У керівництві держави, яка переживає конфлікт. Які факти відомі про прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху?


Біньямін Нетаньяху з'явився на світ у Тель-Авіві в 1949 році. Його дитинство проходило як в Ізраїлі, так і в США. Сім'я тимчасово покидала батьківщину через професійну діяльність батька, Бенціона Нетаньяху, який викладав історію в одному з американських університетів.

Біньямін виріс в сім'ї, де було троє синів. З малих років його почали називати "Бібі", і це прізвисько стало для нього невід'ємною частиною життя.

У підлітковому віці я провів кілька років у США, де навчався в середній школі в Філадельфії. Але вісімнадцятирічним я вирішив повернутися до Ізраїлю, щоб виконати військовий обов'язок. У складі елітного підрозділу Sayeret Matkal я брав участь у важливих військових операціях під час Шестиденної війни, а також у конфлікті, що відомий як війна Судного дня. Під час виконання бойових завдань я зазнав поранення, але завершив службу на посаді капітана.

У 1972 році Біньямін знову поїхав до Сполучених Штатів, де став студентом Массачусетського університету. Він отримав бакалаврський диплом з архітектури та магістерський з менеджменту. Крім того, він здобув ступінь бакалавра з політології в Гарвардському університеті.

У 1976 році, перебуваючи в Сполучених Штатах, Біньямін Нетаньяху отримав трагічну звістку про загибель свого брата Йонатана. Йонатан був військовослужбовцем і загинув під час операції з порятунку заручників з захопленого літака в Ентеббе, що в Уганді.

Втрата брата суттєво змінила світогляд і подальші дії Біньяміна.

"Ця подія кардинально змінила моє життя і визначила його подальший напрямок, адже Йоні загинув у боротьбі з тероризмом," - поділився він у розмові з журналом TIME.

У 1978 році Біньямін Нетаньяху повернувся до Ізраїлю, де заснував і очолив Інститут імені Йонатана Нетаньяху, що спеціалізується на дослідженні питань боротьби з тероризмом. Він організував ряд міжнародних конференцій, присвячених аналізу проблеми міжнародного тероризму.

У ті ж роки почав спілкуватися з ізраїльськими політиками, одним із його нових знайомих став Моше Аренс - на той момент посол Ізраїля у США. Згодом Аренс запросив Нетаньяху на посаду свого заступника.

Зображення: Біньямін Нетаньяху обіймав посаду заступника посла Ізраїлю у Сполучених Штатах (Getty Images)

У 1984-му Біньямін Нетаньяху був призначений постійним представником Ізраїлю при ООН у Нью-Йорку.

З 1988 року Нетаньяху переходить від дипломатичної діяльності до політичної кар'єри. Він остаточно осідає в Ізраїлі і приєднується до партії "Лікуд". Незабаром його обирають депутатом кнесету, а згодом він займає посаду міністра закордонних справ.

Протягом чотирьох років він очолює партію "Лікуд", виступаючи з критикою на адресу уряду за його переговори з палестинською стороною та недостатню рішучість у боротьбі з тероризмом. У 1996 році в країні відбуваються вибори, в результаті яких Біньямін Нетаньяху у віці 47 років стає прем'єр-міністром, встановивши рекорд як наймолодший очільник уряду в історії держави.

Хоча після першого терміну його не переобрали, Нетаньяху з часом знову зайняв пост прем'єра, встановивши рекорд за тривалістю свого перебування на цій посаді — майже 17 років. Він безперервно очолював уряд з 2009 по 2021 рік, а наприкінці 2022 року знову повернувся до влади.

Під час прем'єрства Нетаньяху в Ізраїлі було реалізовано низку масштабних економічних реформ, які сприяли виходу країни з рецесії. Розпочалась приватизація державних компаній, знизилися податкові ставки, а також реформувалися пенсійна та освітня системи, а також програма соціального забезпечення.

Одночасно з цим, судова реформа, ініційована Біньяміном Нетаньяху, викликала значні протести по всій країні. Уряд запропонував скоротити повноваження Верховного суду, що дозволило б парламентській більшості ігнорувати будь-які судові вето на закони та отримати контроль над призначенням суддів. Проте, зрештою, реалізувати цю реформу не вдалося.

