Огляд подій "Війна в Україні: тижневий звіт" з 18 по 24 листопада.
Минуло 1000 днів від повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Союзники дозволили використовувати далекобійну зброю по території РФ. Росія запустила по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету
19 листопада президент України презентував у парламенті План стабільності. Основні моменти:
КОМЕНТАР: Олег Саакян, експерт у галузі політики: "Цей крок давно очікувався суспільством... У контексті тривалої війни така стратегія є надзвичайно важливою для того, щоб адаптувати державне управління до нових умов. Втім, найголовніше - це щоб цей план перетворився на основу для справжніх змін, а не став просто набором слів".
18 листопада Президент США Джо Байден надав Україні дозвіл на застосування далекобійних ракет ATACMS для ударів по території Російської Федерації. 20 листопада стало відомо про те, що Велика Британія засвідчила свою підтримку у використанні ракет Storm Shadow у відповідь на розгортання військ Північної Кореї Росією в контексті конфлікту з Україною. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро також непрямо підтвердив можливість використання українською стороною французьких ракет великої дальності для атак на території Росії.
19 листопада відзначається річниця — 1000 днів з початку повномасштабної агресії Російської Федерації проти України. Ця війна стала продовженням окупації Криму, яка розпочалася в лютому 2014 року, а також захоплення частини територій Донецької та Луганської областей навесні того ж року.
КОМЕНТАР: Павло Казарін, журналіст і військовий: "Ми зрозуміли, що постійно недооцінювали рівень витривалості як української держави, так і Збройних сил України, а також самих українців. Якщо б наші початкові сподівання щодо себе та очікування зовнішніх спостерігачів справдилися, ми б зазнали поразки ще навесні 2022 року. Натомість ми продовжуємо чинити опір значно сильнішому агресорові вже більше 2,5 років".
20.11 Міністерство оборони США оголосило про виділення Україні пакету допомоги у сфері безпеки на суму $275 мільйонів. Новий пакет включає ракети HIMARS, 155 мм та 105 мм артилерійські снаряди, міни для мінометів, безпілотні системи, протитанкове озброєння TOW і AT-4, набої для стрілецької зброї.
22 листопада в ГУР повідомили, що, ймовірно, 21 листопада Росія здійснила обстріл Дніпра, використавши балістичну ракету з арсеналу ракетного комплексу "Кєдр".
КОМЕНТАР: Володимир Воля, експерт-міжнародник. "Це якісно новий етап протистояння, але не останній. РФ може ще застосувати тактичну ядерну зброю малої потужності, якщо побачить, що її удари МБР не зупиняють союзників України".
Верховна Рада України 19 листопада 2024 року ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №12000 "Про Державний бюджет України на 2025 рік". У бюджеті передбачено на виробництво та закупівлю зброї рекордну суму 2,23 трлн грн;- на потреби культури та медіапростору - 10 млрд 547,4 млн грн, з них на фінансування розповсюдження офіційної інформаційної продукції, Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ" та системи іномовлення - 1 млрд 510 млн грн; на соцзахист громадян - 420,9 млрд грн, на охорону здоров'я - 217 млрд грн, на освіту - 198,9 млрд грн; на фінансування пріоритетних проєктів відбудови - 224,2 млрд грн.
18.11/ Романенко: Сполучені Штати скасували обмеження на використання дальнобійної зброї для ударів по території Росії.
19.11/ Відео: Тисяча днів великої війни: захисники України про героїзм, втрати, пам'ять та єдність
19.11/ Нація Непереможних: Отець Костянтин Холодов розповідає про роль капеланів на фронті, віру та сумніви у військових, а також про перемогу України.
20.11/ Селезньов: Червоні лінії давно перетнуті - у Путіна немає інших лякачок
21.11/ Івашков: Ми прагнули створити нову Україну, але Росія втрутилась - учасник Євромайдану.
21.11 / Ступак: 300 військових об'єктів у Росії - легітимна мета для України - Ступак
19.11/ 1000 днів конфлікту: у Вінниці віддали данину пам'яті fallen heroes.
