Від глави уряду до письменника: які нині справи у "великого друга" України Бориса Джонсона?
Знову поринув у світ журналістики та літератури.
Протягом трьох років на посаді прем'єра Великої Британії Борис Джонсон здобув статус одного з найвпізнаваніших політиків у світі. Після своєї відставки у 2022 році він знову звернувся до журналістики, з якої розпочалася його кар'єра. Газета Daily Mail запросила Джонсона вести щотижневу колонку.
Також експрем'єр погодився стати ведучим та коментатором на телеканалі GB News. Проте через 10 місяців після підписання контракту Джонсон ще не з'являвся в ефірі.
Наприкінці серпня 2024 з'явилася інформація, що британський політик є кандидатом на посаду головного редактора The Daily Telegraph. Як повідомляло Sky News, видання хоче придбати колишній міністр фінансів Британії Надім Захаві і потім призначити Бориса Джонсона головним редактором, проте офіційних переговорів щодо кандидатури не було.
До цього Джонсон мав досвід роботи в The Daily Telegraph, де спочатку виконував обов'язки кореспондента в Брюсселі, а згодом став колумністом.
На сьогоднішній день екс-прем'єр Великобританії активно просуває свою книгу спогадів під назвою "Unleashed", яка висвітлює його політичну кар'єру протягом останніх 15 років. Офіційна презентація запланована на початок жовтня.
"Це світ, який він сприймав: без прикрас, без цензури, відвертий і вільний", - йдеться в анонсі книги.
Фото: обкладинка нової книги Бориса Джонсона (instagram.com/borisjohnsonuk)
Американське видавництво HarperCollins запропонувало Джонсону 510 тисяч фунтів стерлінгів (більше ніж 28 мільйонів гривень) за його мемуари "Unleashed". Автор запевняє, що публікація цієї книги стане справжнім переворотом у видавничій індустрії, подібно до вибуху, що відбувається, коли струшують пляшку шампанського.
Варто зазначити, що Борис Джонсон раніше випустив ще кілька книг, зокрема, "Фактор Черчилля", "Омріяний Рим", "Позичте мені ваші вуха", "Сімдесят дві діви", "Нова британська революція". Також британські ЗМІ припускають, що він досі пише книгу про Шекспіра для видавництва Hodder & Stoughton, за яку отримав аванс ще у 2015 році
Після того, як Джонсон залишив посаду прем'єр-міністра, він активно займається підтримкою України. У своїх промовах та взаємодії з політиками він підкреслює важливість посилення економічної, військової та політичної допомоги нашій державі.
Літнього сезону цього року Борис Джонсон опублікував у колонці Daily Mail свій "мирний план" для України на випадок, якщо Дональд Трамп стане президентом США.
Згідно з планом, військовослужбовці РФ повинні повернутися на території, що знаходилися під їх контролем до 24 лютого 2022 року. Додатково, пропонується замінити частину американських військових у європейських країнах на українських солдатів, які виконуватимуть роль стримування російської агресії.
"Путіну потрібно буде повернутися до кордонів, які існували до вторгнення 2022 року. Щоб уникнути подальших конфліктів і невизначеності, решта України повинна бути визнана незалежною нацією, яка має право обирати своє майбутнє в рамках ЄС і НАТО та приєднатися до цих структур якомога швидше", - зазначено в колонці Джонсона.
Цю "мирну" ініціативу колишній прем'єр-міністр Великої Британії оголосив всього за кілька днів після зустрічі з Дональдом Трампом в Сполучених Штатах.
Зображення: зустріч Дональда Трампа з Борисом Джонсоном (x.com/BorisJohnson)
"Ми торкнулися теми України, і я впевнений, що він (Дональд Трамп,- ред.) проявить рішучість і силу в підтримці нашої держави та захисті демократичних цінностей", - зазначив Джонсон у своєму дописі в соцмережі Х після бесіди з кандидатом у президенти США.
Слід зазначити, що в уряді України "мирний план" Джонсона був охарактеризований як його особиста ініціатива.
Однією з ключових пропозицій плану колишнього британського прем'єра є надання Збройним силам України можливості завдавати удари вглиб території Росії за допомогою далекобійної зброї. Нещодавно Борис Джонсон, спільно з колишніми міністрами оборони Великої Британії, звернувся до прем'єр-міністра Кіра Стармера з закликом дозволити Україні застосовувати ракети Storm Shadow для атак на російську територію.
Джонсон також підтримав операцію ЗСУ в Курській області РФ та заявив, що "росіянам нема кого звинувачувати окрім Путіна".
Снимок экрана с сайта x.com/borisjohnson
На початку вересня 2024 року Джонсон прибув до Києва, де провів зустріч з президентом Володимиром Зеленським. Він також відвідав центри реабілітації для військовослужбовців та брав участь у конференції YES. Це стало його восьмим візитом в Україну.
Борис Джонсон займав посаду лідера Консервативної партії та керував урядом Сполученого Королівства з 24 липня 2019 року по 6 вересня 2022 року.
На парламентських виборах 2019 консерватори під його керівництвом перемогли з найкращим результатом за останні 40 років. Джонсон керував країною у перехідний період після виходу Британії з Євросоюзу, а ключовим викликом для нього на посаді стала пандемія коронавірусу.
Хоча уряд Джонсона домігся того, що Британія була першою в Європі, де почалася масова вакцинація, сам прем'єр став фігурантом скандалу через порушення СOVID-заборон.
