Ні кроку без "аусвайсу": як Кремль примушує українців в окупованих територіях отримувати російські паспорти.
З 2025 року українці, які перебувають під окупацією та не мають російського паспорта, будуть вважатися "іноземцями" в очах Кремля. У статті журналістки РБК-Україна Юлії Акимової розглядаються методи, якими загарбники змушують людей оформлювати російські документи, чому цей процес став питанням життєзабезпечення та як на це реагують в Україні.
Російська окупація ніколи не мала на меті виключно силовий метод утримання територій. Російська окупація - це колонізація захоплених земель та його подальша інтеграція у " русский мир". Для цього в Кремлі використовують розгорнутий інструментарій, який включає сотні процесів - починаючи від насильства і закінчуючи пропагандою.
Одним із найефективніших засобів російської колоніальної політики є процес паспортизації. Примушуючи населення отримувати документи від окупаційної влади, Росія таким чином інтегрує їх у свою систему, вимагаючи "присяги вірності" Москві. Основна мета полягає в тому, що особа, яка довгий час перебуває під окупацією, зрештою може змиритися з цією реальністю і почати сприймати себе як громадянина Росії.
Росія почала нав'язувати свої паспорти майже відразу ж, спростивши схему їх отримання фактично до кількох дій. Спочатку мешканці захоплених регіонів могли обійтися без російських документів, вишукуючи різні лазівки та білі плями. Але Кремль крок за кроком закриває лазівки і підсвічує білі плями, фактично не залишаючи людям вибору - або ти береш паспорт РФ, або твоє життя у себе ж вдома стає нестерпним.
"Вже з 2014 року українці, які опинилися під окупацією, почали називати російські паспорти аусвайсами. Це, на мою думку, цілком зрозуміла асоціація. Люди не сприймають ці документи як звичайні паспорти," - зазначила Олена Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини Zmina, в коментарі для РБК-Україна.
Під час Другої світової війни, коли німецькі війська окупували Україну, незабаром вони почали вимагати від місцевого населення оформлення документів, відомих як "аусвайси", які підтверджували особу. За численними свідченнями, без цих документів життя в окупації ставало вкрай ускладненим — їх вимагали на кожному кроці. Важливо зазначити, що аусвайс не слугував німецьким паспортом, оскільки німці не прагнули змусити українців стати громадянами Німеччини. Натомість, росіяни, роздаючи свої "аусвайси", переслідують іншу мету — отримати нових громадян для Російської Федерації.
Росія як держава-експансіоніст відразу ж після розвалу СРСР підготувала у себе в законах опору для колонізації інших країн. Наприклад, завдяки різним шпаринам Кремль міг спокійно проводити паспортизацію громадян, які здобули незалежність у 1991 році, а у 2007 році суд Росії продовжив дію радянських паспортів назавжди.
Громадяни колишніх радянських республік отримували певні привілеї в обмін на "присягу вірності" Російській Федерації. У законодавстві Росії існує також поняття "носія російської мови". Ще в 2006 році була запущена програма "переселення співвітчизників", а в 2020 році, попри протидію з боку української влади та міжнародної спільноти, Україна, Білорусь, Казахстан і Молдова були включені до списку "привілейованих" країн, які можуть легко отримати російське громадянство та право на проживання в РФ за спрощеною схемою.
У Москві всю цю конструкцію спрощення намагаються піднести як союзний жест - простягнуту своїм "братам" руку дружби та взаємовиручки, згадати славні часи Радянського Союзу, коли всі п'ятнадцять республік жили як "одна велика дружна сім'я". Насправді нічого спільного ні з дружбою, ні з союзництвом у цієї політики немає - вона вигідна тільки Кремлю, тому що спрощує майбутню інтеграцію захоплених регіонів у російський простір.
Процес отримання паспорта (фото: Getty Images)
Щоб захоплювати інші території, Російська Федерація почала підготовку ще у 2001 році, коли в її законодавстві була закріплена процедура "приєднання" інших держав. Це стало основою для "референдумів", які згодом проводили на захоплених українських землях. Мешканцям цих регіонів російські закони пропонують так звану "оптацію" — можливість обрати громадянство. Проте варто зазначити, що законодавство РФ є досить гнучким і може змінюватися в залежності від потреб та намірів керівництва Кремля.
