Тиждень до виборів у США: які заяви роблять Камала Гарріс та Дональд Трамп щодо України та завершення війни?


До президентських виборів у США, запланованих на 5 листопада, залишився усього тиждень. Практично щодня Камала Гарріс та Дональд Трамп організовують передвиборчі заходи у семи важливих штатах, які зазвичай демонструють непередбачувані результати.

Арізона, Джорджія, Мічиган, Пенсильванія, Невада, Північна Кароліна та Вісконсин — ці штати стануть ключовими у визначенні наступного президента США. Саме тут розгортаються запеклі баталії. Наприклад, у Північній Кароліні проживає значна кількість афроамериканців, на яких сподівається команда Гарріс. Однак з 2008 року цей штат не віддавав свої голоси кандидату від Демократичної партії. Мічиган, який зазвичай вважається "блакитним" (на користь демократів, хоча у 2016 році Трамп здобув перемогу), цього разу може виявитися проблематичним для Гарріс через молодь арабського походження, яка висловлює незадоволення політикою адміністрації Байдена-Гарріс щодо Ізраїлю в Газі.

У чотирьох з семи коливних штатів різниця в голосах між Трампом і Гарріс становить менше 1%, а в трьох інших — менше 2%. Це пояснює, чому різні американські медіа та опитування громадської думки, залежно від власних уподобань, то надають перевагу Трампу, то Гарріс. На національному рівні, за тиждень до виборів, їхні позиції також є приблизно рівними. У зв'язку з цим обидві передвиборчі команди активно застосовують різноманітні стратегії, щоб залучити виборців, особливо тих, хто ще не зробив свій вибір.

І поки штаб Гарріс зберігає обережність, Трамп обіцяє скасувати федеральний податок на прибуток (який приносить до бюджету понад $2 трлн), депортувати з країни мільйони мігрантів, зупинити війну Росії проти України та не відправляти американських солдатів на війни за кордоном. Проте, ніхто не знає, що буде після виборів, чи не повториться 6 січня 2021 року, коли прибічники Трампа штурмували Капітолій? За даними опитування CNN, переважна більшість зареєстрованих виборців вважає, що Трамп не поступиться й не визнає поразку, якщо програє.

Тож, що зараз відбувається у передвиборчій кампанії у США? Як штаби Трампа та Гарріс звинувачують один одного, обзиваючи останніми словами? Та що кажуть про Україну та сценарії закінчення війни? Читайте в матеріалі ТСН.ua.

Американська передвиборча кампанія вийшла на новий небачений рівень. ТСН.ua вже писав, що після нещодавнього інтервʼю колишнього голови штабу Трампа Джона Келлі (генерал морської піхоти, який найдовше працював на цій посаді), де він розповів, що Трамп хвалив Гітлера, коли був президентом, Камала Гарріс стала публічно називати Дональда Трампа "фашистом".

Відомі стратегі Демократичної партії все більше вірять, що намагання представити Трампа в негативному світлі, разом із жорсткою конкуренцією в ключових штатах та акцентом жінок-виборців на питаннях прав на аборт, можуть сприяти перемозі Гарріс, - зазначає The New York Times, що підтримує демократів.

На виборчому мітингу Гарріс у штаті Мічиган виступила Мішель Обама, яка має значну підтримку серед демократів. У своїй промові вона звернулася до обох статей, застерігаючи, що дії Трампа щодо формування консервативного Верховного суду, який скасував федеральне право на аборт, можуть мати серйозний вплив на здоров'я жінок.

Також у понеділок, після суперечливого мітингу Трампа та його прибічників у Медісон-сквер-гарден (спортивна арена) в Нью-Йорку, штаб демократів почав активно звинувачувати Трампа та республіканців у расизмі. На недільному заході ведучий подкастів і комік Тоні Хінчкліфф назвав Пуерто-Ріко "островом сміття". Це сталося на фоні того, що обидві політичні сили змагаються за голоси латиноамериканців. Штаб Трампа швидко дистанціювався від висловлювань Хінчкліффа, заявивши, що це його особиста думка. Проте американські медіа нагадали, що Трамп раніше вже називав Гаїті — ще один карибський острів — "сраною дірою".

Однак це не були єдині суперечливі висловлювання, які пролунали в неділю, 27 жовтня, у Медісон-сквер-гарден. Сід Розенберг, нью-йоркський радіоведучий, чий шоу відвідує Дональд Трамп, висловив свої думки про демократів та колишню держсекретарку і кандидатуру на президентських виборах 2016 року Гілларі Клінтон: "Ця Гілларі Клінтон просто божевільна. Вся ця партія - це зібрання дегенератів". А колишній кандидат у Конгрес Девід Рем пішов ще далі, охарактеризувавши Камалу Гарріс як "антихриста" та "диявола".

