В українській діаспорі в Сполучених Штатах поділилися планами щодо забезпечення подальшої підтримки України.
Українська громада США, а також друзі України в американській владі, експертному та громадянському суспільстві продовжать активно лобіювати допомогу нашій країні як зараз, так і за президентства Дональда Трампа.
Цю інформацію надав у коментарі Укрінформу Орест Дейчаківський, колишній старший співробітник Гельсінської комісії США, котрий сьогодні займає ключові позиції в кількох організаціях української громади в Сполучених Штатах.
"Наразі найважливішим є три речі. По-перше, потрібно якомога активніше спонукати чинну адміністрацію Байдена зробити максимально можливі кроки на підтримку України. Насамперед потрібно скасувати будь-які обмеження на застосування американської далекобійної зброї по цілях в Росії",- зауважив Дейчаківський.
Таким чином, він висловив свою думку щодо того, яким чином українська спільнота має намір реагувати після президентських виборів, на яких перемогу здобув Дональд Трамп.
По-друге, він підкреслив, що має вирішальне значення домогтися від нинішнього уряду забезпечення доставки всіх обсягів військової допомоги, які були затверджені Конгресом у квітні. Наразі ці залишки оцінюються приблизно в $6 мільярдів. Він також додав, що це може включати не лише постачання зброї, а й надання розвідувальної інформації, організацію навчань і тренувань для українських військових та інші важливі аспекти.
"Дуже важливо зробити це до завершення каденції Байдена, тобто до 20 січня наступного року",- підкреслив Дейчаківський.
По-третє, "необхідно реалізувати положення REPO Act, який передбачає повернення в Україну заморожених російських активів". Нині, за різними даними, в банківській системі США налічується близько $5 мільярдів активів РФ, які можна відносно швидко спрямувати на відновлення України.
Після того, як Дональд Трамп офіційно займе посаду в Білому домі, українська спільнота в США, а також друзі України в Америці повинні продовжувати активну діяльність, як і раніше, наголосив Дейчаківський.
"Ми всі розуміємо, що потім це може бути складнішим, ніж зараз. Але вкрай необхідно далі лобіювати, щоб Україна отримувала якнайбільшу політичну, а також військову, економічну, гуманітарну та інші види допомоги",- зазначив він.
Відповідаючи на запит про те, як у громаді ставляться до різних варіантів мирних пропозицій, які з’являються в медіа і походять від оточення Трампа, експерт підкреслив, що на даний момент існує багато невизначеностей.
"Проте, я вважаю, що надзвичайно важливо забезпечити, аби нове керівництво дотримувалося принципу 'нічого про Україну без України', щоб рішення щодо майбутнього української держави не ухвалювалися без участі самих українців", - наголосив фахівець.
В цілому, він вважає, що ідеальним варіантом було б досягнення результатів переговорів без будь-яких компромісів з боку України щодо територіальних питань. Однак, за його словами, це питання наразі виглядає вкрай складним. Крім того, результати цих переговорів повинні забезпечити Україні надійні гарантії безпеки, які не повторювали б ситуацію з Будапештським меморандумом. Найбільш оптимальним рішенням, на його думку, могло б стати вступ України до НАТО, хоча цей процес є тривалим і вимагатиме згоди всіх країн-членів Альянсу.
Як повідомляв Укрінформ, Орест Дейчаківський працював у Комісії США з безпеки та співробітництва в Європі (Гельсінська комісія) з 1981 по 2017 рік, зосереджуючи свою увагу на питаннях, що стосуються України, Білорусі, Болгарії та інших держав ОБСЄ. Наразі він займає важливі позиції в кількох організаціях української діаспори. Зокрема, Орест є співголовою Трансатлантичної робочої групи з питань України (TTFU), членом Ради директорів The Washington Group of Ukrainian American Professionals, а також старшим радником Ділової Ради США-Україна. Крім того, він є експертом Української Асоціації Американістики та колумністом одного з найстаріших англомовних видань про Україну - The Ukrainian Weekly, яке публікується в США.