Несподіваний розвиток подій: Як удар Росії в Курській області створив нові можливості для Збройних Сил України.
Сили оборони України, ймовірно, прорвали нову ділянку російського кордону в Курській області. Цього разу на захід від підконтрольних територій у напрямку населеного пункту Веселе Глушківського району. Що означає черговий прорив і якою може бути мета, - у матеріалі РБК-Україна.
Зміст можна перефразувати як "Структура" або "Основні розділи". Якщо вам потрібно створити унікальний заголовок для документа, можна використати "Огляд" або "Содержание".
Про новий етап розвитку стало відомо ще минулого тижня завдяки підрозділу Khorne Group 116-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України.
"Виявилися в новому місці, на відстані кількох кілометрів, в умовах російської погоди... угруповання російських терористів, що налічує тисячі осіб, опинилося під загрозою оточення", - зазначається у повідомленні.
На опублікованих кадрах видно, як техніка проривається через загородження з так званих "зубів дракона", просувається полями, вздовж лісопосадок і заходить в один із населених пунктів.
Згідно з отриманою інформацією, наступальні дії реалізуються за участю двох штурмових батальйонів. Прорив, що відбувається в групі Khorne, отримав назву "Багратіон", вважаючи його українським аналогом операції, яка мала на меті визволення Білорусі від німецької окупації влітку 1944 року.
Згідно з інформацією Інституту вивчення війни (ISW), військові формування просуваються до села Веселе, розташованого на південному заході від Глушкова. Українські підрозділи здійснюють наступальні дії поблизу населених пунктів Новий Путь, Веселе та Медвеже.
Тим часом "Z-пабліки" спочатку повідомили про те, що Веселий перейшов під контроль Збройних Сил України, а згодом з'явилася інформація про його нібито повернення під контроль противника. Візуальних доказів цих подій не існує, отже, ймовірно, наступальна операція триває. На карті українського проекту DeepState ця територія позначена як "сіра зона", площею близько 40 квадратних кілометрів.
Нова "сіра зона" у напрямку села Веселе (скриншот карти deepstatemap.live)
Те, що спочатку виглядало як незначний і поверхневий прорив, перетворилося на серйозну загрозу для російського контролю в Курській області, повідомляє Forbes. Як зазначає видання, не пізніше суботи українські танки зайшли в Веселе. А в неділю винищувач-бомбардувальник скинув плануючу бомбу JDAM на будівлю в центрі села.
Щодо цього епізоду, в мережі з'явилося відео спільної роботи авіації по контрольному спостережному пункту.
В результаті будівля "склалася" разом з піхотою противника. Також батальйони 225-ї та 33-ї бригад забезпечили захід у ворожий тил, бої продовжуються, зазначають у DeepState. "Отвєточка за полтавське училище зв'язку", - йдеться у підписі до ролика на каналі Khorne Group (мається на увазі ракетний удар 3 вересня, внаслідок якого загинули майже 60 осіб).
Згідно з інформацією, російський гарнізон у районі Веселого в основному формується з призовників. У протилежність цьому, українські війська складаються з досвідчених бійців, які здійснюють наступ за підтримки танків, безпілотників та авіації, підкреслює Forbes.
Офіційних заяв від Генерального штабу Збройних Сил України поки що не надано. У звітах зазначається, що загальна операція в Курській області продовжується.
Веселе розташоване в тиловій зоні російських військ, які з минулого тижня здійснюють наступ у напрямку Снагості та українського плацдарму в Курській області. Від Веселого до Глушкового, де знаходяться понтонні переправи армії РФ, відстань складає приблизно 7,5 км.
Зазначимо, зараз російські війська розгортають свій контрнаступ. З 10 вересня вони відновили контроль над десятком населених пунктів. За даними українських аналітиків, наступ ведеться із чотирьох напрямків.
Детальнішу інформацію можна знайти в статті "Чи розпочала Росія контрнаступ? Події в Курській області".
Протягом минулого тижня противник не зміг досягти значних успіхів. Навпаки, Глушковський район залишається в умовах, що можна охарактеризувати як "вогневий мішок", адже Збройні сили України контролюють вогонь з трьох напрямків, а з четвертого — річка Сейм виступає перешкодою для російських військ. Останніми тижнями сили оборони знищили всі мости на цій території та регулярно завдають ударів по понтонам.
Схема контратаки Російської Федерації в районі Коренево та Глушкове, де територія, підконтрольна Збройним Силам України, виділена синім кольором (скріншот з ресурсу deepstatemap.live).
Згідно з інформацією, наданою співзасновником DeepState Романом Погорілим, на фронті тривають інтенсивні бойові дії, в тому числі в нових районах. Противник намагається атакувати західний фланг, який контролюється ЗСУ. Хоча були "деякі складні моменти", ситуація залишається динамічною, і контроль над позиціями постійно змінюється.
"Після останнього оновлення всі могли побачити "сіру зону" та оточення, так воно і є, росіяни в оточенні ... Наші військові ведуть з ними бої, картина дуже цікава, але робити якісь висновки рано. Все змінюється настільки швидко, що тільки встигай обробляти інформацію", - зазначив він у коментарі YouTube-каналу РБК-Україна.