21.11/ У Дніпрі в результаті обстрілу з боку Росії постраждав реабілітаційний центр, призначений для осіб з інвалідністю.
22.11/ У Львові звучав унікальний орган, труби якого були створені з уламків російських ракет, що впали на території Київської області.
Головнокомандувач Збройних Сил
У ніч на 19 листопада ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали вогневого ураження по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення у районі міста Карачев Брянської області РФ. Зафіксовано 12 вторинних вибухів та детонація в районі цілі.
20 листопада підрозділи 78-го окремого десантно-штурмового полку "Джміль" та 413-го батальйону безпілотних систем "Рейд" Збройних Сил України завдали удару по командному пункту російських військових у районі Мар'їно, що в Курській області. За інформацією ЗМІ, під час атаки був поранений високопрофесійний генерал із Північної Кореї. Згідно з даними Global Defense Corp, внаслідок ракетного удару Storm Shadow по Курській області загинуло близько 500 північнокорейських солдатів. Також, за попередніми даними, загинули 18 російських військових, а 33 отримали поранення, серед яких чимало офіцерів. Серед загиблих, зокрема, виявився перший заступник командувача Ленінградського військового округу, генерал-лейтенант Валерій Солодчук.
21 листопада на ракетному полігоні "Капустін Яр", розташованому в Знаменську Астраханської області, де російська армія здійснила запуск нової балістичної ракети середньої дальності в напрямку Дніпра, було атаковано дронами. Принаймні два безпілотники змогли уникнути перехоплення і завдали удари по 105-му майданчику полігону "Капустін Яр".
20 листопада в місті Губкін, що розташоване в Бєлгородській області Російської Федерації, було успішно знищено командний центр угруповання російських військ "Сєвєр".
20 листопада безпілотники здійснили атаку на 13-й арсенал ГРАУ, розташований у Новгородській області, неподалік Котово. Це приблизно за 680 км від українського кордону. На цьому складі зберігаються артилерійські снаряди, ракети для реактивних систем залпового вогню "Град", "Смерч" та "Ураган", а також "Іскандери", північнокорейські ракети KN23, ракети для систем С-300 та С-400, а також боєприпаси для комплексу "Тор".
20.11 У Бєлгородській області стався напад на підприємство компанії ЕФКО, яке відоме своєю продукцією харчового призначення. Однак, насправді, це підприємство також займається виробництвом безпілотників для перевезення вантажів, які активно використовуються російськими військовими в конфлікті.
20 листопада у селищі Соснівка в Самарській області РФ, дрони атакували нафтосховище - ЗМІ.
Згідно з інформацією британської розвідки, російські війська зазнають найвищих середньодобових втрат з початку широкомасштабної агресії, і ця тенденція триває вже другий місяць. У жовтні середньодобові втрати супротивника становили 1354 особи, а за перші дванадцять днів листопада цей показник зріс до 1498 осіб.
З моменту початку масштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, чисельність Сухопутних військ Збройних Сил України зросла втричі.
У Курській області в ніч на 24.11 листопада ЗСУ уразили ворожу радіолокаційну станцію ЗРК "С-400".
Станом на 19.11 у Курській області російські окупанти перейшли від ведення маневрової оборони до наступальних дій. Ця тактика супроводжується значними втратами ворога в особовому складі та техніці.
19.11 міноборони США повідомили, що під Курськ перекинуто понад 11 тисяч північнокорейського контингенту.
Галицькі десантники продовжують збільшувати свій обмінний фонд в Курській області, захопивши 26 російських військових під час одного з боїв у Курщині.
Північна Корея направила генерал-полковника Кім Йон Бока до Росії з метою координації дій своїх військових сил, які беруть участь у конфлікті з Україною. Однак, він не братиме участі в бойових діях. Це вперше, коли представник високого рангу військового керівництва КНДР виступає в ролі публічної особи.
22 листопада на Сіверському фронті прикордонники зупинили найбільшу за останній час атаку супротивника, яка включала більше 20 одиниць ворожої техніки, повідомляє Державна прикордонна служба України.
