Які зміни чекають на курс долара, а також чи підвищаться зарплати в Україні: аналіз перспектив на 2025 рік.


Економічне піднесення України у 2024 році стало можливим завдяки зовнішній підтримці, стабільному аграрному експорту, відновленню інфраструктури та міцному внутрішньому споживанню. Незважаючи на труднощі воєнного часу, дії бізнесу та ініціативи уряду зіграли важливу роль у відновленні економіки, її адаптації до нових умов та закладенні фундаменту для майбутнього зростання.

За 11 місяців 2024 року український валовий внутрішній продукт (ВВП) зріс на 4%. Як повідомляє Міністерство економіки, цей показник у листопаді сповільнився до 0,9%, що на 0,6% менше порівняно із жовтнем. Позитивну динаміку у листопаді демонстрували галузі транспорту, будівництва, внутрішньої торгівлі, переробної та добувної промисловості.

Якщо до завершення року темп зростання ВВП залишиться на позначці 4%, це буде на 0,4 відсоткового пункту більше, ніж передбачав минулорічний прогноз Національного банку України. У своєму прогнозі інфляції на IV квартал 2023 року НБУ очікував, що економіка України зросте у 2024 році на 3,6%. Протягом року Національний банк, враховуючи зміни в умовах, відкоригував свій прогноз ВВП на 1 процентний пункт. Якщо в квітні прогнозували зростання на рівні 3%, то вже в жовтні оцінка була підвищена до 4%.

У Національному банку України зазначили, що економіка повертається до нормального стану швидше, ніж прогнозувалося, завдяки:

Міжнародний валютний фонд та Світовий банк були більш песимістичними щодо зростання української економіки. У жовтні 2023 року МВФ прогнозував, що ВВП України у 2024-му зросте на 3,2%, а Світовий банк у січні цього року дав аналогічну оцінку. Проте протягом року МВФ погіршив свій прогноз до 3%.

Втім, у червневому Меморандумі МВФ передбачав і негативний сценарій: якщо війна посилиться у 2025 році та триватиме до його кінця, то у 2024 році українська економіка може впасти на 1,7%, а у 2025-му - ще на 1%.

Згідно з усіма наявними прогнозами, за підсумками року економіка України зросте мінімум на понад 3%, а за оптимістичним сценарієм - більш ніж на 4%.

Особливо виразна різниця виявляється у прогнозах економічного зростання на 2025 рік. Це можна пояснити тим, що в умовах війни надзвичайно складно оцінити майбутній стан національної енергосистеми, промисловості, аграрного сектора та ринку праці на горизонті одного-другого року.

Наприклад, Світовий банк у січні 2024 року прогнозував, що ВВП України у 2025 році зросте на 6,5%. Однак у жовтні СБ переглянув свої розрахунки й знизив очікування зростання всього до 2%, водночас перенісши основний ріст на 2026 рік, де передбачено +7% ВВП.

Європейський банк реконструкції та розвитку також суттєво скоригував свій прогноз. У травні 2024 року ЄБРР очікував зростання ВВП на 6%, але наприкінці вересня знизив прогноз до 4,7%. Основною причиною перегляду стало знищення потужностей генерації та об'єктів передачі електроенергії внаслідок війни.

У проекті державного бюджету на 2025 рік передбачені ще більш обережні показники зростання ВВП: 3,5% на 2024 рік та 2,7% на 2025 рік. Така стриманість з боку уряду обумовлена необхідністю врахування потенційно негативних сценаріїв, серед яких тривалість військового конфлікту, збільшення витрат на оборону, інфляційні процеси, можливі обмеження у міжнародній фінансовій допомозі та зниження попиту на експорт. Це дає змогу державі бути підготовленою до можливих економічних труднощів.

Водночас багато експертів та аналітиків прогнозують більш оптимістичні показники. Зокрема, Національний банк у своєму останньому звіті очікує, що зростання ВВП у 2025 році навіть перевищить цьогорічний показник. За прогнозами НБУ, українська економіка зросте на 4,3% у 2025 році.

Нагадаємо, що вже у січні 2025 року очікується публікація оновлених економічних розрахунків. Це може призвести до зміни прогнозу як у бік зростання, так і у бік зниження залежно від актуальних умов та факторів впливу.

У державному бюджеті на 2024 рік передбачено рівень річної інфляції на позначці 9,7%. Проте в січневому інфляційному звіті Національного банку України очікували ще більш оптимістичний показник – 8,6%. Однак у звіті за четвертий квартал прогноз було переглянуто і знижено до рівня, що відповідає бюджетним планам. Тим часом, згідно з даними Державної служби статистики, у листопаді 2024 року споживча інфляція в річному обчисленні зросла до 11,2%.

