"Відсувають на задній план". Бізнес озвучив свої міркування щодо збільшення військового збору.


Європейська бізнес-асоціація (ЄБА) виступила проти ухваленого Верховною Радою в першому читанні законопроєкту про підвищення військового збору та додаткового оподаткування доходів банків.

У своїй заяві асоціація підкреслює, що Європейська Бізнес Асоціація вважає за необхідне визначити податкову та митну реформу як один з головних пріоритетів при наповненні державного бюджету.

Будь-яке додаткове оподаткування добросовісного бізнесу, включаючи збільшення військового збору, може негативно вплинути на конкурентну ситуацію, оскільки працювати легально стане менш вигідно. Компанії, які залишаються в тіні, отримують перевагу в порівнянні з тими, хто виконує свої податкові зобов'язання. Таким чином, можна припустити, що частина легального бізнесу може перейти у тіньовий сектор, щоб знайти можливості для виживання під час війни, -- зазначають в ЄБА.

Згідно з думкою представників бізнесу, ефективна протидія тіньовій економіці може стати надійним джерелом бюджетних надходжень та сприяти оздоровленню економічної ситуації.

ЄБА пропонує розглянути нові можливості для поповнення державного бюджету шляхом введення додаткового оподаткування на азартні ігри та ринок вживаних автомобілів, а також шляхом скорочення певних державних витрат. Бізнес підтримує ініціативу уряду щодо скасування ліміту на звільнення від ПДВ для товарів вартістю до EUR150, які надсилаються через міжнародні експрес- та поштові служби, та запровадження оподаткування ПДВ для всіх імпортованих товарів, за винятком особистих речей у супроводжуваному та несупроводжуваному багажі.

Експерти вказали, що з погляду ІТ-індустрії пропозиція підвищення податків суперечить ідеї створення правового режиму Дія.Сіті, згідно з яким було зафіксовано 25 років незмінних податкових умов.

Фахівці висловлюють занепокоєння, що зміни в умовах функціонування Дія.Сіті можуть викликати зростання витрат на послуги, що, своєю чергою, загрожує конкурентоспроможності українських компаній на глобальному ринку. Це може призвести до виїзду бізнесів з цього правового середовища та навіть до перенесення інвестицій в інші країни. За прогнозами Європейської Бізнес Асоціації, впровадження нових податкових норм може спровокувати зниження обсягів ІТ-індустрії на приблизно 30% до 2025 року, що, в свою чергу, призведе до скорочення робочих місць, зменшення валютних надходжень та зниження податкових зборів.

Обговорюючи ймовірне збільшення податку на прибуток для банків, фахівці зазначили, що фінансовий вплив від цього кроку буде короткостроковим і значно зменшить доходи від дивідендів державних банків вже в наступному році. Це рішення може спровокувати серйозні негативні наслідки для державних фінансів.

До того ж запровадження такого зобов'язання є ретроспективно тривожним сигналом для всіх секторів економіки, підкреслить ризиковість регуляторного середовища та знизить бажання інвестувати в Україну, підкреслює ЄБА.

Експерти зазначили, що різке коригування фіскальної політики може мати негативний вплив на капітальне забезпечення банків, що, в свою чергу, зробить необхідною докапіталізацію. У випадку державних фінансових установ це призведе до додаткових витрат з бюджету країни. Таким чином, фіскальний ефект ухваленого рішення може бути значно зменшений через численні довгострокові негативні наслідки.

Водночас ЄБА звернула увагу на фіскальний потенціал тіньового сектора.

"Серед опитаних керівників членських компаній Асоціації 35% визначають податкову та митну реформу серед ключових пріоритетних завдань. Нещодавно ухвалено важливі законодавчі зміни, які мають запустити реформу Бюро економічної безпеки та Державної митної служби. Водночас важливо, щоб ці реформи не залишилися на папері, а були повною мірою втілені в життя", -- резюмували в ЄБА та висловили сподівання, що позиція бізнесу буде врахована.

Раніше було відзначено, що під час другого голосування Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 11416д, що передбачає підвищення податків.

Згідно з інформацією, наданою народним депутатом України Ярославом Железняком, цього року відбудеться "історичне збільшення податкових надходжень на 58 мільярдів гривень, а наступного — на 137 мільярдів".

Законопроєкт передбачає:

"Оскільки до жовтня законопроект не буде затверджено, його впровадження відбудеться з 01 жовтня з ретроактивною силою," - зазначив депутат.

Водночас Нацбанк виступає проти ініціативи підвищення податку на прибуток для банків другий рік поспіль до 50%. "НБУ підтримує підвищення податку на прибуток фінансових компаній до 25% (як для банків) для запобігання ухиленню від сплати податків у фінансовому секторі", -- зазначили в НБУ. За словами першого заступника голови Нацбанку Катерини Рожкової, запровадження податку на прибуток банків до 50% може призвести до проблем із капіталом у двох державних банків, що потребуватиме мільярдних видатків із бюджету на їхню докапіталізацію.

Related posts