Гривневі вклади, придбання доларів або ж ОВДП: які інвестиції будуть найбільш вигідними для українців у часи війни?
Банківські депозити є одним із найпростіших та найменш ризикових способів інвестування, адже Фонд гарантування вкладів протягом періоду дії воєнного стану в Україні забезпечує повернення 100% банківських вкладів. Банки пропонують депозити на різні терміни під фіксовані відсотки. Як правило, депозитні програми можна поділити на короткострокові, середньострокові та довгострокові, а умови виплати відсотків варіюються: щомісяця, щоквартально або по закінченню терміну вкладу. Як правило, що довший термін, то вищий відсоток і дохід.
Мінімальний поріг для відкриття депозиту зазвичай є досить умовним, і клієнт миттєво отримує інформацію про свій потенційний прибуток у вигляді відсотків. Це має особливе значення для обережних інвесторів, які бажають уникнути ризиків, що нерідко пов'язані з інвестиціями в акції або нерухомість.
Процентні ставки на банківські депозити коливаються в залежності від різних чинників і можуть досягати 17% річних у гривні або навіть більше. Після завершення терміну депозиту ви отримуєте назад основну суму, а також нараховані відсотки. Якщо ви вирішите зняти кошти достроково, банк може накласти штраф або внести зміни до умов депозиту, наприклад, зменшити ставку відсотка. На отримані доходи також поширюються податки: 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.
Старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович в якості прикладу для розрахунку дохідності банківських вкладів аналізує ситуацію осені 2023 року, коли ставки за депозитами з термінами від 3 до 12 місяців становили 14,4-14,8%. Так, відкривши тоді депозит під 14,5% річних на суму 10 тис. грн, клієнт в 2024 році отримав наступний дохід після сплати податків:
У разі, якщо глава держави затвердить законопроект про підвищення податків, військовий збір зросте з 1,5% до 5%. В такому випадку, дохід від депозиту з вказаними процентними ставками зменшиться наступним чином:
Нацбанк прогнозує на кінець поточного року інфляцію на рівні 9,7%. Отже, реальна доходність за гривневим депозитом під 14,5% річних з урахуванням рівня інфляції має скласти 4,8%.
Купівля іноземної валюти є одним із найпопулярніших способів зберігання капіталу серед українців через знецінення гривні. Так, якщо у січні 2022 року 1 долар США коштував 28,5 грн, то в листопаді 2024 року курс долара зріс до 41,5 грн. Таким чином, 1 тис. доларів, яка лежала "під подушкою", за цей час здорожчали на 13 тис. гривень.
Тарас Котович підкреслює: якщо особа в жовтні минулого року купила еквівалент 10 тисяч гривень у доларах (приблизно 260 доларів), то, реалізувавши цю валюту у жовтні цього року, інвестор отримав би близько 800 гривень прибутку.
Андрій Шевчишин підкреслює, що існує можливість отримати навіть більший прибуток, якщо продати долар під час його підвищення, а потім знову інвестувати, коли курс знизиться. Проте важливо врахувати два ключові аспекти: по-перше, для того щоб успішно заробляти на змінах валютного курсу, необхідно мати відповідний досвід та знання. По-друге, банки та обмінні пункти встановлюють спред — різницю між ціною купівлі та продажу валюти, що значно ускладнює можливість фізичних осіб отримувати прибуток на відмінностях між курсами купівлі та продажу.
Також Шевчишин зазначає, що операції з валютою краще здійснювати в онлайн-форматі або в банківських відділеннях, де всі купюри перевіряються на справжність.
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) являють собою боргові інструменти, які емітуються урядом з метою заповнення бюджетного дефіциту або фінансування різних державних ініціатив. Завдяки державній гарантії, ці цінні папери характеризуються високим рівнем надійності.
Серед основних переваг ОВДП варто зазначити, що доходи від цих інвестицій не підлягають оподаткуванню, що дає можливість інвестору отримати повну суму від очікуваного доходу. Крім того, відсоткові ставки за ОВДП зазвичай перевищують ставки за гривневими депозитами.
Інвестування в облігації внутрішньої державної позики приносить користь як державі, так і її громадянам (фото: Getty Images)
У вересні 2023 року прибутковість облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) з термінами погашення 3, 6 і 12 місяців склала 17%, 18% і 19% відповідно, з незначними коливаннями в залежності від конкретних випусків. Таким чином, інвестор, який вирішить вкласти 10 тисяч гривень, може розраховувати на чистий прибуток у діапазоні 400-850-1800 гривень за відповідні періоди, оскільки ОВДП не підлягають оподаткуванню, - зазначає старший фінансовий аналітик групи ICU.
З наведених розрахунків випливає, що інвестиція в розмірі 10 тисяч гривень в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), здійснена восени 2023 року з терміном обігу в 12 місяців, забезпечить власнику цінних паперів прибуток на 632 гривні більший, ніж від депозиту на таку ж суму і термін. Крім того, ця інвестиція перевищить прибуток від еквівалентної суми в доларах США на 1000 гривень.
Згідно з аналізом Тараса Котовича, якщо ви інвестуєте 10 тисяч гривень на один рік в ОВДП, депозит та еквівалентну суму в доларах, то через рік ваша дохідність буде такою:
Зазвичай комісійні збори брокерів і банків за операції з облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) знаходяться в діапазоні від 0,5% до 2%. Проте, деякі гравці ринку можуть пропонувати вигідні умови без комісій для угод з облігаціями або з мінімальними витратами, якщо це є частиною їхньої основної діяльності.
Нагадаємо, раніше РБК-Україна писало, на чому і скільки можуть заробити українці під час війни.