Керівники Платинум банку, який збанкрутував, намагаються знайти шляхи, щоб уникнути повернення 1,5 мільярда гривень, які були виведені з установи.


28 жовтня о 12:00 Верховний Суд розгляне касаційну скаргу Григорія Гуртового, колишнього власника банкрутованого ПАТ "ПЛАТИНУМ БАНК". Він прагне оскаржити рішення суду, яким з нього та ще дев'яти керівників банку було стягнуто понад 1,4 мільярда гривень. Про це повідомив політолог Мар'ян Ощановський на ресурсі Цензор.НЕТ.

Нагадаємо, у березні 2024 року Верховний Суд виніс рішення у справі, ініційованій Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Відповідно до цього рішення, десять колишніх керівників банку, серед яких є і теперішня перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова, зобов'язані відшкодувати банку близько 1,5 мільярда гривень. Цю суму суд визначив як розмір збитків, які були завдані банку та його кредиторам внаслідок їхніх рішень.

Рішення Верховного Суду є остаточними та не можуть бути оскаржені. Проте колишній власник Платинум банку намагається оскаржити це рішення, спираючись на формальні підстави. Він стверджує, що з моменту подання позову фондом гарантування не був належним чином повідомлений судом про дату та час засідання, а також не перебував на території України, внаслідок чого не мав змоги дізнатися про судові процеси.

Однак цей аргумент може бути поставленим під сумнів судом, оскільки справа увесь цей час постійно висвітлювалась у ЗМІ, а крім того, у позові разом з Григорієм Гуртовим фігурує більша частина його менеджменту у Платинум банку, які знали про судову справу. Також у цій справі Гуртового представляє те саме адвокатське об'єднання, яке представляло інтереси інших відповідачів у справі № 910/12955/20.

Крім того, у суді, очевидно, буде перевірено, чи дійсно колишній власник Платинум банку не перетинав кордон України протягом останніх років. Для цього достатньо надіслати запит до Державної прикордонної служби щодо всіх його паспортів. Варто зазначити, що екс-власник Платинуму також має громадянство Ізраїлю та Російської Федерації.

Він також володіє кількома підприємствами в Україні, що зобов'язує його хоча б час від часу бути присутнім у країні. Згідно з публічною інформацією, він є одним із засновників активної української компанії ТОВ "ФРЕГАТ ІСП" та фізичної особи-підприємця, зареєстрованого в Києві на вулиці Хрещатик, куди надходили судові документи.

Нагадаємо, з грудня 2013 по лютий 2014 року "Платинум банк" уклав низку кредитних договорів з шістьма пов'язаними юрособами: ТОВ "Стратагема-Інвест", ПП Логістик Транс", ФК "Реал Інвест", ТОВ "Тітан Південь" на 12 млн доларів США кожна; з ТОВ "Тітан Південь" на 3 млн доларів США та з ТОВ "Кодос Інвест" та ТОВ "Ошер" про відкриття кредитних ліній на 15 млн дол. США кожна.

У наступні роки менеджмент банку неодноразово змінював умови цих кредитних договорів таким чином, що банк майже не отримував платежів від позичальників: кредити частково були переведені у гривню, була зменшена ставка з 10% до 2% у гривні та до 1% у валюті та постійно відтерміновувалися строки сплати.

Зрештою банк відніс ці кредити на 1,47 млрд грн собі у збитки, тобто, ці кошти втратили вкладники банку-фізичні та юридичні особи. На початку 2017 року Нацбанк визнав ПлатинумБанк неплатоспроможним, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав його ліквідацію, згодом подав позов (справа №910/12955/20) до менеджменту банку на цю суму та 18 березня 2024 року остаточно виграв справу у Верховному Суді. Нині ж справа знову опинилась у суді і кошти можуть не повернутись кредиторам банку.

Related posts