Зростає кількість українців, які виступають за мирні переговори, однак військові рішуче заперечують цьому, - повідомляє WSJ.


Дебати про можливе перемир'я посилюють напруженість в українському суспільстві між тими, хто воює, і тими, хто не воює.

Згідно з результатами опитувань громадської думки в Україні, підтримка можливих переговорів з Росією почала зростати після невдалого контрнаступу минулого року. Проте більшість українців все ще висловлюють бажання продовжувати боротьбу за відновлення контролю над усіма територіями, які були окуповані Росією. Водночас, як зазначає The Wall Street Journal, одна важлива група населення залишається проти будь-яких угод з Росією — це військові.

Згідно з нещодавнім дослідженням, лише 18% ветеранів та діючих військовослужбовців вважають, що Україні слід шукати мирне вирішення конфлікту через переговори. Це найнижчий показник серед усіх опитаних груп. Крім того, 15% військових і ветеранів висловили готовність приєднатися до збройного протесту, якщо Київ укладе мирний договір, який їм не підходить, згідно з інформацією, опублікованою в ЗМІ.

Командир Третьої штурмової бригади Андрій Білецький підкреслив, що, незважаючи на зростаюче невдоволення війною серед населення, "ніяких значних військових невдач не відбулося".

"Україна може відвоювати, принаймні, дуже значну частину територій", - сказав він. "Я бачу величезну небезпеку в тому, щоб припинити війну навмання".

Багато військових переконані, що в разі укладення мирного договору Путін скористається перервою в бойових діях тільки для того, щоб переоснастити російські збройні сили, а потім знову вторгнеться в країну. Інші говорили, що жертви загиблих товаришів були б марними, якби Україна просто погодилася віддати територію Росії.

Іван Панченко, 42-річний ветеран, висловив свою рішучу позицію проти будь-якої ініціативи, що включає в себе відмову від українських земель.

"Росія порушила десятки міжнародних договорів за останні 30 років - угода з нею нічого не варта", - сказав він. "Якщо ми хочемо миру, який триватиме довго, нам потрібно заподіяти їм якомога більше болю".

Водночас, хоча опитування показують, що широка громадськість, як і раніше, скептично ставиться до угод із Путіним, багато хто - особливо молодь - готовий навіть на невиграшні умови миру, щоб зупинити війну.

Алла Проніна з Запоріжжя зазначає, що розглядала варіанти мирних переговорів після минулорічного контрнаступу. Тепер, коли її чоловік бере участь у бойових діях, вона готова поступитися всіма територіями, які наразі контролює Росія, в обмін на мирне врегулювання.

Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, підкреслює, що змінене ставлення суспільства може відкрити для президента Володимира Зеленського перспективу укладення певної угоди.

"Те, що люди, здається, стали більш відкритими до діалогу з Росією, є суттєвою зміною", - зазначив Дубовик. Проте він зауважив, що будь-яке припинення вогню несе в собі серйозні політичні ризики: "Чимало українців, ймовірно, розглядатимуть це як невигідну угоду".

Численні військові, що беруть участь у бойових діях на сході, відзначають, що між ними та мешканцями великих міст, які не помічають наслідків війни, виникло певне відчуження.

"Уряд забезпечив такі умови, що лише ті, хто щиро прагне перемоги, не погодяться на компроміси, які включають відмову від територій. Проте рішення прийматимуть ті, хто не бере участі у бойових діях. Це викликає глибокий біль," - зазначає один з військовослужбовців.

За інформацією УНІАН, президент Зеленський заявив, що Київ разом із партнерами працює над детальним планом завершення війни, який буде розглянуто на наступному саміті миру, до якого також запросять представників Росії. Проте в Росії висловлюють занепокоєння, що не погодяться з українською формулою миру, оскільки вона передбачає відновлення міжнародно визнаних кордонів України.

Нещодавно Путін заявив, що основою для переговорів має стати "мирний план", розроблений навесні 2022 року. Цей документ передбачає, по суті, здачу України.

Днями стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц готує "мирний план" для України. За інформацією La Repubblica, він передбачає збереження за РФ раніше захоплених українських територій.

Related posts