Супермаркети мають можливість "маніпулювати" українськими споживачами через цінники: які дані необхідно обов'язково вказувати на них.
В Україні торгові точки та супермаркети зобов'язані на цінниках надавати чітку, зрозумілу та лаконічну інформацію, не вводячи покупців в оману. Наприклад, ціна має бути однозначно пов'язана з відповідною вагою продукції. Невиконання цих вимог може призвести до юридичних наслідків.
Про це повідомили у Держпродспоживслужбі. Там зазначили:
"Вартість харчового продукту - важливий фактор, який враховують споживачі при його виборі. Тому інформація на ціннику товару повинна бути точною, зрозумілою, лаконічною і не вводити в оману покупця", - йдеться у повідомленні.
Загалом же, зазначається, на цінниках та покажчиках цін для продовольчих товарів має бути зазначено кілька позицій. Зокрема:
Назва товару, сорт, ціна за кілограм або за 100 грамів.
Назва продукту або напою, його сорт, вартість за одиницю об’єму або ваги.
Назва продукту або напою, вага або об’єм, категорія, вартість за одиницю.
Назва продукту, вид, вартість за один кілограм або за сто грамів, вага упаковки, ціна за упаковку.
"Дотримання цих простих вказівок є надзвичайно важливим для запобігання непорозумінням, коли споживачі можуть сприймати ціну за 100 грамів як ціну за 1 кілограм. Це слід враховувати! Інформаційні матеріали про ціни повинні бути оформлені ще до приходу товарів у торговий зал. Перед початком роботи працівники магазину зобов'язані перевірити наявність та правильність оформлення цінників", - зазначили представники служби.
Одночасно варто зазначити, що якщо ви вважаєте, що ваші споживчі права були порушені, а підприємство торгівлі відмовляється виконати ваші вимоги відповідно до чинних норм закону, вам слід звернутися до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів або до її регіональних представництв. Адреси цих установ можна знайти за вказаним посиланням.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, Міністерство фінансів затвердило нову форму фіскального чека - зокрема, додало обов'язкові поля "решта", "засіб оплати" та ін. Видавати їх українцям мають з 1 січня 2025 року, а чеки старого зразка перестали вважатися розрахунковим документом. Ба більше, за їхню видачу продавця можуть оштрафувати.