У вересні 2022 року, після проведення "референдумів" у контрольованих Росією областях України, всіх жителів закликали присягнути на вірність Російській Федерації та отримати російське громадянство. На початку у них залишалося формальне право зберігати український паспорт, не змінюючи його на російський. Достатньо було оформити дозвіл на проживання, проте на практиці отримати цей документ виявилось майже неможливо.
Наприклад, у Херсоні з 19 центрів, що займаються видачею паспортів, лише один функціонував для оформлення ППП. Для отримання цього документа людині необхідно зібрати великий обсяг документів, що стає фактично неможливим, оскільки російські війська, захоплюючи різні населені пункти, буквально знищують їх, разом із будівлями, квартирами та документами, що там зберігалися.
З іншого боку, умови для отримання ППП в російських законах прописані досить хитро. Наприклад, особа не може отримати дозвіл на проживання, якщо займається "екстремістською" діяльністю, а це визначення в Росії має вкрай розмиті межі. Статус "екстреміста" можна отримати за найрізноманітніші причини — від жовто-блакитної стрічки на одязі до порожніх плакатів. Таким чином, українцю в окупації фактично не залишають вибору — йому нав'язують російське громадянство як єдину можливість залишитися на рідній землі.
Процес нав’язування паспортів у окупованих регіонах, таких як Крим, Донецька, Луганська, а згодом також Запорізька та Херсонська області, має свої особливості. На захопленому півострові відразу було організовано "референдум", за результатами якого місцеве населення автоматично стало громадянами Російської Федерації. Влада РФ, намагаючись продемонструвати свою лояльність, заявила про можливість відмови від російського громадянства, проте встановила для цього вкрай короткий термін у 18 днів та ускладнила всі етапи процесу. Як наслідок, з 3,2 мільйона осіб, які проживають у Криму, лише трохи більше трьох тисяч змогли встигнути відмовитися від отримання російського паспорта.
У Донецькій та Луганській областях аж до 2021 року паспорти РФ були однією з опцій, але не обов'язковим документом. Натомість людей активно змушували отримувати документи "молодих республік", перетворюючи їх на громадян неіснуючих держав. У 2021 році паспортизація стала агресивнішою - людей лякали, що без паспортів РФ їм стануть недоступні багато послуг та соціальних гарантій.
Схоже, що до цього моменту Кремль вже ухвалив рішення про початок масштабної війни проти України, для чого знадобився мобілізаційний ресурс. Його вирішили отримувати з окупованих територій Донецької та Луганської областей, слідуючи традиціям колоніальної політики. Проте, коли в Росії усвідомили, що наявного мобресурсу недостатньо, мешканців цих територій почали призивати на фронт, ігноруючи питання громадянства.
Російські загарбники в Бердянську (зображення: Getty Images)
Перед початком великої війни Владислав Сурков, колишній заступник голови уряду Російської Федерації та відомий пропагандист інтеграції українських земель у російський простір, займався цим питанням. Згодом його місце зайняв Сергій Кирієнко, який тепер активно відвідує території, захоплені російською армією, і оцінює "якість виконаних робіт".
У квітні 2023 року, через півроку після проведення "референдумів", Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мешканцям анексованих регіонів, які відмовилися прийняти російські паспорти, залишатися на цих територіях лише до 1 липня 2024 року. Після цієї дати, відповідно до російського законодавства, вони будуть вважатися "іноземними особами" і можуть бути депортовані. Однак, згодом, коли у Кремлі усвідомили, що темпи видачі паспортів їх не влаштовують, термін депортації перенесли на 31 грудня 2024 року і почали впроваджувати більш жорсткі заходи.
Все почалося з "бюджетників" - лікарям, вчителям, працівникам ЖКГ та муніципальних органів створили умови, у яких без паспорта РФ вони більше не можуть отримувати зарплату. Наприклад, у Сніжному (Донецька область) звільнили десятьох лікарів за те, що вони працювали без російських паспортів. На їхнє місце привезли медиків із Самари.