Як видно, рівень передвиборчої риторики у Сполучених Штатах просто вражає. Хоча американські медіа після кожного публічного виступу публікують детальні статті про чергові неправдиві заяви Трампа, його інтерв'ю в подкасті американського стендап-коміка Джо Рогана, що вийшло 26 жовтня, за два дні зібрало 35 мільйонів переглядів. Це той самий подкаст, де у 2018 році Роган і Ілон Маск в прямому ефірі палили марихуану, а випуск отримав 68 мільйонів переглядів.

Права на аборт, питання імміграції та економіка - це три ключові аспекти, які визначать підсумки цих виборів. Як зазначає CNN, введення високих мит на імпорт є основою економічної стратегії Трампа на можливий другий термін: 10%-20% на всі імпортовані товари в США та 60% на імпорт з Китаю. Завдяки підвищенню мит команда Трампа має намір компенсувати скасування деяких податків. Однак цей підхід вже отримав критику від провідних економістів США.

У контексті міграційної політики Трамп нещодавно почав описувати США як "окуповану націю", обіцяючи покласти край "вторгненню мігрантів". Він регулярно згадує про можливість масової депортації, однак залишається незрозумілим, чи йдеться про нелегальних іммігрантів, які переважно перетинають мексиканський кордон, чи також про тих, хто має законні підстави для перебування в країні. Ці заяви Трампа викликають чимало плутанини. Деякі експерти навіть підрахували, що він може спробувати депортувати до 11 мільйонів людей з Америки.

Однак, напевно, лише в двох аспектах команда Камали Гарріс дотримується мовчання, на відміну від штабу Дональда Трампа: регіональний конфлікт на Близькому Сході та війна Росії з Україною. На жаль, в інформаційному просторі нині найбільше уваги привертають події в Ізраїлі, Газі та Ірані, тоді як конфлікт між Росією та Україною втратив свою актуальність. Це становище активно використовує штаб Трампа, вдаючись до маніпуляцій.

По-перше, штаб Гарріс навіть не коментує тему Ізраїлю та Близького Сходу, адже вже втрачає голоси молоді арабського походження й тих, хто вважає неправильною підтримку чинною американською Адміністрацією Тель-Авіва з огляду на гуманітарну катастрофу в Газі.

По-друге, команда Трампа активно використовує аргумент, що під час президентства Гарріс США напевно опиняться в центрі Третьої світової війни. На відміну від цього, Трамп запевняє, що не відправить американських військових на закордонні бойові дії.

Саме тому, незважаючи на певну цинічність, ми не спостерігаємо від Адміністрації Байдена-Гарріс схвалення для завдань ударів західною зброєю в глибині Росії, так само як і рішучих дій у відповідь на участь північнокорейських військ у конфлікті на стороні Росії проти України. Натомість, у неділю в інтервʼю NBC News, кандидат Трампа на посаду віцепрезидента Джей Ді Венс (який вже заявляв, що його не турбує, чи виграє Україна цю війну, чи програє) відмовився називати Путіна ворогом, підкреслюючи важливість діалогу з ним у контексті мирного врегулювання конфлікту.

Щодо Дональда Трампа, то протягом виборчого процесу він висловлювався досить суперечливо з приводу України та війни з Росією. У розмові з журналістами The Wall Street Journal він зазначив, що під час бесіди з Путіним погрожував завдати удару по центру Москви у відповідь на агресію щодо України. Крім того, Трамп критикував Володимира Зеленського, стверджуючи, що український президент не мав би дозволяти початок цієї війни.

За інформацією Financial Times, на яку посилаються радники Дональда Трампа, він пропонує призупинити військові дії, створивши автономні зони з обох боків демілітаризованої території, а також змусити Україну відмовитися від прагнення вступити в НАТО. Якщо цього не зробити, Київ ризикує зазнати поразки у війні. Таким чином, за словами радників Трампа, Україні слід переглянути невдалі Мінські угоди та дочекатися змін у російському керівництві, зокрема, відходу або смерті Путіна.

Насправді, це не зовсім нова ініціатива, про яку Україна не була б раніше поінформована. У середині вересня у одному з подкастів Джей Ді Венс відкрито обговорив "план миру Трампа": Україна залишиться суверенною державою, в той час як Росія отримає запевнення в нейтральному статусі України, яка не братиме участі в НАТО. Цю "демаркаційну лінію", як її називає Венс, планується оформити як демілітаризовану зону, обладнану численними фортифікаціями (що, до речі, суперечить поняттю демілітаризованої зони - ред.), щоб запобігти можливим новим вторгненням з боку Росії.

Дійсно, подібні пропозиції, хоч і неофіційно, вже давно надходять Україні від адміністрації Байдена-Гарріс. Якщо розглянути майбутній кабінет Камали Гарріс, кандидати на посади держсекретаря, радника з національної безпеки та міністра оборони, яких вже детально проаналізував ТСН.ua, мають досвід роботи під час президентства Обами і дотримувалися політики співпраці з Росією. Однак всі ці плани, пропозиції та ініціативи не враховують ключове питання: чи буде Кремль готовий до замороження конфлікту, якщо, маючи підтримку Китаю, Північної Кореї та Ірану, він зберігатиме ініціативу на полі бою?

Related posts