Ядерна "відплата" з боку Росії: чи готовий Путін -- Жданов окреслив потенційні варіанти розвитку подій.


Якими ж способами може відповісти Путін?

Знищення певної частини стратегічної авіації Росії завдало значного удару по її міжнародному іміджу, зазначають світові медіа. Тим часом військові та високі чиновники США застерігають, що успішна операція СБУ може призвести до загострення конфлікту в Україні, аж до можливого переходу війни в "ядерну стадію".

Чи готовий Путін здійснити ядерний удар в акті "месництва" та використовувати цю зброю на свій розсуд? Де в Росії зберігається ядерний арсенал та які можуть бути сценарії його застосування? Відповіді на ці питання ви знайдете в статті на ТСН.ua.

Після успішних українських спецоперацій Росія "поранена набагато сильніше, ніж Кремль коли-небудь міг собі уявити". Таку думку висловив полковник Річард Кемп, колишній командир британських військ в Афганістані та член Об'єднаного розвідувального комітету та COBRA, цитує Dailymail.

Він припускає, що Путін може вдатися до використання тактичної ядерної зброї, розраховуючи, що це продемонструє його "непереможність" і змусить Україну капітулювати.

Згідно з висловлюваннями Річарда Кемпа, лідер Кремля найбільше побоюється проявити слабкість і не залишить подібні дії без реакції.

Полковник виклав чотири потенційні варіанти використання ядерної зброї з боку Росії:

За словами військового експерта Олега Жданова, у Російській Федерації існує значна кількість носіїв ядерної зброї. У коментарі для сайту ТСН.ua він зазначив, що будь-яке ракетне озброєння спочатку проектується з урахуванням можливості використання ядерних боєзарядів.

"Ті ж самі ракети "Іскандер". І крилаті ракети, і балістичні ракети, і торпеди навіть для введення морського бою -- усе під ядерний боєзаряд. Так що засобів доставки дуже багато. І ми ж не всю авіацію там знищили. Той самий "Міг-31" може підняти "Кинджал" з ядерним боєзарядом. Так що з носіями, засобами доставки ядерної зброї, там проблем немає", -- каже Олег Жданов.

Водночас, на думку Олега Жданов, застосування ядерної зброї РФ нереальне на сьогоднішній день.

"Ми знову повертаємось у 2023 рік. Коли РФ починає просідати на фронті, а сьогодні вона просідає вже не на передовій, а в тилу. Як то кажуть, хто де проводить СВО -- Україна в тилу Росії, чи Росія на території України? Такий вже мем з'явився в інтернеті. Коли РФ починає просідати, вона починає погрожувати ядерною зброєю. Я думаю, що її застосування, так само як було в 2023 році, воно нереальне на сьогоднішній день", -- каже експерт.

За словами Олега Жданова, тактична ядерна зброя не нанесе військам такого ураження, як ми уявляємо собі по засобам масового ураження, що розроблялися в 70-х роках.

"Коли скупчення військ, коли пробивання пролому в обороні ворога і вхід військ в цей прорив, який здійснили із застосування ядерної зброї. Сьогодні війська роззосереджені. Сьогодні воюють малими тактичними групами. Для того, щоб накрити їх, треба масований ядерний удар. Треба, припустимо, застосувати 10-15 ядерних боєзарядів на одній площині, для того, щоб знищити велику кількість військ. Щоб це мало ефект ураження. Не тільки морально-фізично, але і ефект ураження в плані знищення військ противника. Це нереально -- тактично", -- пояснює експерт.

Оперативну чи стратегічну ядерну зброю РФ ніхто не дасть застосувати, наголошує Олег Жданов.

"Давайте згадаємо -- всі виступають з першого дня, і Китай, і США, Індія, всі, хто розмовляє про нашу війну, всі говорять, що в ніякому разі не застосовувати ядерну зброю. Війна повинна вестися конвенційною зброєю", -- каже Олег Жданов.

Щодо питання безпеки, експерт повідомляє про підтвердження 12 локацій, де зберігається ядерна зброя в Російській Федерації. Олег Жданов також зазначає, що Росія не ризикнула розмістити ядерні арсенали на території Білорусі.

