Недостатнє харчування під час вагітності підвищує ймовірність виникнення діабету.


Недостатнє постачання поживних речовин дитині під час вагітності може мати суттєві негативні наслідки для її здоров'я в майбутньому. Це, зокрема, засвідчує дослідження, що аналізує наслідки Голодомору в Україні в 1932-1933 роках.

Досі існувала поширена думка, що плід у материнській утробі надійно захищений від негативних зовнішніх факторів, так вважали лікарі та батьки минулих поколінь. Вагітні жінки часто вживали алкоголь, курили та приймали лікарські засоби без особливих побоювань. Проте, з моменту так званого талідомідного скандалу на початку 1960-х стало очевидно, що ця віра була помилковою. Речовина талідомід, що містилася в транквілізаторі під брендом "Контерган", спричиняла серйозні вади розвитку у новонароджених, чиї матері вживали цей препарат на ранніх стадіях вагітності.

Вживання алкоголю, тютюну та інших наркотичних речовин здатне негативно вплинути на розвиток майбутньої дитини, викликаючи серйозні вади розвитку. Окрім цього, недостатнє харчування та голод під час вагітності також мають суттєвий вплив на формування дитини. Дослідження показують, що ймовірність виникнення тривалих наслідків для здоров'я особливо зростає, якщо організм матері не отримує необхідних поживних речовин у перші три місяці вагітності.

Не так давно проведене дослідження аналізувало вплив Голодомору в Україні в 1932-1933 роках. Виявилося, що діти, матері яких пережили тяжкий голод під час вагітності, мали значно підвищений ризик розвитку діабету в зрілому віці.

Однак небезпеки не обмежуються лише ризиком діабету: зайва вага, серцево-судинні захворювання, а також погіршення слуху і зору можуть стати наслідками в майбутньому для дитини, яка не отримувала достатньо поживних речовин під час внутрішньоутробного розвитку.

Британський лікар та епідеміолог Девід Баркер був одним з перших прихильників гіпотези про те, що основи хвороб закладаються на ранніх стадіях розвитку плоду. Так звана "гіпотеза Баркера" базується на цьому припущенні: плід в утробі матері не відокремлений від навколишнього середовища - якраз навпаки.

Особливо рання стадія вагітності є надзвичайно важливою: саме в цей час формуються серце, головний мозок, метаболізм та кінцівки дитини. Гормони, поживні речовини та продукти обміну речовин передають малюкові знання про навколишній світ через плаценту та кровотік матері.

"Коли з'являється сигнал про те, що ми живемо в умовах нестачі їжі, метаболізм дитини адаптується до цих умов, готуючись до майбутніх випробувань," - пояснює гіпотезу Баркера Мартін Клінґеншпор, біолог і професор молекулярної дієтології в Центрі дієтології імені Ельзи Кренер Фрезеніус Технічного університету Мюнхена (TUM).

З еволюційно-біологічної точки зору, така адаптація може вважатися вигідною, стверджує Клінґеншпор. Проте вона перетворюється на проблему, коли період голоду завершується і раптово виникає надлишок їжі. Дослідження, що стосуються так званої "голодної зими" 1944 року в Нідерландах під час Другої світової війни, виявляють зв'язок між недоїданням матері та появою різних захворювань у дітей у їхньому подальшому житті. Серед цих захворювань - діабет, ожиріння, серцево-судинні хвороби, а також проблеми зі слухом і зором.

На думку Клінґеншпора, одним із можливих механізмів перепрограмування та адаптації метаболічних процесів можуть бути епігенетичні модифікації ДНК: "Епігенетика вказує на те, що хромосоми зазнають біохімічних змін у відповідь на зовнішні чинники". Отже, вплив навколишнього середовища здатний регулювати активність генів, що, в свою чергу, може призводити до змін у метаболізмі.

Дослідження, проведені на тваринах, свідчать про те, що епігенетичні зміни можуть передаватися наступним поколінням, зазначає Клінгенспор. Це може пояснити також іншу форму недоїдання: надмірну вагу та ожиріння. "Матері, які під час вагітності мали проблеми з надмірною вагою або ожирінням, ризикують народити дітей, які також можуть мати схильність до повноти," - підкреслює Клінгенспор. Водночас дослідження вказують на те, що жінки, які здатні зменшити свою вагу перед наступною вагітністю, можуть знизити ризики для здоров'я своїх дітей у майбутньому.

Related posts