"Фактичні темпи зростання цін перевищили траєкторію прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті за жовтень 2024 року. Основними чинниками швидшого зростання інфляції стали подорожчання харчових продуктів через менші врожаї окремих сільгоспкультур, що призвело до скорочення пропозиції та здорожчання сировини для харчової промисловості. Крім того, адміністративно регульовані ціни зростали швидше, ніж очікувалося", - йдеться у повідомленні НБУ.

Різкий ріст інфляції змусив Національний банк України в грудні підвищити облікову ставку з 13% до 13,5%. Слід зазначити, що з початку війни НБУ утримував ставку на рівні 10%, але в червні 2022 року вона була підвищена до 25%. Цей показник залишався стабільним до липня 2023 року, після чого Нацбанк почав поступово знижувати його. У 2024 році, з червня, облікова ставка залишалася на рівні 13%.

У бюджеті на 2024 рік урядом передбачено, що українські працівники в середньому отримуватимуть 21 809 грн. Крім того, реальна зарплата зросте на 8,5% навіть з урахуванням інфляції, яку, як ми вище зазначали, прогнозували на рівні 9,7%.

Державна служба статистики повідомила, що у III кварталі 2024 року середньомісячна зарплата в Україні сягнула 21 946 грн, що на 22,3% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. При цьому доларова зарплата українців уже перевищила довоєнний рівень.

Зростання реальних доходів населення, з урахуванням інфляційних процесів, уповільнилося до 11,1% у річному вимірі. Національний банк України очікує, що у 2024 році номінальні зарплати збільшаться на 21% (раніше прогнозувалося 16,1%), тоді як реальні зарплати можуть зрости на 14% (з попереднім прогнозом у 9,7%).

У бюджеті держави на 2025 рік передбачено рівень інфляції на позначці 9,5%. За даними Національного банку України, найбільше зростання цін прогнозується в першому кварталі 2025 року – 11,4%. Основними факторами цього процесу стануть підвищення акцизів на тютюнові вироби з 1 січня 2025 року та зростання вартості фармацевтичних товарів, медичних виробів і обладнання.

Водночас починаючи з весни 2025 року, інфляція поступово знижуватиметься. Сповільненню зростання цін сприятимуть:

У проекті держбюджету на 2025 рік очікується, що середня зарплата складе 24 389 гривень. На думку Національного банку України, у 2025 році номінальні зарплати зростуть на 16%, тоді як реальні доходи збільшаться на 6,5%. Водночас мінімальна заробітна плата залишиться незмінною на позначці 8000 гривень.

У проекті бюджету на 2024 рік середній курс долара закладено на рівні 40,7 гривні. Однак восени 2023 року міністр фінансів Сергій Марченко висловлював думку, що у 2024 році курс може перевищити 41 гривню, досягнувши 41,4 гривні за долар. На весну 2024 року Міжнародний валютний фонд прогнозував, що гривня девальвує до 41 гривні за долар протягом цього року.

Згідно з інформацією Національного банку України, у липні долар уперше подолав "психологічну" межу в 41 гривню. У грудні американська валюта неодноразово встановлювала нові історичні рекорди свого зростання. Наразі долар вже третій день поспіль досягає нових максимумів - станом на 19 грудня НБУ зафіксував курс долара до гривні на рівні 41,90.

Інвесткомпанії ICU на початку грудня прогнозувала, що до кінця поточного року долар усе ж досягне 42 гривень. Станом на 17 грудня майже всі великі українські банки вже продають долар за понад 42 гривні за долар.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин у коментарі РБК-Україна зазначив, що Нацбанк поки утримує курс гривні, проте через високу інфляцію на тлі проблем з електропостачанням, обстрілами портової інфраструктури та нестачею робочої сили на ринку праці влада може бути змушена переглянути курс національної валюти.

"Очікується, що курс гривні на 2025 рік становитиме 45 гривень за долар. Однак, враховуючи безліч невизначених обставин, цей показник може змінюватися і, у разі погіршення ситуації, навіть досягти 50 гривень за долар. На ринку спостерігається значний дисбаланс, основною причиною якого є інфляційний тиск, який поки що не повністю відобразився на ціні долара", - зазначив Шевчишин.

Проте, відповідно до прогнозу Міжнародного валютного фонду, оприлюдненого в жовтні, очікується, що курс долара досягне 50 гривень лише в 2028 році. У 2025 році ж валютний курс стабілізується на позначці 45 грн за долар.

Related posts