Потім взялися за підприємців - їх зобов'язали перереєструвати свої бізнеси на підставі російських паспортів. Крім того, директорам фірм потрібно повідомляти місцеве "керівництво", скільки людей у їхній компанії не отримало окупаційних документів. Подібна ситуація сталася у Горлівці, де на підприємства прийшли розпорядження надіслати списки тих, хто не отримав паспорт РФ до "міністерства державної безпеки ДНР" до 1 січня 2024 року.
Далі окупанти заборонили виплачувати людям пенсії, якщо не взяли документи РФ. Випускник школи не отримає атестата про здобуття середньої освіти, якщо не надасть паспорт Росії. Лазівки стають все вужче і вужче - тепер людині відмовлять у медичних послугах, якщо вона не має страхового поліса, для якого потрібен паспорт РФ, не зможе оформити банківську картку, не запише дитину до дитячого садка, не влаштується на роботу. Поступово мешканець окупованої території став настільки обмеженим у своїх можливостях, що отримання паспорта перетворилося на питання виживання, каже голова Запорізької ОВА Іван Федоров.
"На жаль, ми мусимо визнати, що сьогодні в умовах тимчасової окупації життя без рашистського паспорта стало неможливим. За два з половиною роки відбулося близько п'яти хвиль, коли ворог змушував наших громадян отримувати паспорти. Спочатку це виглядало як пропагандистський спектакль, де людей примушували брати російські паспорти на камеру. Згодом ворог почав тиснути на людей, закриваючи їм можливість залишатися у своїх домівках," - зазначає Федоров у коментарі для РБК-Україна.
Недавні "ініціативи" окупаційної адміністрації, підтримувані Кремлем, фактично завершують дискусію про можливість ігнорування примусу до отримання громадянства Російської Федерації. Нещодавно з’явилася інформація, що окупанти вимагають від громадян переоформлення їхнього житла відповідно до російських законів. Для цього необхідно мати паспорт, про що зазначив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
"Згідно з новими "законами", у власників майна, що знаходиться на ТОТ (тимчасово окуповані території - ред.), є 30 днів, щоб особисто з'явитися до органу місцевого самоврядування та заявити свої права на майно. Власник повинен надати документ, що посвідчує особу, зокрема , паспорт громадянина РФ", - повідомляє Лубінець у коментарі РБК-Україна.
Жителі окупованих територій змушені отримувати паспорти РФ (фото: Getty Images)
Якщо майно не буде зареєстровано в російських реєстрах протягом 30 днів, відповідно до законодавства РФ, воно вважається "безгосподарним". Це означає, що окупаційні сили можуть "згідно з законом" виселити власника з його квартири та націоналізувати її. У подальшому майно потрапляє до муніципальних органів, а звідти може бути продане росіянину, який бажає оселитися в умовному Маріуполі поблизу моря, або передане російським військовим чи ФСБ.
"Очевидно, є кого заселяти в це житло, тому що дуже багато всього зруйновано. Замість того, щоб будувати щось нове і туди заселяти людей, набагато простіше незаконно експропріювати житлову нерухомість під приводом того, що її власники не отримали російські паспорти, або не здійснили реєстрацію майна. Ми бачимо, що Росія робить все можливе, щоб люди на окупованій території отримали паспорти", - каже Луньова.
Чимало людей, які залишили свої домівки в окупованих районах і переїхали на території, контрольовані Україною, змушені були повернутися та зайнятися переоформленням документів, аби зберегти своє майно. Багато з них сподівалися на можливість дізнатися про ситуацію вдома і уникнути необхідності отримання російського громадянства, проте їх чекало нове "нововведення" з Москви: без російського паспорта їм не дозволяли виїзд назад.
Особи, які продовжують намагатися залишатися непомітними для системи, насправді викликають ще більшу цікавість і підозри з боку окупаційної влади. "Якщо у вас немає російського паспорта, під час перевірки на вулиці вас можуть відправити до комендатури для профілактичної бесіди. Вони цілком здатні на це, і насправді так і роблять", - зазначає Федоров.
Окупантам буде цікаво дізнатися про мотивацію людини, яка все ще не взяла паспорт, і, очевидно, її перевірятимуть на "лояльність" до України, а тут все як і в питанні екстремізму - у ФСБ є необмежені можливості.