Існує ймовірність, що російський наступ в районі Кореневого може бути складовою частиною стратегічного задуму України. Принаймні, на це вказував президент Володимир Зеленський, зазначивши, що "усе розвивається відповідно до нашого, українського плану".
На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, однією з причин заходу з нового напряму стали контрнаступальні дії противника.
"У певному сенсі умовна облога ворожого угруповання, яка простягалася від Тьоткіно до Кореневого, справила значний вплив. Російські сили намагалися перекинути підкріплення, використовували понтони, але ситуація залишалася складною. Саме тому вони вирішили на деблокаду з метою відтягнути ЗСУ. Українські війська відступили з деяких позицій, але водночас здійснили контратаки в тих місцях, де ворог не очікував", - поділився він у коментарі до видання.
Контрудар на Веселе став можливим не тільки тому, що противник атакує з напрямку Коренево. До цього Сили оборони щодня завдавали вогневого ураження та послаблювали його на цій ділянці.
"Ледь здавалося, що росіянам вдається просуватися вперед, як українські сили завдали удару з несподіваного кута, почавши ще більше притискати ворога", - зазначив Мусієнко.
Згідно з інформацією, сили оборони намагаються обійти противника з тилу та атакувати його фланги. Однією з основних цілей є спроба розділити ворожі підрозділи та ускладнити їм ситуацію з південного напрямку. При цьому метою є не лише вогнева підтримка, а й витіснення ворога з зайнятих позицій, зазначає Мусієнко.
На його думку, через те, що річка Сейм під вогневим контролем ЗСУ, російська армія матиме проблеми з логістикою та перекиданням підкріплень. Це має створити додаткові загрози, які зрештою мають призвести до того, що Україна візьме під контроль весь плацдарм куди "виманювали" ворожі сили.
"На мою думку, це завдання є найвищим рівнем. Мінімальним завданням може бути відведення російських військ з території Кореневого, що дозволить знизити тиск на наше угруповання. Крім того, важливо перешкодити їх швидкому прориву або концентрації ресурсів для більш масштабного наступу з цього напрямку," - підкреслив експерт.
Українські війська, ймовірно, будуть прагнути захопити нові території в Курській області або ж відволікти частину ворожих сил на себе (фото Getty Images).
Подія на Веселому демонструє, що Сили оборони здатні генерувати нові осередки напруження. Можливо, ця стратегія має на меті примусити противника відвести ще більше своїх військ з території України.
"Це також одна з основних цілей, без сумніву. Важливо усвідомлювати, що коли він здійснює наступальні дії, то зазнає значні втрати. І, навіть якщо прорив на Веселе не відбудеться, утримання та сковування противника самі по собі змушуватимуть перекидати війська з інших напрямків. Однак, навіть якщо нова операція матиме інші завдання, вона все ж таки буде нам на користь, оскільки в будь-якому випадку відвертатиме увагу ворожих сил", - підкреслив Мусієнко.
На думку співрозмовника, наразі ще зарано робити висновки щодо того, чи зможе тактика раптових проривів уповільнити темпи російського наступу в Донецькій області.
Через динаміку в Курській області важко зрозуміти, хто саме володіє ініціативою. За словами Романа Погорілого, росіяни не сидять на місці, розгорнулися на різних ділянках, наступають у районі Снагості та повернули під контроль кілька населених пунктів. Але загалом аналітик характеризує ситуацію як паритет.
"Сили оборони також активно працюють, хоча деталі цієї роботи залишаються під завісою таємниці. Оперативна тиша свідчить про їхню ефективність. Існують ділянки, де Сили оборони успішно протидіють атакам... Саме так можна охарактеризувати весь цей відрізок в "синій зоні" (під контролем ЗСУ, - ред.), доступний для спостереження, а також у сірій зоні. Тут дійсно спостерігається паритет: є наші успішні позиції, але, на жаль, є й ті, де ворог досягає успіху", - зазначив він.
Курська область стикається з численними викликами, зокрема, через активність ворожих вертольотів, які створюють значні проблеми. Засоби для протидії цим загрозам залишаються обмеженими, хоча використання FPV-дронів для боротьби з ними починає набирати популярність. Однак, це поки що не стало масовим явищем і не є універсальним рішенням. Ще однією серйозною проблемою є артилерія, яка здатна знищити все на своєму шляху. Нестача боєприпасів для контрбатарейної боротьби постійно вносить корективи в ситуацію, як зазначив Погорілий.
Олександр Мусієнко вважає, що ініціатива залишиться за Збройними Силами України. Він зазначає, що супротивник, ймовірно, спробує перехопити цю ініціативу і зосередить свої зусилля на цьому в найближчий час.
"Я не виключав би, що на якомусь етапі їм це навіть частково вдасться. Але головне, що на сьогодні ініціативою володіють українські війська, і наступ у районі Веселого про це свідчить. Ми відреагували "реактивно" і не просто стали в оборону" , - наголосив експерт.
Факт у тому, що командування знайшло вихід із ситуації і точно не збирається швидко залишати Курську область. Ймовірно, прорив на Веселе - не єдиний козир у рукаві українського Генштабу. Проблема в тому, що під ці козирі треба отримувати необхідне забезпечення від західних партнерів у вигляді зброї та інших ресурсів. І як довго Сили оборони зможуть нав'язувати свою волю на цій ділянці фронту, покаже час.