Станом на 22 листопада Збройні сили України мають під контролем 800 квадратних кілометрів території Курської області. У зв'язку з проведенням Курської операції російські війська вирішили відмовитися від наступу на Запоріжжя.
В період з 18 по 24 листопада внаслідок атак російських загарбників на території Донецької, Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Харківської областей загинуло 22 особи, а 116 отримали поранення.
Станом на ранок 19 листопада 2024 року, 592 дитини загинули, а більше ніж 1702 отримали травми різного ступеня тяжкості.
У Донецькій області після деокупації трьох населених пунктів Святогірської громади було проведено 48 ексгумацій людей, які загинули у тримісячний період російської окупації.
Протягом повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україні зафіксовано приблизно 143 тисячі випадків воєнних злочинів.
В ООН повідомили, що за офіційною статистикою, щонайменше, 12,1 тисячі цивільних українців загинули від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ще понад 26,8 тисяч отримали поранення, втім реальні цифри можуть бути набагато більшими.
За час повномасштабного вторгнення Російська Федерація депортувала або примусово перемістила 19 546 дітей. Водночас вдалося повернути 1012 дітей.
21 листопада російські військові вторглися до одного з помешкань у житловому районі Торецька, де знаходилися троє цивільних. Вони навмисно відкрили вогонь з автоматичної зброї, внаслідок чого загинули двоє людей, а одна особа отримала поранення.
На Херсонщині понівечені 253 об'єкти культури - 55 об'єктів культури зруйновані повністю, ще 198 - пошкоджені. Пошкоджені та зруйновані 154 об'єкти культурної спадщини національного та місцевого значення. З них - 34 розташовані на лівобережжі Херсонщини.
За час повномасштабного вторгнення ворог випустив понад 1 тис. ракет по енергосистемі України, російські війська окупували понад 18 ГВт потужностей, серед яких - найбільша в Європі Запорізька АЕС
Після обстрілу, що стався 17 листопада, Ладижинська теплоелектростанція у Вінницькій області зупинила свою діяльність через отримані пошкодження.
У спілкуванні з журналістами під час 3-ї Міжнародної конференції з продовольчої безпеки Grain from Ukraine:
19 листопада прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен відвідала Київ з офіційним візитом. Під час свого візиту вона зустрілася з президентом України, після чого відбулася спільна прес-конференція. Метте Фредеріксен оголосила про виділення 130 мільйонів євро на виробництво дронів та ракет для України. Також вона разом із Зеленським зустрілася з українськими виробниками далекобійних дронів та військовими, які їх експлуатують. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль обговорив із Фредеріксен питання співпраці в будівництві укриттів в Україні та запросив Данію приєднатися до коаліції цивільного захисту.
21.11 Президент Зеленський і міністр закордонних справ Чехії під час зустрічі у Києві обговорили оборонну підтримку та співпрацю в протидії російській дезінформації. Глава МЗС Чехії сказав, що Чехія передасть Україні 500 тисяч боєприпасів великого калібру до кінця року в рамках своєї ініціативи.
21 листопада в Україні святкують День Гідності та Свободи. Це свято було затверджене указом Президента 13 листопада 2014 року, щоб вшанувати початок двох важливих подій у сучасній історії України - Помаранчевої революції 2004 року і Революції гідності 2013 року.
23 листопада в Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів. Цей день пам'яті відзначається щорічно в четверту суботу листопада відповідно до указів Президента, виданих у 1998 та 2007 роках.
22 листопада ГУР МОУ повідомило про те, що має інформацію про підготовлений у Росії документ, який передбачає розподіл української території на три частини до 2045 року. Цей документ був створений Міністерством оборони та Генеральним штабом Збройних сил Росії в грудні минулого року. Він слугує основою для стратегічного оборонного планування РФ на період з 2026 по 2035 рік, з прогнозами, які поширюються до 2045 року.
