У Києві відбулася презентація книги "Жити всупереч усьому. Історії жінок про війну, 2014 і 2022 роки".


У столиці відбулася презентація видання, яке розповідає про травматичний досвід жінок в Україні під час війни в 2014 та 2022 роках.

В Укрінформі пройшла презентація книги "Жити попри все. Історії жінок про війну, 2014 та 2022".

"Важливо не лише описувати біль та страждання, які нам приносить російська агресія, але й показувати те, що буде посилювати суспільство. Авторками книги стали 11 жінок, які власними словами написали про свій досвід. Книга також вміщує інформацію про травматичний досвід, отриманий внаслідок війни", - зазначила представниця ГО "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" Надія Нестеренко.

За її словами, авторки сміливо описали реалії життя під російською окупацією, втрати близьких, майна і здоров'я, а також досвід полону і насильства, яке має сексуальну та гендерну складову, пов'язане із війною.

"Одночасно ми запрошували авторок поділитися тим, які чинники надихали їх та допомагали знаходити сили для подальшого руху. В результаті з'явився розділ психолога, присвячений аспектам відновлення," - зазначила вона.

Однією з авторок цієї книги є 18-річна Марина Супрун. Вона поділилася своїм досвідом, описуючи, як з 3 по 30 березня 2022 року в селі Ягідне на Чернігівщині її разом з іншими місцевими жителями затримали у підвалі місцевої школи. Російські війська утримували в цьому приміщенні всіх 367 мешканців села.

"На жаль, ця книга не має фантастичного змісту, а представлені в ній історії є реальними. Мені було надзвичайно важливо поділитися своєю історією, аби зберегти її в пам’яті людей, щоб наші нащадки знали, хто є нашим ворогом", - підкреслила вона.

Супрун підкреслила, що ця книга сповнена позитиву, а в кожному оповіданні можна знайти "іскру надії на існування".

Інша письменниця, Людмила Біленька, вже близько 11 років очікує на повернення свого сина, який перебуває в російському полоні. Роман, який брав участь у Майдані, у 2014 році добровільно вирушив на фронт і був захоплений в полон, повертаючись з бойового завдання.

"У той період не існувало Координаційного штабу, а МКЧХ не проявляв активності. Я була в невіданні і не знала, як шукати потрібну допомогу. Тоді я отримала підтримку від побратимів мого сина, а згодом знайшла її в організації сімей зниклих безвісти та полонених 'Надія', яка ніколи не втрачала віри в можливість знайти наших захисників," – розповіла вона.

Жінка поділилася, що коли їй висунули пропозицію стати співавтором книги, вона миттєво дала свою згоду.

"Чимало людей не прагнуть ділитися такими спогадами про свої родини, проте я усвідомлюю, що це важливо для того, щоб ці розповіді стали відомі не лише нам, нашим дітям та онукам, а й тим, хто далеко за межами України. Я вірю, що мої зусилля у написанні цієї історії не є даремними," - підкреслила Біленька.

Інша співавторка - Тамара Шевчук, чия історія починається ще з "мовного майдану", зачіпає важку особисту втрату під час Революції гідності та розповідає про окупацію на Київщині у 2022 році. Вона зазначила, що під час написання книги, відчула терапевтичний ефект. Жінка наголосила на важливості спільної підтримки та документуванні особистих історій українців під час війни.

Свою розповідь поділилася Сталіна Чубенко, мати 16-річного Степана, якого в 2014 році жорстоко вбили окупанти на Донеччині. "Це не лише історія про мого сина, а й відображення мого внутрішнього стану, моїх переживань і емоцій. У цій книзі можна знайти відгомін своїх власних почуттів і переживань. Я прагну донести до матерів, які переживають своє горе, що вони не одні," - зазначила вона.

Колишня полонена, засновниця SEMA Ukraine Ірина Довгань висловила переконання, що кожна українська жінка, як і кожна співавторка книги, є прикладом незламності.

"Ми є живим свідченням того, як кожен з нас пережив свою унікальну історію, відновився та знову знайшов своє місце в суспільстві. Ми здатні перетворити пережитий біль на посттравматичний розвиток. Це може звучати просто, але має величезне значення. Також вкрай важливо, щоб після пережитої травми людина отримала підтримку та приклад того, що в цьому світі можливо все", - підкреслила Довгань.

Авторки вірять, що ця книга стане поштовхом для читачок озирнутися навколо і усвідомити, скільки в українських жінках є сили, витривалості, прагнення до життя та перемоги. Це, у свою чергу, надихне їх на подальший рух уперед.

За інформацією Укрінформу, у Києві відбулася презентація буклету, присвяченого пам'яті Героя України, військового розвідника Олега Зайцева, який загинув у травні 2022 року під час бою за острів Зміїний.

Related posts