"Останнє інтерв'ю нашого очільника зовнішньої розвідки, де він каже, що немає в Білорусі ядерної зброї. Ну, в принципі, і західні розвідки в цьому дуже сильно сумнівалися. Ну, і я говорив, що, скоріше за все, якщо і завезли, то імітацію для тренування особового складу і розрахунків. Але не справжній ядерний боєзаряд", -- каже Олег Жданов.

Він підкреслює, що будь-який рух ядерного боєзаряду Росії миттєво стане відомим західним розвідувальним службам. Таким чином, здійснити раптовий напад з цим арсеналом неможливо.

Путін не має сміливості виступити проти всього світу в питанні розповсюдження ядерної зброї. Він не зможе відкрити "ящик Пандори" — це викликає в нього страх. Пропаганда, звичайно, буде лунати з усіх боків. Відповідно до договору ОСНВ-3, в Росії створено 12 місць для зберігання, де зосереджені всі ядерні боєзаряди. Будь-яке переміщення ядерного боєзаряду буде швидко виявлено західними розвідками. Тож здійснити такий крок несподівано — привезти і використати — сьогодні абсолютно неможливо, — зазначає Олег Жданов.

Навіть якщо припустити, що Путін ухвалить рішення про використання ядерної зброї, Олег Жданов вважає, що цей наказ буде зупинено і не буде реалізовано до кінця.

"Система, що відповідає за передачу сигналів та команд щодо використання ядерної зброї, має багато рівнів. Я вважаю, що навряд чи вона буде реалізована до кінця, адже на якомусь етапі команда може бути зупинена. Це полегшить оточенню Путіна усунути його, ніж виконати такий наказ, оскільки вони усвідомлюють, що це стане останнім кроком для Російської Федерації як держави. Ніхто не пробачить існування ядерного ризику в серці Європи. А що буде з радіоактивною хмарою? Якщо вона пошириться на Європу, то континент зробить все можливе, щоб уникнути цієї катастрофи", -- зазначає експерт.

Як зазначив Олег Жданов, ймовірність використання Росією ядерної зброї дійсно існує.

"Ми не можемо сказати стовідсотково, що такого не буде. Але ця вірогідність близька до нуля", -- зазначив експерт.

На четвертому році повномасштабного військового конфлікту між Росією та Україною, Путін досяг такого рівня ескалації, що сьогодні вже немає можливості вжити нові чи ще більш жахливі методи, ніж ті, що були використані раніше проти України, зазначає Олег Жданов.

"Це лише один аспект ситуації. Можливо, ми станемо свідками ракетно-шахедного нападу, схожого на ті, які він проводив раз на місяць. Він може бути дещо потужнішим, тривалішим або більш масштабним. Але нових ідей у нього немає. Однак тут все зовсім інакше," – зазначає експерт.

Олег Жданов звертає увагу на політичну складову. За його словами, вона тут грає найбільшу роль.

"Сьогодні Путін опинився в класичній ситуації цугцвангу. Незалежно від його дій, кожен крок буде помилковим. Ситуація полягає в тому, що ми завдавали ударів по військовим об'єктам. Ніхто не може пред'явити до нас жодних претензій, оскільки ці цілі є абсолютно легітимними, зокрема військові аеродроми," – зазначає експерт.

Водночас Путін найчастіше наносить удари по цивільних, і це не подобається президенту США Дональду Трампу.

"Пригадайте, як Трамп реагував на останні два ракетні удари. Путін може дуже прагнути "помститися" нам за ці атаки на аеродроми, але існує стримуючий фактор - США. Якщо Трамп нарешті вийде з терпіння і дозволить запровадити жорсткіші санкції проти Росії, це може суттєво ускладнити ситуацію для Путіна, адже його економіка вже перебуває в кризі. Отже, у Путіна дійсно непроста ситуація. Якщо він не відповість ударом, його оточення може вважати його слабким і вимагати змін. Але якщо він все ж таки застосує силу, реакція Заходу та США на це може бути абсолютно непередбачуваною, особливо в контексті нових санкцій проти Росії", - зазначає Олег Жданов.

Раніше сайт ТСН.ua зібрав усю інформацію про безпрецедентний удар по російським військовим літакам – спецоперацію Служби безпеки України, відому під кодовою назвою "Павутина".

Related posts