КОМЕНТАР: Вадим Трюхан, дипломат: "...Ніколи Захід не дозволить поділу України, то які ж тоді будуть гарантії, що потім не буде поділу Польщі, а потім - Німеччини чи будь-якої іншої країни. За оці майже три роки з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лідерів західного світу спали рожеві окуляри і вони вже не вірять ні Путіну, ні росіянам, терористичному державоподібному утворенню під назвою "Росія". Безумовно, вони досі бояться ядерної зброї, однак, на оборудки на кшталт "Мюнхен-1938" вони не підуть..."
Міністр Умеров сказав, що українські виробники цього року вже випустили перші сто ракет та успішно масштабували серійне виробництво крилатих ракет Р-360 "Нептун".
Більше 700 волонтерів висловили бажання приєднатися до Українського легіону в Польщі. Перший контингент військовослужбовців, який склав присягу, вже стартував з навчального процесу.
Починаючи з 1 грудня 2024 року, резервування співробітників буде можливе лише у цифровому вигляді через платформу "Дія".
Україна спільно зі Світовим банком представила ініціативу "Матриця реформ", яка має на меті вдосконалення системи управління публічними інвестиціями.
Міністерство закордонних справ України отримало копії вірчих грамот від новопризначеного посла Китайської Народної Республіки Ма Шенкуня.
Сторона обвинувачення ініціювала заочний розгляд справи експрезидента Віктора Януковича і представників його силового блоку, яких обвинувачують в організації розгону та розстрілів демонстрантів 18-20 лютого 2014 року в Києві. Відповідне клопотання озвучили прокурори під час підготовчого засідання у Броварському міськрайонному суді.
Засідання Верховної Ради України, заплановане на 22 листопада, було скасовано через можливу загрозу атаки на Урядовий квартал.
Україна вперше долучилася до оборонно-безпекової виставки, що відбувається в Роттердамі вже 35 років. У заході взяли участь 10 українських підприємств, які представляють різноманітні види озброєнь.
3 Міжнародна конференція з продовольчої безпеки "Grain from Ukraine" ("Зерно з України") 23.11:
За результатами аудиту рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими свій статус втратили 5% підприємств - Мінекономіки.
Протягом 10 з половиною місяців 2024 року обсяги експорту українських товарів у грошовому вираженні перевищили результати всього минулого року. На 17 листопада Україна експортувала продукції на суму 36,3 мільярда доларів, тоді як за весь 2023 рік цей показник склав 36,2 мільярда доларів.
Державний бюджет України отримав 3,94 мільярда гривень від реалізації акцій АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія".
Видатки загального фонду державного бюджету за січень - жовтень 2024 року становили 2,7 трлн грн, що на 13,2% більше проти минулорічного показника за цей період.
У березні 2025 року заплановано коригування пенсій відповідно до рівня інфляції, що допоможе частково компенсувати збільшення цін на споживчі товари.
Приблизно 120 тисяч українців використали "Національний кешбек", нарахований за вересень і отриманий у жовтні, в основному для поповнення мобільного зв'язку та сплати комунальних платежів.
Від початку Великої війни інвестиції фізичних осіб у державні облігації зросли з 25,5 млрд грн до 72,61 млрд грн.
Експортно-кредитне агентство України (ЕКА) у січні-жовтні 2024 року збільшило підтримку експорту на третину - до 6,59 млрд грн порівняно з 4,99 млрд грн за аналогічний період минулого року.
20.11 The Washington Post повідомив, що президент США Джо Байден санкціонував надання Україні американських протипіхотних мін.
Європейські партнери продовжуватимуть військову підтримку України: ЄС використає €1,4 мільярда із заморожених активів РФ для військові закупівлі для України.
Міністерство фінансів США оголосило про запровадження нового пакету санкцій проти Росії в рамках домовленостей на рівні G7, які охоплюють обмеження проти "Газпромбанку", десятків інших банків та фінансових установ.
Велика Британія ввела санкції проти українського олігарха Дмитра Фірташа та пов'язаних з ним осіб, зокрема його дружини, через корупцію - сайт британського уряду.
