Зійшлися дві самотності: хто виступив ініціатором співпраці між Путіним і Кімом?
КНДР, країна, що ізольована від світу, ймовірно, надала агресивній Росії ракети з дальністю 1000 км. Вона також планує постачати безпілотники та нарощувати кількість особового складу на українському фронті. Яку роль у цій ситуації відіграє Китай?
Генеральний директор Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов вперше відкрито зазначив про виняткову важливість Північної Кореї у військовій підтримці агресивної держави Росії. Він акцентував увагу на тому, що КНДР займає провідну позицію серед союзників Москви, після чого довгий час немає жодних інших партнерів, а вже потім можна згадувати про інші закордонні прихильники Кремля.
Події останніх місяців повністю виправдали цю оцінку керівника ГУР: КНДР не лише постачає Росії дві третини артснарядів, а й допомагає живою солдатської силою латати дірки у рядах окупантів.
За даними українських та західних експертів, лідер Північної Кореї Кім Чен Ин направив до Росії не менше 10 тисяч військових, повідомляє РБК-Україна. Переважна більшість північнокорейських військовослужбовців інтегрована в російські підрозділи, які намагаються здійснити контрнаступ проти українських сил у Курській області.
Американські урядовці висловлюють припущення, що лідер Північної Кореї не отримав від Росії жодної відповіді на свою "послугу" відразу ж. Натомість, як зазначають вони, керівник КНДР має надію на те, що в майбутньому Росія компенсує йому цю допомогу, зокрема, через підтримку в дипломатичних зусиллях, надання допомоги під час можливих криз та технологічні розробки, повідомляє New York Times.
16 грудня президент України Володимир Зеленський офіційно повідомив, що РФ почала залучати військових КНДР до боїв у Курській області.
Як розповів 18 грудня голова Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко, втрати військ КНДР на Курщині перевищили 200 осіб.
Проте, 23 грудня, під час підсумкової наради Ставки верховного головнокомандувача, президент озвучив, що Північна Корея зазнала значних втрат у війні проти України, втративши тисячі своїх військових, як вбитими, так і пораненими.
Швидкість знищення супротивника не викликає подиву: наприклад, військовослужбовці 8-го полку Сил спеціальних операцій ліквідували 77 і поранили понад 40 солдатів з Північної Кореї в Курській області РФ за останні три дні. Про це повідомили Сили спецоперацій у Telegram у понеділок, 23 грудня.
"Існують загрози, що Північна Корея може направити додаткові підрозділи та військову техніку для підтримки російської армії, і ми готові надати відповідь на такі дії. За попередніми підрахунками, кількість загиблих і поранених північнокорейських військовослужбовців у Курщині вже перевищує 3 тисячі осіб", – повідомив Зеленський у Telegram.
За заявою президента, ймовірність дестабілізації на Корейському півострові та в прилеглих регіонах і водах зростає у міру посилення співробітництва між Москвою і Пхеньяном.
"Передача досвіду сучасного конфлікту та розповсюдження військових технологій з Росії становлять серйозну глобальну загрозу. Відновлення стабільності для світу завжди обійдеться дорожче, ніж вжиття ефективних заходів проти тих, хто порушує порядок і нищить життя", - зазначив президент.
Ці страхи мають підстави, оскільки Північна Корея планує направити до Росії додаткові контингенти військ і техніки, включаючи безпілотники-камікадзе, повідомляє агентство Yonhap, посилаючись на інформацію південнокорейських розвідників.
"Всебічна оцінка численних розвідувальних даних показує, що Північна Корея готується до ротації або збільшення розгортання військ у Росії", - заявили в розвідці Південної Кореї, нагадавши, що наразі КНДР вже постачає в Росію 240-міліметрові ракетні установки та 170-міліметрову самохідну артилерію.
Також у розвідувальних джерелах вказується, що Північна Корея починає виготовлення і постачання дронів-камікадзе, які вперше були продемонстровані під час візиту Кім Чен Ина в листопаді.
Крім того, існує ймовірність, що Північна Корея могла передати Росії ще один тип балістичних ракет середньої дальності - Pukguksong-2, відомий в США як KN-15, повідомляє Defense Express. Це спирається на відеоматеріали, які з'явилися в Інтернеті і, як стверджується, зафіксували черговий ешелон військової техніки та озброєння з КНДР, що нібито був знятий у Тюменській області.
"Якщо КНДР дійсно передала Росії свої балістичні ракети Pukguksong-2, цей крок може мати для Північної Кореї цілком прагматичну мету – перевірити ефективність своїх ракетних систем у реальних бойових умовах. На сьогоднішній день фахівці зазначають, що інше північнокорейське озброєння, зокрема KN-23, демонструє низьку ефективність, а Росія фактично використовує його в якості засобу терору", - зазначається у статті.
Хто насправді більше зацікавлений у цій "співпраці" - залишається неясним. Проте, як повідомляє NYT, припускали, що ініціатива щодо відправки північнокорейських військових до Росії виходила саме з Пхеньяна, а не з Кремля, як вважалося раніше.
Видання повідомляє, що восени, коли до Росії почали прибувати війська з Північної Кореї, деякі західні чиновники сприйняли це як свідчення того, що Кремль терміново потребує додаткових солдатів. Проте, за даними американської розвідки, виявилося, що це рішення ініціювала саме Північна Корея, а не Росія, хоча Володимир Путін оперативно виявив свою підтримку цієї ініціативи.
Та як би там не було, вгамувати КНДР у допомозі РФ може хіба що Китай. Але чи прагне він цього?
Нагадаємо, восени цього року, під час святкування 75-у річниці встановлення дипломатичних відносин, лідери Китаю та Північної Кореї пообіцяли посилити співпрацю двох держав, - повідомило агентство Reuters, посилаючись на заяву Пхеньяна.
Наголошуючи на "великому значенні" відносин між Китаєм і КНДР, Сі Цзіньпін тоді запевнив, що Пекін готовий "писати нову главу" у відносинах із сусідом. Своєю чергою Кім Чен Ин пообіцяв "неухильно прагнути" до розвитку співпраці з Китаєм, "як того вимагає нова ера".
Втім політолог Володимир Фесенко не згоден, що Північна Корея усі свої рішення ухвалює з Пекіном.
"Безумовно, КНДР інформує Китай про деякі рішення, як і Росія, і намагається не діяти всупереч інтересам Китаю. Але КНДР не бере згоди у Китаю на ті чи інші рішення. І питання особливих стосунків Пхеньяну та Москви - одне з них. Китай не контролює повністю КНДР. Так, Північна Корея залежна від Китаю, але вона ніколи не була маріонеткою Пекіну. Ще з часів Сталіна Північна Корея була ближче саме до Росії. З економічної точки зору КНДР залежна від Китаю, але з політичної - вона ближча до Москви... І так, можна сказати точно, що Китай не був у захваті від стратегічної угоди між Північною Кореєю та Москвою. Адже це означає посилення впливу Росії на КНДР", - сказав він у коментарі УНІАН.
Опозиційний журналіст Ігор Яковенко вважає, що війна між Росією та Україною в цілому вигідна Китаю, оскільки послаблює позиції Заходу та відволікає США від їхнього протистояння з Пекіном. Єдине, що викликає занепокоєння у Китаю, це можливість ядерного конфлікту. Відтак, нові тисячі "гарматного м'яса" з Північної Кореї, їхні дрони та ракети вже не викликають особливого здивування.