Фото: Джонсон обіймав посаду прем'єра Британії 3 роки (Getty Images)
Борис Джонсон почав зазнавати зниження підтримки серед своїх однопартійців через скандал, пов'язаний з вечірками на Даунінг-Стріт під час COVID-19, відомий як Partygate.
В офісі прем'єра відбулося кілька заходів із грубими порушеннями правил локдауну. Крім співробітників канцелярії, у вечірках брав участь і Джонсон з дружиною. У британських ЗМІ публікували фото прем'єр-міністра та понад десяти людей, які п'ють вино в саду його резиденції у травні 2020, коли діяла сувора заборона на масові зібрання.
У червні 2022 року, після цих подій, проти Джонсона було ініційовано процедуру вотуму недовіри, проте парламент вирішив висловити йому свою підтримку.
Проте через місяць прем'єр сам вирішив піти у відставку. Цьому передував новий скандал, пов'язаний із призначенням Крістофера Пінчера на посаду заступника голови уряду, якого звинуватили у сексуальних домаганнях.
Борис Джонсон, перебуваючи на посту прем'єр-міністра Великобританії, рішуче критикував російську агресію ще до початку повномасштабного вторгнення. Після 24 лютого 2022 року він став одним із найважливіших союзників України у військових та політичних аспектах.
"Путін має зазнати невдачі, і ця поразка в його агресивних діях повинна бути очевидною. Судити про це будуть не історики майбутнього, а сам український народ", - заявив Джонсон у березні 2022 року.
Він став першим західним лідером, який відвідав Україну в умовах великої війни. 9 квітня 2022 року Джонсон здійснив неанонсовану поїздку до Києва, де висловив впевненість у перемозі українського народу. Крім того, він запевнив у посиленні санкцій проти Росії та збільшенні військової підтримки для України.
Зображення: Борис Джонсон і Володимир Зеленський на одному з їхніх візитів до Києва (Getty Images)
Під час прем'єрства Бориса Джонсона Великобританія розпочала постачання Україні протитанкових систем Javelin та NLAW, переносних зенітно-ракетних комплексів Starstreak, ракетних систем Breamstone, а також реактивних систем залпового вогню М270 тощо. Крім того, він ініціював проведення навчальних курсів для українських військовослужбовців на території Британії.
Окрім військової допомоги Джонсон доклав зусиль до консолідації Європи для підтримки України. Політик започаткував альтернативний ЄС союз за участю Польщі, Естонії, Литви та Латвії.
Уряд Бориса Джонсона також ініціював програму "Homes for Ukraine" для підтримки українських біженців. Ця програма передбачає надання фінансової допомоги, а також можливість проживати та працювати в Великій Британії протягом трьох років.
Борис Джонсон походить з мультикультурної родини. Його прадід був міністром внутрішніх справ Османської імперії, дід - пілотом Королівських повітряних сил під час Другої світової війни. Також вважається, що серед предків Джонсона була позашлюбна дочка нащадка короля Великої Британії Георга II. Дід політика з іншої гілки був адвокатом, а у 1980-ті очолював Європейську комісію з прав людини, прадід мав єврейське походження, був рабином та емігрував із Литви до США.
Батько Бориса Джонсона був залучений у політичну діяльність і автором кількох книг, тоді як його мати займалася живописом. Сім'я жила в Нью-Йорку під час народження Бориса, але згодом повернулася до Великобританії.
Повне ім'я цього політика звучить як Олександр Борис де Пфеффель Джонсон. Непридатне для більшості англійців ім'я Борис він отримав на честь російського емігранта Бориса Литвина, який був близьким другом його батьків. Середнє ім'я Джонсона, Пфеффель, має німецьке коріння, що відсилає до його предків.
Джонсон володіє кількома мовами, зокрема латинською та давньогрецькою. Він здобував освіту в знаменитому Ітонському коледжі, а згодом продовжив навчання в Оксфорді. Під час студентства він почав використовувати ім'я Борис і обрав яскравий, ексцентричний стиль життя, що виділяло його серед однокурсників. Незважаючи на це, він здобув популярність і навіть став президентом студентського товариства.
Борис Джонсон є батьком численного сімейства, адже у нього восьмеро дітей від трьох шлюбів.
Зображення: Борис Джонсон разом із своєю третьою дружиною Кері (фото: Getty Images)
Британський політик неодноразово приїжджав в Україну і здобув популярність серед місцевих жителів. Під час свого першого візиту на початку великої війни він отримав незвичайний подарунок від української жінки — керамічного півника, як на знімку, зробленому біля зруйнованого внаслідок вибуху будинку в Бородянці.
Відео прогулянки Джонсона з президентом Володимиром Зеленським 9 квітня 2022 року по центральним вулицям Києва набуло великої популярності, а його привітання "Добрий день, everybody!" перетворилося на справжній інтернет-мем.
У соціальній мережі Instagram політик вирішив використовувати українське прізвище як свій нік. Завдяки цікавій грі слів, його ім'я перетворилося на "Джонсонюка", що є злиттям прізвища Jonson і скороченої назви Сполученого Королівства — UK.
Крім того, його профіль на Х та Instagram оформлений у жовто-блакитних відтінках, що відображають кольори українського національного прапора.
Изображение с аккаунта instagram.com/borisjohnsonuk.
В кількох містах України вулиці отримали ім'я Джонсона. Це сталося в Покрові (Дніпропетровський регіон), селі Солонка (Львівська область), Хусті (Закарпаття), селі Корніївка (Київська область) та селі Фонтанка (Одеська область).
Борис Джонсон отримав звання почесного громадянина Києва та Одеси, а також є Почесним доктором Львівського університету імені Івана Франка.