22 листопада стало відомо, що Канада виконала свою обіцянку і передала Україні сучасну систему протиповітряної оборони NASAMS, яку обіцяли ще минулого року.
Велика Британія посилює свою військову допомогу Україні, виділяючи фінансовий пакет у розмірі 7,5 мільйона фунтів стерлінгів (близько 9,5 мільйона доларів) на закупівлю новітніх ударних і розвідувальних безпілотників для українських сил.
21 листопада у Сенаті США була невдала спроба республіканців перешкодити Джо Байдену у списанні Україні 4,6 мільярда доларів. Сенат не підтримав ініціативу сенатора Ренда Пола, який намагався заблокувати президентське рішення про списання половини боргових зобов'язань України, що виникли внаслідок економічної допомоги.
21 листопада Міжнародний кримінальний суд оголосив ордер на затримання прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галланта. Окрім того, суд також видав ордер на арешт командира військового підрозділу ХАМАС Мухаммеда Діаба Ібрагіма аль-Масрі - повідомляє Укрінформ.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден висловив незадоволення рішенням Міжнародного кримінального суду щодо видачі ордера на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, охарактеризувавши його як неприйнятне - повідомляє прес-служба Білого дому.
США оновлюють свою ядерну стратегію у відповідь на зростаючі можливості Китаю та Росії. Ключові аспекти нової стратегії включають плани щодо стримування кількох ядерних конкурентів одночасно, інтеграцію неядерних засобів, які підтримують ядерне стримування, управління ескалацією у випадку обмежених ядерних або суттєвих конвенційних атак, а також активізацію консультацій з союзниками та партнерами для зміцнення колективної безпеки.
23 листопада польські аграрії заблокували пункт пропуску "Медика-Шегині" на два дні, проте акція протесту може бути продовжена.
23.11 генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрівся з обраним президентом США Дональдом Трампом у Палм-Біч, штат Флорида. Йшлося про питання глобальної безпеки, що стоять перед Альянсом.
Дональд Трамп розглядає можливість призначити Річарда Гренелла, колишнього очільника розвідки, на посаду спеціального представника з питань війни між Росією та Україною. Деякі з його поглядів можуть викликати занепокоєння у українських лідерів. У липні Гренелл висловив ідею про створення "автономних зон" як одного з можливих шляхів вирішення конфлікту, а також зауважив, що в найближчій перспективі не підтримуватиме вступ України до НАТО.
Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола підтримує ідею передачі Україні крилатих ракет Taurus з боку Німеччини, повідомляє WAZ. Вона зазначила, що ймовірні зміни в політиці можуть відбутися після парламентських виборів в Німеччині.
Україна має можливість отримати від Німеччини 4 тисячі сучасних дронів, які управляються штучним інтелектом і обладнані засобами захисту від радіоелектронної боротьби. Ці безпілотники вже використовувалися в бойових діях на півдні та сході країни.
18 листопада Рада Європейського Союзу розширила юридичні основи для введення санкцій проти осіб та організацій, які беруть участь у постачанні іранської зброї до Росії.
У Варшаві 19.11 проходила зустріч міністрів закордонних справ країн "Великої пʼятірки" Євросоюзу (Польщі, Німеччини, Франції, Італії, Іспанії), а також Великої Британії.. Йшлося про геополітичну ситуацію в Європі, допомогу Україні, а також про обороноздатність й трансатлантичну співпрацю.
КОМЕНТАР: Максим Джигун, політолог: "Зустріч у Варшаві має велике значення, адже вона підкреслює усвідомлення європейцями того, що незалежно від результату війни — чи то її завершення, чи замороження — підтримка України стане необхідною. Це забезпечить безпеку для Європи. Вони зрозуміють, що ми виступаємо щитом, захищеним європейським та американським озброєнням, і це дозволить їм на деякий час відволіктися від теми України та повернутися до своїх звичних справ".
Ліван та "Хезболла" погодилися на пропозицію Сполучених Штатів про припинення вогню з Ізраїлем, але висловили зауваження до її змісту.
