Зелений або чорний? Який з цих чаїв є найбільш корисним для здоров’я?
Яка відмінність між чорним та зеленим чаєм?
Слід розуміти, що як чорний, так і зелений чай отримують з рослини Camellia sinensis, проте їхні способи обробки суттєво різняться. Наприклад, після збору листя чайних рослин вони проходять етап в'янення та окислення, що надає чаю характерний аромат та колір. Однак, шляхом застосування тепла, процес окислення можна призупинити, що фактично інактивує відповідні ферменти. Таким чином, виробляються різні види чаю, зокрема чорний та зелений.
Чорний чай виробляється з листя рослини Camellia sinensis, яке проходить повну окислювальну та ферментаційну обробку, завдяки чому напій набуває насиченого і глибокого смаку.
Під час окислення листя взаємодіють з повітрям, що насичує їх колір і посилює смакові якості. Такі листя можна використовувати в їх природному стані або ж піддати обробці: нагріти, висушити та подрібнити для виготовлення чорного чаю. В результаті отримують напій з інтенсивним темним відтінком і вираженим, іноді гіркуватим смаком. Серед найпопулярніших видів чистого чорного чаю виділяються Ассам і Дарджилінг, а також користуються попитом Ерл Грей і Бігелоу.
Зелений чай отримують з листя рослини Camellia sinensis, але для його виробництва використовують молоді, неферментовані листочки. На відміну від чорного чаю, ці листя швидко обробляються термічно, а також проходять стадії обробки і подрібнення, при цьому не підлягаючи окисленню.
Зверніть увагу, що температура води, тривалість заварювання та концентрація чаю можуть впливати на смакові характеристики як зеленого, так і чорного чаю.
Чорний та зелений чай мають досить подібний склад поживних речовин, оскільки обидва містять кофеїн, антиоксиданти та інші важливі фітонутрієнти. Зазвичай, приготування чаю відбувається в пропорції 1 грам листя на 100 мілілітрів води, і заварюється протягом трьох хвилин, в результаті чого отримується близько 250-350 міліграмів сухих речовин чаю.
Ці тверді компоненти чаю містять приблизно 30-42% катехінів, які є поліфенолами — корисними фітонутрієнтами, що сприяють підтримці здоров'я вашого організму. Крім того, в них присутні 3-6% кофеїну.
Усі варіанти чаю мають величезну користь для здоров'я (зображення: freepik.com)
Вплив обробки та окислення
Головні харчові відмінності між чорним і зеленим чаєм виникають через різні методи їх обробки та ступінь окислення. Хоча обидва види чаю містять схожу кількість поліфенолів, склади флавоноїдів і фітонутрієнтів варіюються через ці процеси. Завдяки специфічним технологіям обробки, кожен з чаїв має свої унікальні корисні властивості, які ми детально розглянемо в наступному розділі.
Вміст калорій і рівень кофеїну І чорний, і зелений чай практично не містять калорій і містять порівнянну кількість кофеїну. 1 чашка чорного чаю містить нуль калорій, лише невелику кількість природного натрію (менше 5 міліграмів) і містить 26 міліграмів кофеїну.
Для порівняння, однакова порція зеленого чаю має менше ніж 2 калорії, містить незначну кількість білка (0,25 грама) і трохи більше кофеїну – 29 міліграмів. Цей напій також багатий на мікроелементи, включаючи вітаміни та мінерали, такі як залізо, магній, калій, натрій, цинк, марганець, тіамін, рибофлавін, ніацин і вітамін B-6.
Протягом десятиліть наукові дослідження виявили, що фітонутрієнти, присутні як у чорному, так і в зеленому чаї, здатні сприяти здоров'ю серцево-судинної системи та поліпшенню обміну речовин.
Нещодавні дослідження виявили, що ці види чаю можуть мати обнадійливі властивості у боротьбі зі старінням, діабетом та раковими захворюваннями.
Основні переваги можна віднести до катехінів і теафлавінів, які є потужними фітонутрієнтами, що містяться в обох типах чаю. З огляду на це, методи обробки, які використовуються для чорного та зеленого чаю, призводять до дещо різних антиоксидантних профілів.
Чорний чай проходить процес окислення і ферментації, під час якого катехіни перетворюються в сполуки, які називаються теафлавінами і теарубігинами. Ці речовини відповідальні за характерний темний колір та легку гірчинку чорного чаю.
Зелений же чай не окислюється і не ферментується, що допомагає підтримувати вищий відсоток катехінів, а саме ECGC або епігалокатехін-3-галлат. Майте на увазі, що це не означає, що вміст поліфенолів у зеленому чаї вищий або кращий, ніж у чорному, просто інший.