Паспорт РФ, крім очевидних аспектів примусу та нав'язаності, породжує ще ряд проблем, особливо для чоловіків. Однією з найгостріших є мобілізація. Росія стверджує, що окуповані території є частиною її території, і що тамтешні жителі присягнули на вірність. Внаслідок цього, вона вважає за потрібне забирати українців до своєї армії. При цьому для кожної такої дії у російському законодавстві створюється окрема норма, відзначає джерело РБК-Україна в спецслужбах.
"Що цікаво, вони все роблять за законом. Вони в цьому плані дуже "законослухняні". За бажання в їх нормативній базі на сайтах із указами, конституцією тощо можна знайти все. Аж до міграційних центрів, які вони зараз активно будують на окупованих територіях", - каже співрозмовник.
Так званий перехідний етап в умовах окупації завершується в грудні 2024 року. З початку 2025 року українці, які не здобули російське громадянство, будуть вважатися іноземцями і можуть бути піддані депортації. Для цього в окупованих територіях створюються центри тимчасового утримання для іноземних громадян, про що повідомляє Лубінець.
"З'являються чутки про те, що російська влада має намір створити спеціалізовані табори для певних категорій осіб, де їх утримуватимуть як іноземців. Ця інформація викликає занепокоєння і підкреслює зростання репресивних дій щодо жителів тимчасово окупованих територій. Однак наразі існує обмежена кількість підтверджених відомостей про ці табори," - зазначає Лубінець.
Відомо, що численні українці стали жертвами насильницької депортації до Росії, де їх утримували в подібних центрах. Проте, як саме ці центри виглядатимуть і які їхні функції будуть в умовах окупації, а також куди відправлятимуть тих українців, які відмовляються прийняти російський паспорт — це питання залишається відкритим.
"На сьогоднішній день у керівництва немає єдиного підходу щодо того, як діяти з людьми, які, перебуваючи під окупацією, отримують російські паспорти. Деякі організації, відповідальні за ці процеси, мають протилежні погляди", - зазначає джерело в спецслужбах.
З самого початку примусової паспортизації український уряд не виробив узгодженої позиції стосовно того, чи повинні люди, які перебувають під окупацією, отримувати паспорт РФ. Проте одне можна стверджувати напевно: це не вважається кримінальним злочином і за це не буде юридичних переслідувань. Водночас думки з цього питання починають розділятися. Наприклад, омбудсмен Лубінець неодноразово відзначав, що українці не можуть бути притягнені до відповідальності за дії, на які їх змусили окупанти.
"Громадяни України, які під тиском окупаційної влади отримали російські паспорти, зберігають статус громадян України і не будуть притягнуті до відповідальності за це після повернення на підконтрольну територію", - наполягає він.
При цьому його колега - віце-прем'єр-міністр Ірина Верещук та підконтрольне їй Міністерство з питань реінтеграції ТОТ час від часу коментують паспортизацію та роблять це досить дивно. Наприклад, у середині серпня на сторінці відомства у Facebook з'явилася інформація про те, що росіяни експропріюють майно українців в окупації, якщо ті не мають паспортів РФ. Міністерство розкритикувало дії загарбників, але відразу дало зрозуміти, що "націоналізація" житла не буде виправданням для отримання документів Росії.
"Міністерство нагадало, що отримання російського паспорта на тимчасово окупованих територіях має сенс тільки у випадку, якщо людина використовує цей 'документ' для виїзду на територію, контрольовану українським урядом, або до інших країн."
РБК-Україна звернулося до міністерства за коментарем, але на момент публікації статті відомство на запит не відповіло. Очевидно, в уряді поки що дійсно не дійшли єдиної думки про те, що робити і яку позицію висловлювати щодо людей, які змушені були отримати паспорти РФ.
"Росія формує обстановку, в якій якомога більше осіб піддаються впливу 'русского мира'. Якщо ми приймаємо ці умови, слідуємо цій логіці та розглядаємо наших співгромадян, які отримали паспорт РФ, як інфікованих, це свідчить про перемогу Росії," - зазначає Олена Луньова.