США проти Росії: Чи зможуть санкції на "Газпромбанк" вплинути на постачання газу та зупинити військові дії Кремля?
З моменту початку широкомасштабної агресії проти України західні держави вжили секторальних санкцій щодо Росії, заморожуючи активи центрального банку на суму 300 мільярдів доларів та виключивши країну з міжнародної платіжної системи SWIFT.
Проте лише на третій рік конфлікту "Газпромбанк", найбільша фінансова установа, потрапила до чорних списків санкцій, хоча раніше уникала найсуворіших обмежень. Ці санкції передбачають жорсткі блокуючі заходи, зокрема відключення від доларової фінансової системи.
Зазначимо, з весни через "Газпромбанк" ведуться рублеві розрахунки за газ із "недружніми країнами". Крім того, через банк закуповується військове обладнання, а також виплачуються зарплати солдатам, включаючи бойові премії, та компенсації сім'ям загиблих на війні проти України.
Згідно з повідомленням Мінфіну США, запроваджені санкції проти цього банку, а також багатьох інших фінансових установ і чиновників "додатково ослаблять військовий потенціал Росії". Також було зроблено застереження щодо можливих санкцій для іноземних банків, які вирішать підключитися до російської системи передачі фінансових повідомлень (СПФС), що є альтернативою SWIFT.
В результаті іноземні банки припинили обслуговувати карти китайської платіжної системи UnionPay, емітовані "Газпромбанком". Карти перестали працювати у 16 країнах, зокрема Казахстані, Туреччині, Угорщині, Греції та Єгипті. З сайту банку зникла можливість оформити картку UnionPay (єдина можливість для розрахунків за кордоном), а додаток видалено з AppStore.
Ціни на газ у Європейському регіоні досягли нового річного рекорду, встановившись на рівні 538 доларів за тисячу кубометрів. Словаччина аналізує можливі наслідки санкцій проти "Газпромбанку" для своєї економіки, тоді як Угорщина вже повідомила про активну роботу над вирішенням цієї ситуації. Обидві держави продовжують імпортувати російський газ через трубопроводи.
Глава Нацбанку України Андрій Пишний назвав цей пакет одним із наймасштабніших. "Кожен його пункт є результатом невпинних переговорів української команди із санкційною командою США", - написав він у Facebook.
Він також звернув увагу на те, що під обмеження потрапили дочірні банки у Швейцарії ПАР, Гонконгу, Кіпрі та Люксембурзі. А уповноважений президента України з санкційної політики Владислав Власюк вважає, що скоро фінансова система Росії зазнає шоку. За його словами, Москва спробує перекинути платежі на невеликі банки, але це лише сповільнить, але не запобіжить шторму.
"Тому, я думаю, пані Ельвіра (глава центрального банку РФ Ельвіра Набіулліна, - ред.) спить погано останні кілька днів", - додав він.
Нові санкції проти Росії можуть закрити єдиний спосіб оплати за поставки газу для європейських клієнтів та наблизити Москву до орбіти Пекіна, пише Reuters. Чи закриють, поки невідомо, заступник міністра енергетики Павло Сорокін відмовився коментувати, чи продовжить "Газпромбанк" отримувати платежі з Європи.
Санкційні заходи передбачають завершення діяльності з участю "Газпрому" до 20 грудня 2024 року, а також зупинку робіт, пов'язаних з нафтогазовим проектом "Сахалін-2", до 28 червня 2025 року. Уряд Японії вважає цей проект критично важливим для забезпечення своїх енергетичних потреб.
Згідно з повідомленням Bloomberg, Сполучені Штати тримали можливість відкритою до самого кінця, оскільки банк мав важливе значення для енергетичного сектора.
Сьогодні санкції підвищують ймовірність повного зупинення постачання російського газу в Європу. Потреба у винятках для "Газпромбанку" зменшилася, оскільки європейські держави значно збільшили імпорт зрідженого газу з США. Сполучені Штати вже займають позицію найбільшого постачальника ЗПГ для Європи, хоча імпорт з Росії все ще залишається на другому місці.
З 2022 року Москва вимагала, щоб європейські країни платили за схемою, яка передбачає конвертацію валюти у рублі. Покупці мали відкрити два рахунки в "Газпромбанку": один у рублях і другий в іноземній валюті. Польща та Болгарія відмовилися і були відрізані від поставок, Угорщина та Словаччина досі одержують газ. Але, мабуть, тепер їм треба шукати іншого посередника.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто назвав американські санкції "нападом на суверенітет Угорщини". Його відомство у відповіді на запит Bloomberg заявило, що продовжуватиме забезпечувати енергопостачання незалежно від зовнішнього тиску.
Теоретично, Путін міг би дозволити здійснення платежів за газ через альтернативні банки. Проте, поки що не ясно, чи буде Москва готова змінювати існуючу систему переказів, особливо в міжнародному контексті.
"Є ймовірність, що через це певні транзакції можуть бути ускладнені, що може викликати затримки і навіть зменшення обсягів поставок газу. "Газпромбанк" залишається ключовим гравцем у процесі обробки платежів за експорт російського газу до Європи", - зазначає Флоренс Шміт, енергетичний стратег з нідерландського Rabobank.
На її думку, затримки або проблеми з постачанням можуть позначитися на цінах у Європі та ускладнити "і так вже обмежене вікно можливостей для транзиту російського газу через територію України в наступному році".
Як заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, нові санкції спрямовані на те, щоб ще більше підірвати здатність Росії використовувати міжнародну фінансову систему для підтримки війни проти України.
Подібну думку висловила міністр фінансів США Джанет Йеллен. "Ці широкомасштабні заходи ускладнять Кремлю можливості обходити американські санкції, а також фінансувати та забезпечувати свою армію", - зазначила вона.
Ймовірно, адміністрація, що йде, вирішила наостанок завдати санкційного удару, щоб підтримати Україну в очікуванні тиску від обраного президента Дональда Трампа на обидві сторони, щоб домовитися про мир або припинення вогню.
Слід зазначити, що повернення Дональда Трампа до президентського крісла у січні та його обіцянка швидко завершити конфлікт викликали тривогу серед західних союзників України, які прагнуть підтримувати її міцні позиції. Тим часом у Кремлі заявляють про готовність до переговорів щодо можливого припинення вогню, враховуючи поточні обставини на фронті.
"В останні тижні адміністрація Байдена активно працює над введенням нових санкцій, одночасно збільшуючи постачання озброєнь в Україну, зокрема протипіхотних мін. Вона також прагне усунути існуючі перешкоди, зокрема скасувавши обмеження на використання ATACMS", - зазначає Деніел Фрід, колишній координатор політики санкцій у Державному департаменті США.
Попри це, за останні кілька днів Москва активізувала атаки на Україну, включаючи яскраву демонстрацію використання балістичної ракети середньої дальності. Крім того, попередні етапи санкцій за останні два з половиною роки не змогли суттєво ослабити російські можливості для ведення війни.
Фріда вважає, що введення санкцій проти "Газпромбанку" та інших фінансових установ може ускладнити процес реалізації газу та нафти. Це може змусити російську сторону використовувати менш стійкі валюти, які не є доларом, євро чи фунтом стерлінгів, або ж вдаватися до бартерних угод.
"Однак навряд чи ці заходи матимуть вирішальний вплив на російську економіку. Якби ці санкції стали останніми діями адміністрації Байдена, я б вважав їх недостатніми, з огляду на серйозність конфлікту... та успіхи Росії на фронті. На щастя, я чув, що це не останні обмеження, які вводить чинна адміністрація проти Росії," - зазначив експерт.