Хаос як засіб. Яке справжнє значення слів Трампа про десять ракет для України?
Обговорювати "відлигу" в позиції президента США щодо військової підтримки нашої країни ще передчасно. Реальні наміри та мотивації не відповідають тим, що озвучуються публічно. Яка ж інтрига стоїть за цим і які наслідки вона матиме для всіх нас, з'ясувала Gazeta.ua.
Пауза у постачанні американської зброї Україні завершилася - президент США заявив: "Вони (українці. - Gazeta.ua) мають захищатися. Нині по них завдають дуже серйозних ударів. Дуже серйозних! Нам доведеться відправити більше зброї".
"Збільшення постачання зброї" з погляду нинішнього президента США не зовсім відповідає очікуванням Києва. Як зазначає Axios, Трамп дав обіцянку Зеленському щодо передачі 10 ракет для системи ППО Patriot.
"Це, по суті, незначна кількість," - зазначив Юрій Романюк, голова громадської організації "Україна в НАТО". Він підкреслив, що цього запасу вистачить лише на один день. Частота та інтенсивність російських обстрілів зростає, тому, за словами експерта, Україні необхідно не менше 300 ракет щомісяця.
А можливо навіть більше. Згідно з інформацією військового аналітика Дениса Поповича, для знищення однієї цілі необхідно використати дві ракети. Таким чином, ті 10 ракет, які пообіцяв президент США, будуть достатніми лише для ураження п'яти цілей.
На недавно проведеній Ставці президент Володимир Зеленський підкреслив, що питання протиповітряної оборони нині є найважливішим пріоритетом. Він доручив міністру оборони та Головнокомандувачу посилити співпрацю зі США для зміцнення захисту українського повітряного простору. "Ми чекаємо на швидкі результати від цих переговорів", - зазначив глава держави.
Отже, конкретних угод не існує. Західні ЗМІ повідомляють про пропозицію канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, спрямовану до Дональда Трампа, стосовно продажу однієї з систем протиповітряної оборони Patriot. Фінансування для цього забезпечать європейські партнери України.
Державний департамент США запевняє, що курс адміністрації Білого дому щодо підтримки України залишився незмінним.
Трамп зазнав змін.
У Сполучених Штатах виник новий скандал, пов'язаний із міністром оборони Пітом Хегсетом. Як повідомляє CNN, Хегсет не інформував президента про зупинку поставок зброї Україні, що викликало негативну реакцію в Білому домі.
CNN також підкреслили погрози Дональда Трампа, які він озвучив на закритій зустрічі з донорами, де говорив про можливість "розбомбити Москву і Пекін" у 2024 році. Він зазначив, що і Путін, і Сі вірять у його слова на 10%, але для запобігання війнам було б достатньо і 5%. Видання також згадує інші моменти з передвиборчих виступів Трампа, які ілюструють його більш вільний стиль спілкування.
У поєднанні зі скандалом навколо самоправства Хегсета це створює враження, ніби у Білому домі нині здатні на все.
ЦРУ і ФБР розпочинають розслідування проти екскерівників цих відомств часів президентства Джо Байдена. За даними телеканалу Fox news, Джон Бреннан (ЦРУ) та Джеймс Комі (ФБР) нібито звели наклеп на Трампа під час розслідування Конгресу США щодо його зв'язків з Росією.
Одночасно Дональд Трамп особисто звільнив колишнього лікаря Джо Байдена, Девіда О'Коннора, від необхідності давати свідчення на запитання голови Комітету з нагляду Палати представників Конгресу США, Джеймса Комера, стосовно можливого приховування ним оцінки здатності Байдена виконувати президентські обов'язки.
Відзначається подібна суперечливість і в питанні підтримки України. Трамп не раз висловлював думку, що Байден не здатний займати президентську посаду ані фізично, ані розумово. Однак тепер, коли у нього була можливість підтвердити свої слова, він змінив свою позицію.
Що це означає для України?
Противоречиві висловлювання президента США щодо підтримки України є яскравим прикладом політики Трампа: використання хаосу як засобу контролю над порядком денним. Таку думку висловив експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Богдан Попов у коментарі для Gazeta.ua.
На його думку, доки Трамп не зрозуміє остаточно, що Путін тягне час, допомога зі США не буде надто вирішальною, тому "сьогодні варто орієнтуватися на більш надійного партнера - ЄС, а також на розвиток власного ОПК".
З одного боку, в інформаційному просторі з'являються повідомлення про "бомбардування Москви та Пекіна", які, на думку аналітиків, спрямовані на мобілізацію внутрішнього виборця, демонструючи його рішучість і при цьому не накладаючи на адміністрацію жодних зобов'язань до конкретних дій. З іншого боку, інформація про передачу Україні десяти ракет і однієї батареї Patriot виглядає більше як медійний хід, аніж як реальний крок, що може змінити ситуацію на фронті. Ця заява має на меті підкріпити наратив "Америка підтримує Україну", але фактично не впливає на баланс сил, - зазначив Богдан Попов.
На думку Трампа, розслідування, які тривають проти його політичних опонентів, є звичайною практикою в ході виборчої кампанії. Він вважає, що до цього його підштовхує також можливість імпічменту, яка "може стати реальністю після наступного спірного рішення".
Схоже, що він прагне зберегти значну свободу дій. Видання The Economist зазначає, що обіцянки президента США стосуються лише стабільності поставок зброї, а не їхніх обсягів.
У середньостроковій перспективі Україна може сподівалися від чинного президента США на сучасну зброю не лише для оборони, а й для контрнаступу, переконаний кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Мотивація паузи була суто внутрішньополітичною, наголосив він у коментарі Gazeta.ua: Трамп має дві важливі цілі.
Перше: укласти нові угоди з військовими підрядниками, щоб продемонструвати нестачу озброєнь. Друге: покласти відповідальність за цю ситуацію на демократів-глобалістів.
Проте у реалізації плану стався збій через телефонну розмову з Путіним, котрий не лише проігнорував усі пропозиції президента США, а й завдав Україні масованого обстрілу, наголосив експерт.
Ця бесіда представила Трампа в несприятливому світлі. На жаль, у його команді не виявилося фахівця, який би звернув увагу на те, що досягнення поставлених цілей може завдати йому більше шкоди, ніж користі, - зазначив Олексій Буряченко. - Враховуючи, що після цього відбулася розмова з Зеленським, я глибоко впевнений, що курс Білого дому зміниться на кардинально протилежний.
Зокрема, Трамп намагатиметься вплинути на Путіна більше силовими методами.
"Я не виключаю, що в найближчому часі Конгрес може розглянути законодавчий проєкт щодо санкцій, можливо, без підвищення на 500%. Тим часом США продовжать активно працювати над постачанням Україні систем протиповітряної оборони та ракет до них," - висловив свою думку Буряченко.
Нова схема вже апробується на ФРН: у бюджеті НАТО чи ЄС закладатимуться кошти на купівлю зброї Україні, завдяки чому країни Європи, котрі нині не поспішають ділитися своїми ППО, зможуть придбати нові системи - у США.
"В рамках спільних бюджетів цих організацій, компенсація за 10 систем протиповітряної оборони не є суттєвою. Усі учасники залишаться задоволеними: ми отримаємо необхідну кількість озброєння, європейські країни модернізують свої арсенали та системи ППО, а США забезпечать собі оборонні контракти та фінансові надходження", - зазначив Олексій Буряченко.