Росія планує ракетну атаку на гідроелектростанцію?: чому над Києвом літають ворожі дрони та що стоїть за їхньою активністю?
Військовий аналітик поділився своїми думками щодо потенційних ризиків і на що слід звернути увагу в майбутньому.
Протягом останніх кількох днів у Київській області та самому Києві періодично звучить сигнал повітряної тривоги через появу ворожих безпілотників у повітряному просторі на півночі столичного регіону. У повідомленнях Повітряних сил ці апарати позначаються як "ціль невизначеного типу".
Можливо, це ворожі розвідувальні безпілотники, які прагнуть наблизитися до Вишгорода, де розташована дамба Київської гідроелектростанції.
У вівторок зафіксували безпілотник "невідомого типу", який вилетів з території Білорусі та рухався через Зону відчуження та Київське море в напрямку Вишгорода, після чого продовжив шлях до лівобережної частини області. Раніше також надходили подібні повідомлення.
ТСН.ua з'ясовував, що означають ці дивні маневри російських беспілотників і чи можуть вони збирати інформацію для підготовки ракетного удару по дамбі Київської ГЕС.
Військовий аналітик Ігор Романенко зазначає, що якщо безпілотники з’являються регулярно, це може вказувати на активну діяльність розвідувальних дронів. Він також не відкидає можливість, що БпЛА, які летять з Білорусі в напрямку Київщини, мають провокаційну мету, тобто свідомо порушують повітряний простір України.
На мою думку, Лукашенко навряд чи наважиться на подібні провокації. Нещодавно він висловив готовність підтримати відновлення України, в той час як Литва прагне притягнути його до відповідальності за військові злочини. Факт, що з території Білорусі відправляються безпілотники та навіть навчальні літаки у напрямку України, свідчить про явний тиск з боку Путіна. Російський лідер прагне максимально залучити Білорусь до конфлікту, проте Лукашенко намагається уникнути цього, зокрема, можливо, через такі дії своїх авіаційних засобів, - зазначає Ігор Романенко, військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці та екс-заступник керівника Генштабу (2006-2010 рр.), у коментарі для ТСН.ua.
Експерт підкреслює, що Україна у даному випадку веде себе досить виважено щодо порушень власного повітряного простору. Хоча теоретично могла б збивати дрони і літаки, які перетинають державний кордон. Але нам зараз зовсім не потрібні серйозні конфлікти з північним сусідом, яким би він не був.
"Путін, безумовно, усвідомлює цю ситуацію, тому й доручає Лукашенку поступово провокувати Україну, активізуючи вильоти безпілотників у напрямку Київщини та Чорнобильської області. Однак, якщо такі дії стануть регулярними, Україна не залишить це без реакції і вживатиме заходи для нейтралізації літальних апаратів, як на землі, так і в повітрі," - підкреслює Ігор Романенко.
Щодо безпілотників, що прямують на північ Київської області та у напрямку Вишгорода, експерт висловлює думку, що вони можуть бути як бойовими, так і розвідувальними.
"Враховуючи те, що Росія останнім часом здійснює повітряні атаки на Україну переважно "Шахедами" з мінімальним використанням ракет, то я не виключаю, що росіяни можуть проводити розвідку перед майбутнім ракетним ударом - тому і з'являються ці дрони на Київщині та біля Вишгорода. За даними розвідки, зараз росіяни займаються підготовкою стратегічної авіації з відповідними ракетами, а також вивели у Чорне море сім кораблів, які є носіями "Калібрів". А це свідчить про те, що триває підготовка до масованого чи комбінованого удару", - зазначає Ігор Романенко.
За словами військового аналітика, противник може планувати ракетні атаки не лише на військові установки, але й на ключові інфраструктурні об'єкти, такі як теплові та гідроелектростанції, а також електричні підстанції.
"Наближається холодний період, тому для посилення морально-психологічного тиску на наших громадян Путін може готувати нанесення ударів саме по об'єктах критичної інфраструктури. Те, що вони вже робили раніше - розбивали наші ТЕС, завдавали ударів по ГЕС та інфраструктурних об'єктах. Тому, можливо, під настання морозів, саме це стратегічне рішення планує виконати Путін", - зауважує військовий експерт.
Ігор Романенко додає, що зараз за допомогою дронів ворог може збирати розвідувальні дані щодо цих об'єктів та намагається визначити слабкі місця в нашій системі ППО. А нам відповідно потрібно посилювати захист та бути напоготові.
"Я сумніваюся, що противник спеціально фокусується на вивченні ситуації навколо Київської ГЕС. Якщо це й відбувається, то скоріше в контексті більш широких стратегічних цілей. Слід розуміти, що ця споруда має серйозний рівень захисту, а провокації, які здійснює Путін, становлять набагато більшу загрозу. Візьміть хоча б проліт російських літаків над трьома українськими атомними електростанціями, включаючи Чорнобиль. Це набагато небезпечніше, ніж ситуація з дамбою Київської ГЕС", - зазначає Ігор Романенко.
Інженери, які працювали над будівництвом Київської ГЕС, перш за все зосередилися на забезпеченні безпеки. У процесі створення дамби враховувалися різні можливі навантаження та сценарії надзвичайних ситуацій. Деякі фахівці вважають, що конструкція здатна витримати навіть ядерний удар. Для того, щоб завдати серйозних пошкоджень дамбі, знадобилося б, щоб до неї влучило до 15 ракет в одному місці.
Як повідомляв раніше ТСН.ua, Сергій Попко, керівник Київської міської військової адміністрації, підтвердив, що російські ракети мають потенціал завдати шкоди металевим затворам дамби.
"Це потенційно може призвести до неконтрольованого витоку води з Київського водосховища. Буде короткочасне підтоплення деяких територій нижче греблі за течією Дніпра. Але, за прогнозами "Укргідроенерго", ці зони підтоплення будуть незначними і всі оперативні служби та мешканці будуть оповіщені про таке підтоплення завчасно", - зазначав Сергій Попко.
Передусім йдеться про Русанівські та Воскресенські сади, Гідропарк, урочище Горбачиха та ще певні території на лівому березі столиці.
Але до цього у КМВА додають, що будівля дамби Київської ГЕС надійно охороняється і перебуває під постійним контролем військових.
На сайті ТСН.ua раніше повідомляли про ймовірні пошкодження дамби Київської ГЕС: фахівець поділився, на що варто звернути увагу.
Также ознакомьтесь с:
Росія може вдарити по дамбі Київської ГЕС: що задумав ворог і яка частина Києва під загрозою
В ОВА зробили заяву про Київську ГЕС та наслідки атаки