати на кордоні, абсолютно не викликали інтересу серед народних депутатів. Протягом понад тижня журналісти УНІАН намагалися зв'язатися з представниками монобільшості, зокрема з членами парламентських комітетів, що займаються національною безпекою та правозахистом, проте отримували "вражаючі" відповіді на кшталт: "Не сьогодні", "Немає часу для обговорення цього питання", або ж просто ігнорували запити. Читачі УНІАН з інвалідністю, окрім запитів щодо відстрочок, також цікавилися іншим "покращенням" — способом, яким прикордонники вже близько року "перевіряють" документи осіб з інвалідністю.

Це виглядає абсурдно, якби не було так сумно. У 21 столітті, в умовах діджиталізації, прикордонники все ще не мають доступу до бази даних пенсіонерів і осіб з інвалідністю. В результаті, з минулої осені вони почали вимагати від подорожуючих чоловіків відповідних категорій надання sms-повідомлень від банку, що підтверджують нарахування пенсій за попередні місяці або навіть роки. Чи є ця вимога законною — питання залишається відкритим. Але що робити тим людям з інвалідністю, які отримують свої пенсії через пошту?

...Поки народні обранці "шукатимуть час" і розбиратимуться, як виходить, що їхній колега Артем Дмитрук може незаконно, але вільно залишити країну, а громадянин з інвалідністю і цілком законно - ні, нагадаємо, що принцип верховенства права навіть під час війни ще ніхто не скасовував. А це означає, що, якщо потрібні зміни у правилах перетину державного кордону, їх мусять спочатку внести, обговорити, затвердити й верифікувати. І лише потім вимагати від громадян їх дотримання.

На даний момент, на жаль, ми не спостерігаємо жодної подібної ініціативи.

Related posts