Національний банк щодо страхового ринку: "Зменшення числа страховиків є етапом еволюційного розвитку".
Кореспондент, розділ "Фінанси" LIGA.net
Які зміни відбуваються на страховому ринку України? Чому продовжується зменшення кількості страхових компаній? Яка роль закону про страхування ризиків, пов'язаних з війною? Які види страхування зазнали найбільших втрат? Які прогнози щодо автоцивільної відповідальності на наступний рік?
Цю інформацію в інтерв'ю LIGA.net озвучив Михайло Федоренко, керівник департаменту контролю за ринком небанківських фінансових послуг Національного банку.
За 2023 рік припинили діяльність близько 30 страховиків ризикового страхування через рішення НБУ або самостійно. Цей процес тривав й у 2024 році. Буквально нещодавно вирішила піти з ринку компанія "Престиж", а регулятор анулював ліцензії СК "Оранта-Січ". Як скорочення кількості страховиків впливає на стан страхового ринку? І як, на вашу думку, вони трансформують галузь страхування в Україні?
Дійсно, кількість страховиків зменшувалася як у 2023, так і в 2024 роках. Цей процес має еволюційний характер і не слід порівнювати з термінами на кшталт "страхопад", подібно до "банкопаду", який використовувався раніше. Це є результатом адаптації ринку до нових регуляторних вимог, що в свою чергу робить його більш прозорим і платоспроможним. Ми, звісно, активно працюємо над цим процесом.
Що стосується статистики, то станом на 1 січня 2023 року в Державному реєстрі фінансових установ було 128 страховиків, з них non-life - 116 (не страхують життя. - Ред.), а life - 12. За 2023 рік пішли з ринку 27 non-life-страховиків (близько 20%).
Важливим аспектом є те, як саме проходив процес виходу компаній з ринку. У 2023 році 8 страховиків вирішили залишити ринок добровільно, тоді як 19 були вимушені піти через різноманітні порушення. Серед причин можна виділити непрозорість власницької структури, незадовільні показники платоспроможності, ризикову діяльність та відсутність належної звітності. Крім того, у 2023 році Національний банк України отримав нового піднаглядного страховика зі спеціальним статусом - ПрАТ "Експортно-кредитне агентство". Таким чином, 2024 рік ми розпочали з наступними показниками: 102 страховики, з яких 89 займаються non-life страховими послугами, 12 - life, а також ЕКА.
У 2024 році вступили в силу нові регуляторні вимоги - законодавство України зазнало значних змін (постали законодавчі акти "Про фінансові послуги та фінансові компанії", "Про страхування" та нормативні документи НБУ, що реалізують нові законодавчі ініціативи). З початку другого півріччя ми зосередилися на дотриманні нових стандартів платоспроможності для страхових компаній.
Спостерігається продовження тенденції, що стосується як добровільного, так і примусового виходу страховиків з ринку. У першій половині 2024 року кількість страховиків зменшилась на 11, з яких 7 покинули ринок за власним бажанням, а 4 були змушені це зробити. Таким чином, на кінець першого півріччя залишилося 91 страховик.