РПЦ намагається розширити свій вплив у Європі: які звинувачення висуваються на адресу російської церкви в Швеції?


На околиці шведського міста Вестерос, у лісистій зоні поблизу колишньої військової бази та діючого цивільного аеропорту Стокгольм-Вестерос (VST), розташована дерев'яна православна церква з високим куполом. Вона належить Російській православній церкві Московського патріархату.

Цю інформацію опублікувало видання FRANCE 24.

Церкву збудували на початку 2020-х років, хоча дозвіл на її спорудження було видано ще у 2017-му. Під час будівництва допустили відхилення від затверджених параметрів: зокрема, висота шпиля склала 22 метри замість дозволених 10. Об'єкт також розташований лише за 300 метрів від летовища -- третьої за довжиною злітно-посадкової смуги в країні -- та неподалік від стратегічної автомагістралі E18.

У 2023 році шведська служба безпеки SAPO оприлюднила офіційну заяву, в якій повідомила, що храми Московського патріархату можуть виконувати роль майданчика для збору розвідувальної інформації, поширення проросійських ідей та проведення гібридних операцій. У відомстві підкреслили, що парафії отримували фінансову підтримку з російського бюджету та мали зв'язки з російськими розвідувальними структурами.

Священник храму, 68-річний Павло Макаренко, проживає у Швеції з 1990-х років. На початку 2020-х років його компанію визнали винною у шахрайських діях, що призвело до отримання ним умовного покарання, 160 годин суспільно корисних робіт та трирічної заборони на ведення бізнесу. Пізніше Макаренко отримав медаль від Служби зовнішньої розвідки Росії, а фото цієї нагороди було опубліковане на сайті організації, що має зв'язки з патріархом Кирилом.

Згідно з інформацією, наданою FRANCE 24, фінансування зведення храму здійснювалося за рахунок Фонду підтримки християнської культури та спадщини – організації, яка має зв'язки з державною корпорацією "Росатом". Загальна вартість проекту склала 35 мільйонів шведських крон, що приблизно дорівнює 3,2 мільйона євро.

Після виходу звіту SAPO шведський уряд зупинив фінансування всіх громадах, які мають зв'язок із Московським патріархатом. Муніципалітет Вестероса оцінює ймовірність експропріації ділянки, на якій розташована церква, з огляду на питання національної безпеки.

Це не єдиний випадок у своєму роді. У 2019 році відбулася подібна ситуація в іншій громаді — найстарішій російській православній церкві в Швеції. Тоді представники РПЦ намагалися захопити контроль над парафією, активно подаючи заявки на членство з метою встановлення керівництва, лояльного до Москви. Проте настоятель, отець Ангел, успішно протистояв цим спробам. В результаті його громада вирішила перейти під юрисдикцію Болгарського патріархату.

У каплиці Святого Зігфріда, що знаходиться в передмісті Стокгольма, після закінчення терміну оренди громада РПЦ не звільнила приміщення, змінивши замки та організувавши альтернативне керівництво. Цей конфлікт тривав декілька років і завершився лише після судового рішення на користь попередніх власників. Пастор Каре Стріндберг охарактеризував ситуацію як "відкритий акт викрадення" і підкреслив, що церква була обрана не випадково: її шпиль пропонує чудовий панорамний вид на місто та знаходиться неподалік важливого мосту і водосховища.

У SAPO вважають, що такі місця, які розміщені поблизу об'єктів критичної інфраструктури, цілеспрямовано обираються Московським патріархатом. У 2023 році Болгарія депортувала священника РПЦ через підозри у шпигунстві, а ФБР у США публічно попередило про можливе використання церков РФ для вербування агентів.

Ми також зазначали, що Кремль залучає черниць з віддаленого монастиря в Балтійському регіоні для розповсюдження проросійських ідей у контексті своєї гібридної війни проти Європи.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення, підписавши указ про анулювання громадянства митрополита Онуфрія, який є лідером УПЦ Московського патріархату.

Водночас в Черкасах суд звільнив з-під арешту скандального митрополита УПЦ МП Феодосія, у єпархії якого знайшли проросійську пропагандистську літературу.

Related posts