Журналісти розкрили, яким чином судді та правоохоронці перетворюють службові квартири на власні та як приховують своє справжнє майно.
Протягом останніх років декілька суддів і представників правоохоронних органів отримали та приватизували службові житлові приміщення в нових будинках Києва.
Декілька з них оформляли раніше куплені квартири на своїх родичів, імовірно, щоб мати підстави для отримання службового житла. Таку інформацію наводить нове розслідування Bihus.Info.
За інформацією журналістів, цю можливість використала, зокрема, Людмила Губська, яка раніше обіймала посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду. У 2015 році її перевели до столиці з Донецька.
У 2019 році їй було надано в користування трикімнатну службову квартиру в житловому комплексі "Комфорт Таун" на лівому березі Києва. Зараз вартість такої квартири становить не менше $115 тисяч. У 2023 році Губська приватизувала це житло, а через кілька місяців вирішила його покинути.
ОЗНАЙОМТЕСЬ ТАКОЖ: НАБУ розпочало розслідування стосовно заступника прокурора, якого журналісти викрили у корупційних діях.
Розслідувачі з'ясували, що у 2022 році жінка стала власницею двокімнатної квартири та паркомісця у новому ЖК у Черкасах. Там також придбав двокімнатне помешкання її син. А невістка купила ще дві однокімнатні квартири у тому ж ЖК "Комфорт Таун" у Києві. Загалом суддя з родиною за час користування службовим житлом придбали нерухомість та авто приблизно на $400 тис.
Сама Губська у коментарі Bihus.Info Губська сказала, що квартиру отримала "як переселенка". А купівлю житла в Черкасах вона пояснила тим, що планує жити в цьому місті.
Журналісти також зазначають, що суддя Шевченківського районного суду Лідія Щебуняєва відправилася у відставку через півроку після того, як приватизувала свою службову квартиру. Вона переїхала з Донецької області і в 2021 році оселилася в квартирі на Теремках, яку через рік приватизувала. Після цього суддя пішла на пенсію. Зараз її житло, оцінене приблизно в $80 тисяч, оформлено на ім'я її чоловіка.
Житло, надане державою, також отримують співробітники правоохоронних органів. Наприклад, Сергій Бойчук, який очолює департамент, що забезпечує діяльність міністра внутрішніх справ, у 2023 році приватизував свою службову квартиру в житловому комплексі "Кришталеві джерела". Згідно з даними розслідувачів, її оцінюють приблизно в $100 тисяч.
Окрім того, у попередніх деклараціях Бойчука зазначалося, що з 2014 року він є власником двокімнатної квартири на Позняках. Проте, перед тим як поліціянт почав використовувати службове житло, інформація про його особисту квартиру з декларацій зникла.
У 2020 році новою власницею квартири стала мама правоохоронця. Бойчук зазначив, що поселив у цій оселі своїх батьків, оскільки їм довелося залишити Миколаївську область через військові дії.
У житловому комплексі "Славутич" ще дві службові квартири були надані правоохоронцям Дмитру Соколову та Артему Родигіну, які мають тісні зв’язки з керівником Національної поліції Іваном Вигівським. Протягом останніх років обидва змінювали свої робочі місця відповідно до нових призначень Вигівського, а в підсумку отримали посади в столиці.
Згідно з даними розслідувачів, цей житловий комплекс є найвищим за вартістю у Києві серед об'єктів, що пропонують службове житло. Соколов, керівник одного з департаментів Національної поліції України, розпочав використання трикімнатної квартири у 2022 році, а вже через два роки здійснив її приватизацію. Водночас його сім'я активно інвестувала в нерухомість під Києвом. Зокрема, у 2022 році у матері поліцейського з'явилася квартира в одному з житлових комплексів на Софіївській Борщагівці, а у 2024 році теща Соколова також придбала квартиру в цьому ж комплексі.
Згідно з інформацією, яку отримали розслідувачі, Родигін, заступник начальника Головного управління Національної поліції в Києві, став власником чотирикімнатної квартири в "Славутичі". Хоча квартира ще не пройшла процедуру приватизації, вона вже була виключена з списку службових приміщень, що є першим кроком на шляху до її приватизації.