Зображення: Нетаньяху звинувачують у корупційних злочинах (Getty Images)

Біньямін Нетаньяху також піддається звинуваченням у зловживанні довірою, корупції та шахрайстві в ряді справ. Він став першим ізраїльським прем'єром, щодо якого було ініційовано кримінальне розслідування.

Слідство стверджувало, що державний діяч приймав подарунки від багатих бізнесменів і роздавав послуги, щоб спробувати отримати більше позитивного висвітлення своєї діяльності в пресі.

Суд над Нетаньяху розпочався ще у 2020 році, та станом на літо 2024 процес ще тривав.

Конфлікт між Ізраїлем та палестинцями за контроль над землями на Західному березі річки Йордан та у секторі Газа за час прем'єрства Біньяміна Нетаньяху пройшов кілька стадій.

У 2009 році, коли Нетаньяху вдруге обійняв посаду прем'єр-міністра, він висловив готовність до досягнення угоди з палестинцями. Він підтримав концепцію створення палестинської держави, але лише за умови її демілітаризації та визнання палестинцями права Ізраїлю на існування.

У 2010 році він взяв участь у мирних переговорах, які були організовані президентом США Бараком Обамою. Під час цих зустрічей відбулася його розмова з палестинським лідером Махмудом Аббасом. Однак через рік він відмовився від раніше досягнутих угод через угоду, укладену Аббасом з ХАМАС.

Під час виборів у 2015 році Нетаньяху заявляв, що поступка земель палестинцям призведе до ризику залишити Ізраїль відкритим для нападів ісламістів.

Зображення: Ізраїль ініціював військову кампанію проти ХАМАС у відповідь на напад, що трапився в жовтні 2023 року (Getty Images)

Напади палестинців і військові дії ізраїльскої армії неодноразово приводили Ізраїль до конфронтації в секторі Газа. Врешті багаторічне протистояння переросло в війну.

7 жовтня 2023 після раптового нападу палестинських бойовиків Біньямін Нетаньяху оголосив, що Ізраїль вступає у стан війни проти ХАМАС, а також погрожував "перетворити на руїни всі місця, де ховається ХАМАС".

Внаслідок атаки групи на південні регіони Ізраїлю загинуло понад 1200 ізраїльтян, а близько 250 осіб були захоплені в полон і доставлені до Гази.

Нетаньяху не раз відмовлявся від пропозицій про оголошення перемир'я, підкреслюючи, що Ізраїльська армія залишиться в Газі "стільки, скільки буде необхідно". Він також зазначив, що Ізраїль не дозволить палестинській владі повернутися до цього регіону. Крім того, прем'єр-міністр заявив, що не погодиться на будь-які угоди про мир, поки не буде знищено все керівництво ХАМАС.

Після майже року конфлікту сторони досі не можуть знайти спільну мову щодо укладення мирної угоди. Нетаньяху підкреслює важливість збереження контролю Ізраїлю над кордоном, аби уникнути можливого переозброєння ХАМАС через контрабанду зброї до Гази. Крім того, залишається відкритим питання обміну полоненими.

Дії Біньяміна Нетаньяху з початку конфлікту викликають невдоволення в певних колах суспільства. Зокрема, прем'єра піддають критиці та закликають піти у відставку за його нездатність передбачити атаку ХАМАС.

В Ізраїлі в даний час відбуваються численні акції протесту, учасники яких закликають уряд Біньяміна Нетаньяху до укладення перемир'я з ХАМАС, щоб забезпечити звільнення заручників, що досі перебувають у полоні бойовиків.

Фото: у полон ХАМАС потрапило понад 200 ізраїльтян (Getty Images)

У той же час, головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан працює над отриманням ордерів на арешт керівників Ізраїлю та ХАМАС, звинувачуючи їх у вчиненні воєнних злочинів і злочинів проти людства в регіонах Гази та Ізраїлю.

Нетаньяху охарактеризував обвинувачення прокуратури проти себе як "ганьбу" та вбачає в них атаку на ізраїльську армію і на саму державу Ізраїль.

Варто зазначити, що Ізраїль не є членом МКС, тому навіть якщо ордери на арешт будуть видані, Біньямін Нетаньяху не стикнеться я з безпосереднім ризиком судового переслідування. Але загроза арешту може ускладнити поїздки ізраїльського лідера за кордон.

Related posts