Уряд Німеччини оголосив про новий етап постачання військової допомоги Україні, в рамках якого країна отримала кілька важливих компонентів. До складу цієї партії входять боєприпаси для бойових машин піхоти Marder, 47 протимінних транспортних засобів MRAP, одна радіолокаційна станція TRML-4D, а також 4 самохідні артилерійські установки Panzerhaubitze 2000 з комплектом запасних частин.
Європейський інвестиційний банк інвестував 14,5 мільйона євро у розвиток муніципальної інфраструктури міст Миколаїв та Дніпро, які зазнали шкоди внаслідок війни.
Литва направила перші 10 мільйонів євро в рамках тривалої угоди щодо виробництва далекобійної зброї для України.
Дональд Трамп анонсував, що інвестор Скотт Бессент буде призначений на посаду міністра фінансів Сполучених Штатів.
У Польщі анонсували старт президентської кампанії 8 січня, перший тур виборів відбудеться у травні. Партія Туска оголосила свого кандидата на посаду президента Польщі. Кандидатом на від Громадянської коаліції (KO) став мер Варшави Рафал Тшасковський.
22.11/ Путін мріє про "розподіл України": Захід не повторить помилки Мюнхена-1938.
ЦИТАТА: "Схоже, що Москва наполегливо - як відкрито, так і завуальовано - намагається запропонувати союзникам України новий варіант "Мюнхена-1938", коли було ухвалено рішення, що призвело до долі Чехословаччини. Чи можливо навіть уявити, що Захід погодиться на це? Експерти впевнені: Ніколи!"
21.11 / Операція "Рубежем": Росія прагне отримати перевагу над Заходом у повітряному просторі України.
ЦИТАТА: "Нещодавньою масованою атакою, прийняттям нової ядерної доктрини та ударом "Рубежем" Росія заочно відповіла на всі можливі варіанти мирного плану Трампа, озвучені його радниками та консультантами. Відповіла повторенням ультимативних вимог і ляпасами на наміри заморозити конфлікт, змусити її до територіальних компромісів".
20.11/ План стійкості має потенціал стати першою українською доктриною.
ЦИТАТА: "Громадяни України втомилися від обіцянок, які часто залишаються лише на папері, і реагують на подібні ініціативи з природним скептицизмом. Це обумовлено, з одного боку, запізнілими рішеннями, а з іншого – знеціненням саме поняття "план" (адже знову намагаються нас переконати в черговому плані). Тому вкрай важливо, щоб усі оголошені кроки швидко отримали реальне втілення."
19.11/ Леніє Умерова, 26-річна колишня ув'язнена Кремля: У своїй ізольованій камері вона спілкувалася з речами, намагаючись почути власний голос і вдосконалити його.
ЦИТАТА: "Існували моменти, коли я тижнями залишалася без спілкування - в день могла вимовити лише 2-3 слова під час перевірки, і на цьому все. Мій голос поступово зникав. Тоді я почала спілкуватися з речами у своїй кімнаті, щоб чути власний голос і відновити його".
19.11/1000 днів великої війни проти України: яке це має значення для міжнародної спільноти.
ЦИТАТА: "Відкритий конфлікт виявився найсерйознішим випробуванням для української держави. І Україна успішно справляється з цим викликом, підтверджуючи свою інституційну спроможність. Оборонні сили активно протидіють ворогам на фронті, а також захищають мирне населення від атак російських ракет і безпілотників у тилу".
18.11/ Дрони для ЗСУ: звідки брати гроші на мільйони "пташок"
ЦИТАТА: "Ми спроможні надати більше дронів, однак нестача фінансування залишається глобальною проблемою для української індустрії безпілотників. Близько 200 великих приватних виробників дронів динамічно розвиваються, але потребують змін, які б дозволили їм повною мірою реалізувати свій виробничий та розробницький потенціал і, нарешті, наситити фронт безпілотниками."
Упорядкувала Марина Дмитрівна, місто Київ.