Трамп запускає нову торговельну конфронтацію: під загрозою країни БРІКС та інші держави.


Президент Дональд Трамп знову активізував свої дії щодо захисту торговельних інтересів США. Чим викликані нові погрози введення спецмита на імпорт - читайте в матеріалі РБК-Україна.

Основное

Сьогодні, 9 липня, завершується 90-денний період, протягом якого США відкладали введення митних зборів для більшості своїх торгових партнерів.

Три місяці тому Дональд Трамп оголосив про базове мито в розмірі 10% та спеціальні мита, які можуть варіюватися від 20% до 54% для окремих країн, з наміром ввести їх з 9 квітня. Однак він вирішив зробити паузу в застосуванні спеціальних мит, щоб дати можливість партнерам підготуватися та укласти торговельні угоди до 9 липня. Нещодавно стало відомо, що терміни для Європейського Союзу та кількох інших держав були продовжені до 1 серпня.

Вирішено терміново розпочати надсилання попереджувальних листів щодо запровадження мит у США. Як повідомляє The Guardian, Вашингтон вже з понеділка почав інформувати своїх партнерів про нові торгові умови. Дата, коли ці умови наберуть чинності, поки залишається невідомою. За неофіційними даними, це може відбутися з 1 серпня.

На цьому етапі мова йде про 12-15 держав, які або не змогли, або не встигнуть підписати угоди зі Сполученими Штатами до 9 липня.

З квітня про початок торговельних переговорів, щоб уникнути мит, заявили 75 країн. Але інформації про те, скільки з них уклали торговельні угоди з Вашингтоном або наближаються до їх підписання, немає.

Відомо, що Сполученим Штатам вдалося підписати новий контракт з В'єтнамом, а також досягти рамкових угод з Китаєм та Великою Британією. Це може призвести до зниження мит для цих країн. Наприклад, для В'єтнаму ставки можуть зменшитися з 46% до 20%, а для Китаю — з 54% до 30%.

США активно ведуть торговельні переговори з Європейським Союзом, Канадою, Індією, Японією та Південною Кореєю. Згідно з інформацією агентства АР, для Японії та Південної Кореї вже встановлено мито на рівні 25%, яке набуде чинності 1 серпня. Крім того, нові імпортні податки були введені для ще 12 країн.

Отже, наразі повний список країн, для яких можуть бути встановлені мита, залишається невідомим. "На мою думку, ми зможемо завершити переговори з більшістю країн (щодо торговельних угод - ред.) до 9 липня, так. Або це буде попередження (про мита - ред.), або ж угода", - підкреслив Трамп.

Трамп заявив, що введе додаткове мито у розмірі 10% для країн, які підтримують ініціативи об'єднання БРІКС.

"Будь-яка держава, яка вирішить підтримати антиамериканські ініціативи БРІКС, підлягатиме додатковому миту в розмірі 10%. Цієї норми не буде винятків", - заявив президент США.

Станом на сьогодні до складу БРІКС входять: Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південноафриканська Республіка, Іран, Єгипет, Ефіопія, Індонезія та Об'єднані Арабські Емірати. Ці країни разом формують близько 40% світової економіки.

Розглядають можливість приєднання: Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Білорусь, Болівія, Куба, Казахстан, Саудівська Аравія, Нігерія, Сенегал, Таїланд, Венесуела, В'єтнам, Малайзія, Азербайджан і Туреччина. Партнерами БРІКС вважаються: Казахстан, Білорусь, Пакистан, Куба, Палестина. Фактично, щодо всіх цих країн США можуть ввести додаткове мито.

Заява Трампа про можливість введення мит надійшла майже відразу після саміту БРІКС, що проходив на початку липня в Ріо-де-Жанейро, де учасники висловили своє незадоволення односторонніми діями Сполучених Штатів щодо запровадження торгових обмежень. Учасники об'єднання зазначили, що мита спотворюють торговельні процеси та не відповідають нормам Світової організації торгівлі (СОТ).

Окрім цього, країни БРІКС мають різні погляди на політичні питання, зокрема щодо ситуації на Близькому Сході, що відрізняється від позиції адміністрації Трампа. Лідери цього об'єднання також вирішили підтвердити свою підтримку Паризькій кліматичній угоді, від якої Трамп вирішив вийти в односторонньому порядку.

Доктор економічних наук Олексій Плотніков вважає, що немає нічого дивного в тому, що Трамп ополчився на країни БРІКС і тих, хто підтримує їхню політику.

"Очевидно, що держави БРІКС не є проамериканськими і не виступають в ролі союзників США. У найкращому випадку, їх можна вважати відносно нейтральними щодо Вашингтона. Тому, формуючи свої відносини з цими країнами, Трамп керується, головно, національними інтересами Сполучених Штатів. Якщо він вважає ці країни недружніми, а вони намагаються проводити незалежну економічну та політичну політику, то така реакція є цілком виправданою," - зазначив він у коментарі для РБК-Україна.

Політичний експерт Тарас Загородній також підтримує цю точку зору. "Трамп постійно усуває будь-які спроби формування альтернативних об'єднань, які могли б йому заважати, зокрема, тих, що могли б стати основою для альтернативних валют. Він чітко заявив з моменту свого приходу до влади, що у разі появи альтернативи долару, ми негайно застосуємо тиск, чи то через тарифи, чи через санкції. І, як бачите, дискусії про створення альтернативних валют раптово зникли," - підкреслив Загородній у коментарі для РБК-Україна.

Про плани створити нову міжнародну резервну валюту на основі кошика БРІКС замість долара заявляла Росія як член об'єднання. Але така ідея не отримала розвитку. Тож політика Трампа щодо блокування будь-яких спроб створення альтернативних об'єднань цілком послідовна, вважає Загородній.

"В Україні реалізується стратегія, спрямована на відновлення економічної сили Америки через розширення можливостей для збуту американських товарів та введення обмежень на імпорт іноземних продуктів. У цьому контексті все виглядає цілком логічно, обґрунтовано та послідовно," - підкреслив фахівець.

Важко передбачити, в якому обсязі Трамп зможе виконати свої обіцянки цього разу. Експерти зазначають, що терміни введення мит і їхні масштаби можуть зазнати змін. Існує ймовірність, що нові ініціативи Трампа щодо посилення торгових обмежень та його останні відверті висловлювання на цю тему можуть спонукати торговельних партнерів активізувати переговори.

Related posts