Олімпійський термін: чи зможе Італія підготуватися до Олімпійських ігор 2026 року?


До зимової Олімпіади-2026 у Мілані залишився рік, проте жоден спортивний та інфраструктурний об'єкт до ігор не готовий. Як так сталося?

Протягом багатьох десятиліть Олімпійські ігри були пов’язані з величезними витратами, завищеними бюджетами та неробочими новозбудованими спорудами. У зв'язку з цим, Міжнародний олімпійський комітет (МОК) почав орієнтуватися на фінансово стабільні країни, які вже мають належну інфраструктуру, при виборі міст-господарів Ігор.

Першими змаганнями, які відбулися за новими принципами відбору, стала літня Олімпіада-2024 в Парижі. Проте французи теж суттєво перевищили стартовий бюджет, хоч і використовували тимчасові локації та всесвітньо відомі арени.

Італія, що стане господарем зимових Олімпійських ігор 2026 року, вже за п’ять років підготовки перевищила початковий бюджет. На даний момент витрати досягли 5,7 мільярда євро, хоча місцеві організатори вирішили частково скористатися існуючою інфраструктурою.

Відкриття Олімпійських ігор відбудеться на легендарному стадіоні San Siro в Мілані, тоді як закриття Ігор-2026 заплановано на арені у Вероні. Змагання з лижних видів спорту та біатлону проходитимуть на спортивних комплексах у Валь-ді-Ф'ємме та Антерсельві, які вже мали честь приймати світові чемпіонати.

Водночас з новими об'єктами великі проблеми: санно-бобслейна траса в Кортіні та хокейна арена в Мілані не готові, хоча до стартів залишилося лише 13 місяців. Місцеві медіа, не підбираючи слів, називають це управлінським провалом.

Чому Італія виявилася у скрутній ситуації за рік до старту Олімпіади? Чи встигнуть міста-організатори завершити всі підготовчі роботи в строк, і чи має Міжнародний олімпійський комітет резервний план?

У 2018-2019 роках, коли італійці боролися за право проведення Ігор, на користь їх заявки зіграли компактність об'єктів та досвід у проведенні змагань. Олімпійські ігри в Мілані й Кортіна-д'Ампеццо стануть для країни четвертими після Рима (1960, літні Ігри), Турина (2006, зимові) і Кортіна-д'Ампеццо (1956, зимові).

Швеція, яка виступала головним суперником Італії, приймала літню Олімпіаду лише один раз — у 1912 році. Італійці вважали, що наявність санно-бобслейної траси стане перевагою їхньої заявки. У свою чергу, шведи планували використовувати трек, що знаходився в Латвії.

Іронія долі полягає в тому, що цей козир виявився серйозною проблемою для італійців. Виявилося, що трасу в Кортіні, зведену століття тому, вже тривалий час не використовують. У початку 1980-х років на цій локації знімали епізоди для фільму про Джеймса Бонда "Тільки для твоїх очей", але нині вона знаходиться в критичному стані.

Спочатку італійська влада виділила 50 мільйонів євро для відновлення цього об'єкта, але згодом виявилося, що реальні витрати на роботи повинні становити щонайменше вдвічі більше. Як наслідок, процес затвердження нового бюджету та оголошення тендеру постійно затримувався.

"Ми запустили тендер на зведення санно-бобслейного комплексу, проте не отримали жодної відповіді від компаній. Тому зараз розглядаємо інші можливості", - зізнався голова оргкомітету Ігор-2026 Джованні Малаго.

У 2023 році він оголосив, що нову трасу не будуватимуть через високу вартість, а подумають про проведення змагань з бобслею, санного спорту та скелетону в Австрії чи Швейцарії. Найкращим варіантом називали австрійський Інсбрук - місто вже приймало Ігри у 1964 та 1976 роках і запропонувало свої послуги.

Прагнення італійців до економії цілком виправдане. Ще в 2020 році дослідники з Оксфордського університету підрахували, що проведення Олімпійських ігор є надзвичайно витратним заходом. Середні витрати, пов'язані зі спортом, становлять близько 12 мільярдів доларів, тоді як витрати, не пов'язані з ним, у кілька разів перевищують цю суму. Згідно з їхніми даними, середнє перевищення бюджету для літніх Олімпійських ігор зазвичай досягає 213%, а для зимових - 142%.

Так сталося і з Іграми-2026. У 2019 році бюджет змагань складав 1,3 мільярда євро, однак до травня 2024 року він виріс учетверо, досягнувши 5,7 мільярда євро. На фоні труднощів з новою бобслейною трасою міністр економіки Італії Джанкарло Джорджетті почав звучати тривожні сигнали. "Залишилося всього два роки, час летить неймовірно швидко, тому дотримання графіка стає практично неможливим," - зазначив він у лютому 2024 року.

Джорджетті визнав, що "починає шкодувати" про свою підтримку заявки Італії на Олімпіаду-2026, але пізніше відмовився від цих слів, сказавши, що то був жарт. У лютому 2024 року уряд уклав угоду щодо зведення розсувного треку в Кортіні за 80 млн євро. Будівельні роботи почалися менш ніж за два роки до старту Ігор.

