Зменшили ризик розвитку деменції на 12%: науковці поділилися інформацією про переваги горіхів для мозкової діяльності.
Горіхи займають важливе місце в харчуванні багатьох людей, використовуючи їх як у натуральному вигляді, так і в складі різних страв. Нещодавно проведене дослідження показало, що регулярне споживання цих продуктів може захистити наш мозок від ризику виникнення серйозних і поширених захворювань.
Нещодавнє дослідження, проведене вченими, виявило, що регулярне споживання горіхів може суттєво знизити ймовірність розвитку деменції в майбутньому. Згідно з даними, отриманими з Біобанку Великої Британії, де взяли участь понад 50 000 дорослих віком від 40 до 70 років, ризик виникнення деменції у осіб, які часто вживають горіхи, виявився на 12% нижчим у порівнянні з тими, хто їх не споживав, повідомляє PsyPost.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У статті, опублікованій у журналі GeroScience, дослідники вказали, що споживання приблизно однієї жмені несолоних горіхів щодня, зокрема мигдалю та кеш'ю, асоціюється з найбільш помітним захистом когнітивних функцій. Цей висновок доповнює ряд інших досліджень, які вивчають дієтичні фактори як можливі профілактичні заходи проти деменції — захворювання, яке на сьогоднішній день вражає понад 50 мільйонів людей у всьому світі, і прогнозується, що до 2050 року їхня кількість суттєво зросте.
Деменція охоплює низку когнітивних порушень, що впливають на пам'ять, мислення і повсякденне функціонування людини, які зазвичай переходять у серйозні проблеми у спілкуванні та фізичній незалежності. Оскільки вона викликається різними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера і судинна деменція, і не має лікування, дослідники посилено вивчають профілактичні стратегії вже не перше десятиліття. Їхній інтерес викликає харчування, особливо рослинні дієти, багаті антиоксидантами та протизапальними сполуками.
Середземноморська дієта, відома тим, що в ній особлива увага приділяється фруктам, овочам, цільним злакам і горіхам, часто пов'язана з поліпшенням здоров'я мозку, що підкріплюється останніми отриманими результатами. Хоча деякі попередні дослідження споживання горіхів та їхнього впливу на когнітивне здоров'я дали неоднозначні результати, дана робота була спрямована на отримання більш чітких відомостей шляхом поділу учасників на категорії залежно від рівня споживання, заявив автор дослідження, Артур Месас, професор дієтології та харчування в Університеті Кастилії-Ла-Манчі, Іспанія.
Дослідження, проведене науковцями, показало, що вживання горіхів у помірних кількостях — близько однієї жмені на день — може бути ідеальним для зниження ризику розвитку деменції. Якщо споживати їх у більших обсягах, додаткових позитивних ефектів не зафіксовано, що свідчить про те, що є певний поріг, після якого підвищене вживання не зміцнює захисні властивості. Крім того, результати дослідження підкреслюють, що користь від споживання горіхів виявилася більш значною серед жінок, літніх людей, а також тих, хто не палить, і веде активний та здоровий спосіб життя, включаючи помірне вживання алкоголю, регулярну фізичну активність і добрий сон.
Проте дослідники також вказали на певні обмеження свого дослідження. Інформація про споживання горіхів була зібрана за допомогою самозвітів, що може викликати певні неточності. Окрім того, дослідження носило обсерваційний характер, що означає, що воно здатне лише виявляти асоціації, а не встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, як підкреслили автори. Хоча горіхи містять багато корисних жирів, антиоксидантів і протизапальних речовин, які, за припущеннями, позитивно впливають на здоров'я мозку, точні механізми їх дії у захисті когнітивних функцій ще потребують детального вивчення з точки зору можливих побічних ефектів.
Для більш точного розуміння цих потенційних механізмів необхідні детальніші дослідження, зокрема контрольовані клінічні випробування. Це допоможе з'ясувати, чи можуть інші продукти, багаті поживними речовинами, забезпечити подібні переваги для когнітивних функцій. Проте можливість впливу способу життя та харчових виборів на ризик розвитку деменції може вселити надію багатьом, особливо в умовах, коли науковці активно шукають нові стратегії для уповільнення процесів зниження когнітивних здібностей.
Раніше в журналі Фокус згадувалося про позитивний вплив кето-дієти на лікування мігрені. Нещодавні дослідження в сфері харчування показали, що полегшення симптомів мігрені може відбутися вже після вживання кількох особливих продуктів.
Фокус також повідомляв про те, як надмірна вага може незворотно вплинути на функціонування мозку. Дослідження показує, що ожиріння змінює нейронні механізми, які відповідають за задоволення від їжі, що може призводити до постійного відчуття голоду.