Цей поворот зумовлений не лише почуттям національної гордості, але й вагомою критикою на адресу уряду Джорджі Мелоні. Ризики для репутації, пов’язані з тим, що уряд не зміг би провести Олімпіаду виключно на своїй території, виявилися занадто значними, тому фінансування все ж було знайдено.

Довжина траси становитиме 1 445 метрів, а її будівництвом займеться одна з найвідоміших будівельних фірм Італії – Impresa Pizzarotti. Завершення робіт заплановане на березень 2025 року, після чого комісія Міжнародного олімпійського комітету проведе сертифікацію об'єкта.

Це безпрецедентні терміни для проєкту такого рівня, тому в ході його спорудження вирішили відмовитися від низки прилеглих допоміжних локацій, зокрема автостоянки та майданчиків для громадського харчування.

Темпи зведення нових об'єктів сповільнилися через протести в Мілані та Кортіні. Мешканці висловлюють побоювання, що будівництво може негативно позначитися на навколишньому середовищі та призвести до зростання цін на житло. "Гори не призначені для розваг!", - вигукували учасники акцій протесту.

Розчарований рішенням італійців будувати дорогий об'єкт (його бюджет уже виріс до 120 млн євро), МОК одразу попередив, що жодних компромісів стосовно якості не буде: траса має бути готова до тестових запусків у березні 2025 року.

Італійці запевняють, що все буде вчасно. З наближенням крайнього терміну темпи роботи значно зросли, повідомив у листопаді урядовий представник Фабіо Сальдіні після візиту делегації МОК.

"Часові рамки дотримуються з огляду на заплановану сертифікацію в березні. Верхня частина траси перебуває на стадії завершення, особлива увага приділяється холодильній системі", - заявив Сальдіні.

"Підрядник є одним з найкращих в Італії. Він надав гарантії щодо термінів, бо для нього це теж питання іміджу. Змагання пройдуть на трасі в Кортіні, більше немає чого обговорювати", - запевнив мер Кортіни Джанлука Лоренці.

Прогнозується, що роботи на будівельному майданчику продовжуватимуться впродовж усієї зимової пори. Щоб уберегти трасу від снігових опадів, її покриють спеціальною сіткою.

Попри запевнення італійців, у МОК вирішили перестрахуватися. Наприкінці 2024 року там обрали резервним об'єктом американський Лейк-Плесід, який у 2025 році прийматиме чемпіонат світу з бобслею та скелетону. Якщо трасу в Італії вчасно не здадуть, то олімпійські змагання з цих видів спорту проведуть у США.

"Ми все ще маємо планувати, що все пройде, як треба, у Кортіні. Але ми також думаємо про те, як підготуватися належним чином до змагань у США, якщо до цього дійде", - заявив керівник Федерації санного спорту США Скотт Рівальд.

Мілан стане центральною локацією для проведення Олімпійських Ігор-2026. Поряд із відкриттям, яке відбудеться на відомому футбольному стадіоні San Siro, змагання з хокею, фігурного катання, шорт-треку та ковзанярського спорту пройдуть на трьох інших аренах міста. На південному сході Мілана активно зводиться олімпійське селище, а також хокейна арена. Хоча будівництво житла для атлетів майже завершене, виникають серйозні проблеми з будівлею стадіону.

Зведення хокейної арени Santa Giulia, розрахованої на 16 тисяч відвідувачів, що після Олімпійських ігор стане майданчиком для великих концертів і спортивних подій, наразі затримується через судовий позов. Громадська організація Ametista висловлює стурбованість щодо непрозорості процесу ухвалення рішення про будівництво стадіону та можливих негативних наслідків для навколишнього середовища.

Суд Ломбардії підтримав позицію міста, але безцінний час уже втрачено. Згідно з найоптимістичнішими оцінками, арена буде готова до грудня 2025 року. Вперше з Олімпійських ігор 2014 року в Сочі на олімпійському турнірі візьмуть участь хокеїсти з найпрестижнішої ліги світу - NHL, що підвищує інтерес до термінового будівництва.

Велику дискусію викликала і відмова Національного олімпійського комітету Італії (CONI) оприлюднити техніко-спортивний висновок по проєкту арени. Посадовці стверджують, що це "підірве промислові секрети" її розробника - німецького гіганта Cts Eventim. Італійців це обурило, адже фінансування йде з держбюджету, а вартість об'єкта зросла із 180 млн євро до 300 млн євро. Місцеві видання припускають, що інформацію приховують через корупцію в CONI.

У травні 2024 року спалахнув новий корупційний скандал, коли фінансова поліція провела обшук у фонді "Мілан-Кортіна 2026", що займається підготовкою до Олімпійських ігор. Правоохоронці виявилися зацікавленими у контрактах, укладених з компанією Vetrya на розробку цифрових сервісів для Олімпіади та Паралімпіади.

Слідчі органи висунули звинувачення у корупційних діях та маніпуляціях під час проведення тендерів проти двох екс-керівників фонду Вінченцо Новарі та Массімо Зуко, сума яких становить 1,9 млн євро.

Італійські медіа одностайні: головна проблема в ході підготовки до Олімпіади - брак часу. Коли 6 лютого 2026 року стартує XXV зимова Олімпіада, 25 інфраструктурних проєктів вартістю щонайменше 2 млрд євро не будуть готові.

Related posts